Rosja ostrzega, NATO deklaruje gotowość do obrony, a Turcja stawia ultimatum

Inauguracja szczytu NATO w Londynie

Family photo with Her Majesty the Queen, the Prince of Wales, NATO Secretary General Jens Stoltenberg and NATO Heads of State and/or Government

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego i zbliżanie infrastruktury wojskowej NATO do granic Rosji zostanie potraktowane jako możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

 

Tureckie ultimatum

Prezydent Turcji Recep Tayiip Erdoğan zapowiedział, że Turcja sprzeciwi się planowi obrony państw bałtyckich i Polski, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają kurdyjskich ugrupowań, z którymi walczy Ankara, za terrorystów.

Turcja blokuje natowskie plany obrony Polski

Jak ustalił Reuters, Ankara odmówiła podpisania planu dotyczącego ewentualnej obrony przez Sojusz Północnoatlantycki Polski oraz krajów bałtyckich. Turcja żąda w zamian uznania przez NATO kurdyjskich bojowników za terrorystów.

 

Reuters powołał się na cztery źródła dyplomatyczne, które potwierdziły, że turecki ambasador przy …

W Londynie rozpoczął się wczoraj (3 grudnia) jubileuszowy szczyt NATO poświęcony 70. rocznicy utworzenia Sojuszu, w którym uczestniczą przywódcy 29 państw, w tym prezydent Erdoğan polski prezydent Andrzej Duda. Obaj prezydenci uzgodnili dzień wcześniej, że wspólnie w liderami państw bałtyckich przedyskutują tę kwestię przy okazji londyńskiego spotkania.

Prezydent Duda wyraził nadzieję na znalezienie dobrego rozwiązania, jednak Stoltenberg zastrzegł, że nie może obiecać, iż spór z Turcją uda się rozwiązać podczas spotkania przywódców państw Sojuszu w brytyjskiej stolicy.

Co Polska chce osiągnąć na szczycie NATO?

Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym oraz m.in. decyzji ws. zdolności NATO do szybkiego reagowania – powiedział minister Krzysztof Szczerski zapowiadając udział polskiego prezydenta w londyńskim spotkaniu. 

Putin ostrzega

Prezydent Rosji Władimir Putin uprzedził w przeddzień londyńskiego spotkania, że rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego i zbliżanie infrastruktury wojskowej NATO do granic Rosji zostanie potraktowane jako jedno z możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Na spotkaniu w Soczi poświęconym rozwojowi rosyjskiej marynarki wojennej nawiązał w ten sposób do spotkania w Londynie. “Powinniśmy dziś wychodzić z założenia, że rozszerzenie NATO, rozwój jego infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Rosji jest jednym z potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego kraju” – oświadczył. Tymczasem o członkostwo w NATO starają się m.in. Ukraina i Gruzja.

Rosyjski prezydent przypomniał, że NATO zostało utworzone jako przeciwwaga ZSRR, ale  podkreślił, że już “nie ma Związku Radzieckiego”. “Nie ma już także Układu Warszawskiego, czyli sojuszu wojskowego, który został powołany w odpowiedzi na utworzenie NATO” – cytują  Putina media. “Jednak NATO nie tylko istnieje, ale i się rozwija” – podkreślił. Gospodarz Kremla zwrócił także uwagę, że przed 70 laty członkami NATO było 12 państw, a dziś jest ich „już 29”. Ponadto łączne wydatki wojskowe państw członkowskich stanowią „ponad 70 proc. wydatków wojskowych na świecie”. Putin powiedział także, że stereotypy z minionej epoki nie mogą być dobrym narzędziem w poszukiwaniu i podejmowaniu skutecznych decyzji.

Niemiecka propozycja reform NATO

Niemcy wychodzą z własną propozycją dotyczącą przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 

 

Niedawna wypowiedź prezydenta Francji „o śmierci mózgowej NATO” wywołała falę komentarzy wśród najważniejszych polityków państw członkowskich Sojuszu. Prezydenci Polski i Litwy nie podzielają zdania Emmanuela Macrona, tymczasem minister spraw zagranicznych Niemiec …

W przyszłym roku kolejna rosyjska dywizja w Kaliningradzie

Natomiast „Rossijskaja Gazieta” poinformowała wczoraj na swojej stronie internetowej, że Rosja zamierza rozmieścić w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim dywizję zmechanizowaną. Dziennik uzasadnia ten ruch wzmacnianiem sił NATO w tym regionie. Przekonuje także, że  niejednokrotnie informowała o tym, że nigdy nie przygotowywała planu ataku na sąsiadów, to koncentracja sił Sojuszu wokół obwodu kaliningradzkiego budzi jej niepokój. “W celu zniwelowania tej sytuacji postanowiono wzmocnić obronę obwodu kaliningradzkiego” – pisze „RG”.

„Rossijskaja Gazieta” przypomniała przy tym, że są już tam systemy rakietowe Bał, które „kontrolują wschodnią część Morza Bałtyckiego”, przestrzeń powietrzną „osłaniają najnowsze systemy rakietowe”, a dywizja zmechanizowana pozwoli “na obronę regionu ze strony lądu”. W ocenie gazety obwód kaliningradzki jest „w istocie `kością w gardle`” dla NATO, gdyż „przeszkadza zachodnim wojskowym w stworzeniu regionu operacyjnego między Polską i państwami bałtyckimi”.

Macron: NATO wchodzi w stan śmierci mózgowej

Prezydent Francji stwierdził w wywiadzie dla „The Economist”, że Sojusz Północnoatlantycki przeżywa najpoważniejszy kryzys od początku istnienia. „USA wykazują oznaki odwracania się od nas plecami. Nie wiem, czy wierzę jeszcze w artykuł 5. traktatu” – powiedział Emmanuel Macron.

 

Francuski prezydent został …

Stoltenberg: W razie ataku na Polskę czy kraje bałtyckie odpowie cały Sojusz

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz nie definiuje Rosji jako  wroga NATO. „Po prostu odpowiadamy wtedy, gdy jest taka potrzeba. Musimy mieć pewność, że to, co widzieliśmy na Ukrainie (…) nie ma możliwości powtórzenia się wobec członka NATO” – powiedział w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”, „El Pais” i „Rzeczpospolitej”. „Poprzez obecność sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich wysyłamy Rosji bardzo silny sygnał: jak nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, to odpowie cały Sojusz. W ten sposób zapobiegamy atakom, to jest cel NATO” – zaznaczył.

“NATO nie ma żadnej listy wrogów” – zapewnił Jens Stoltenberg. “Bo nie widzimy żadnego rychłego zagrożenia dla któregokolwiek z naszych sojuszników” – wyjaśnił zastrzegając, że dostrzegalne jest jednak “coraz bardziej niepewne i nieprzewidywalne środowisko bezpieczeństwa”. Szef NATO przyznał też, że Sojusz widzi nowy rodzaj terroryzmu, który demonstruje tzw. Państwo Islamskie, widzi też “bardziej stanowczą Rosję, mocno inwestującą w nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym broń nuklearną, łamiąc tym samym międzynarodowe traktaty” oraz zagrożenie cybernetyczne i zmieniający się porządek światowych sił z rosnącą pozycją Chin. “Musimy być przygotowani na wszystko” – podkreślił sekretarz generalny NATO.

Sikorski: UE musi wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo

Możemy krytykować różne posunięcia Stanów Zjednoczonych, np. w kwestii Kurdów, ale trzeba przyznać, że kolejni prezydenci USA wielokrotnie przypominali Europie, by poważniej podchodzić do przeznaczania 2 proc. PKB na obronność – twierdzi Radosław Sikorski* w rozmowie z EURACTIV.

 

 

Alexandra Brzozowski, EURACTIV: …