Rosja oferuje Ukrainie krótkoterminową umowę gazową

Rosyjski minister energetyki Alexander Novak / Zdjęcie via twitter @MinenergoGov

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział w piątek, że Rosja zaoferowała Ukrainie możliwość przedłużenia obowiązującej umowy tranzytu gazu do końca 2021 r. Kijów jest zainteresowany podpisaniem dłuższego zobowiązania.

 

 

Obecna umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem 2019 r. Rosja jest w trakcie finalizacji dwóch rurociągów, które będą dostarczały błękitne paliwo z pominięciem Ukrainy: Nord Stream 2 oraz Turecki Potok (Turkish Stream), dlatego Moskwie zależy na przedłużeniu obowiązującego kontraktu krótkoterminowo, nie dłużej niż do 2021 r.

Konsorcjum Nord Stream 2 pozywa UE

Spółka budująca drugą nitkę Gazociągu Północnego (Nord Stream 2) zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dyrektywę gazową. Założone przez rosyjski Gazprom konsorcjum uważa, że znowelizowane w kwietniu przepisy przyjęto „w celu szykanowania Nord Stream 2.”
 

Dyrektywa w nowej wersji, dzięki …

Stanowisko Rosji

Rosjanie zamierzają poczekać na uformowanie się nowego rządu w Kijowie, aby rozpocząć trójstronne konsultacje z udziałem Unii Europejskiej. Oferta Moskwy dotyczy przedłużenia dostaw gazu na obowiązujących warunkach o kolejny rok, tak aby przeczekać ostatnie miesiące potrzebne na dokończenie budowy obu nowych rurociągów.

Propozycja Ukrainy, by przedłużyć obowiązywanie kontaktu o kilka lat nie jest korzystna z punktu widzenia Rosji. Oddzielne stanowiska przyczyniły się już do przerwania rozmów między Moskwą a Kijowem. Unia Europejska próbuje pośredniczyć w rozmowach. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który zajmuje się sprawami unii energetycznej Maroš Šefčovič wezwał do przeprowadzenia kolejnej rundy rozmów trójstronnych we wrześniu. Bruksela proponuje, by oba państwa przystały na 10-letni kontrakt z zagwarantowanym przesyłem minimum 60 mld metrów sześciennych rocznego tranzytu. 

Rosja nadal naciska na Danię w sprawie Nord Stream 2

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zarzucił Danii, że z powodów politycznych opóźnia zgodę dla spółki Gazpromu na ułożenie gazociągu Nord Stream 2. Gazprom liczy, że dostanie ją w październiku.
 
Pod koniec czerwca po wyborach w Danii sformowano centrolewicowy rząd premier Mette …

Stanowisko Ukrainy

Cytowany przez agencję Reuters dyrektor wykonawczy Naftogazu, Jurij Vitrenko powiedział, że Kijów opiera się  na propozycji UE. Kijów znajduje się w obliczu konieczności zreformowania systemu gazowego. Zawarcie dłuższej umowy dałoby więcej czasu na podjęcie niezbędnych działań, przyznaje inne źródło cytowane przez Reutersa. Na początku czerwca ukraiński państwowy koncern gazowy Ukrtransgaz ogłosił, że rezerwy gazu ziemnego w podziemnych magazynach wzrosły o 48,5 proc. osiągając ponad 13 mld metrów sześciennych – najwięcej w ostatnich 6 latach. To jedno z działań zabezpieczających Kijowa w związku z możliwą utratą roli tranzytowej na rzecz obu budowanych rurociągów.

W ubiegłym tygodniu w lokalnych mediach pojawiła się informacja, że Kijów negocjuje z Grecją dostawę błękitnego paliwa z Kataru, który dostarczany jest do terminalu LNG w pobliżu Aten. Dyrektor Ukrtransgaz, Siergiej Makogon potwierdził, że trwają rozmowy, by dostawy gazu na Ukrainę z kierunku południowego przez Gazociąg Transbałkański mogły być realizowane już od stycznia przyszłego roku.

Ukraina zatrzymała rosyjski statek, ale zwolniła marynarzy

Kolejne napięcia między Ukrainą a Rosją. Kijów zajął rosyjski tankowiec na Dunaju z powodu oskarżeń o udział w incydencie z końca 2018 r., gdy Moskwa aresztowała 24 ukraińskich marynarzy. Wszyscy członkowie rosyjskiego statku zostali już uwolnieni.
 

 

Niedawna pierwsza rozmowa telefoniczna między prezydentami …

Rosja chce kupić czas

Szacuje się, że Nord Stream 2 i Turkish Stream zostaną ukończone do końca tego roku. Gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego mierzy się z wieloma przeszkodami, wynikającymi z opóźnień w wydawaniu zezwoleń przez Danię oraz zmianami w przepisach UE. Oba gazociągi będą miały przepustowość co najmniej 70 mld metrów sześciennych. Jak podaje portal biznesalert.pl, w 2018 r. przez terytorium Ukrainy przepłynęło 86,8 mld metrów sześc. gazu (ok. 40 proc. całości rosyjskiego eksportu). Dla Kijowa oznaczało to 3 mld dolarów wpływów do budżetu, co odpowiada 3 proc. tamtejszego PKB.

Nord Stream 2: Co zrobi Ursula von der Leyen?

Jednym z pierwszych wyzwań dla przyszłej szefowej KE Ursuli von der Leyen będzie nałożenie unijnych przepisów antymonopolowych na gazociąg Nord Stream z Rosji.
 
W czasie czwartkowej wizyty w Warszawie Ursuli von der Leyen, która została wybrana na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, …