Rosja ociepla stosunki z Norwegią. Postuluje współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa

Rosja, Norwegia, Siergiej Ławrow, Jonas Gahr Støre

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i premier Norwegii Jonas Gahr Støre podczas spotkania w Tromsø / Zdjęcie: Facebook [Russian Foreign Ministry - МИД России]

Mimo napiętych relacji z NATO Rosja chce wzmocnienia współpracy z Norwegią w dziedzinie bezpieczeństwa, oznajmił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas wizyty w Tromsø w północnej Norwegii.

 

 

Przed szczytem Euro-arktycznej Rady Morza Barentsa (który organizowany jest co dwa lata i odbył się w ten wtorek) szef rosyjskiej dyplomacji odbył pierwsze spotkanie z nową norweską minister spraw zagranicznych Annike Huitfeldt. Na konferencji prasowej Ławrow nie szczędził gospodarzom ciepłych słów.

Rosja zawiesza działalność misji przy NATO. Powodem wydalenie dyplomatów

Decyzja Moskwy to odpowiedź na wydalenie 6 października przez NATO ośmiu urzędników rosyjskiej misji w Brukseli, podejrzanych o szpiegostwo.

Ławrow chwali Norwegów i postuluje współpracę

W jego opinii Rosję i Norwegię jako państwa, ale także narody rosyjski i norweski łączy głęboki wzajemny szacunek. Ławrow określił Norwegów jako bardzo „pragmatycznych”, podziękował za pamięć o rosyjskich zasługach podczas II wojny światowej i zaprosił swoją odpowiedniczkę do odwiedzenia Rosji.

Odnosząc się do stosunków między Kremlem a nowym rządem Norwegii ocenił natomiast, że oba państwa powinny współpracować na rzecz wspólnego bezpieczeństwa, a ważnym elementem norwesko-rosyjskich relacji powinny być „regularne konsultacje” między resortami obrony obu państw.

Zdecydowanie ostrzej Siergiej Ławrow wypowiadał się o NATO, co mogło mieć po części związek z odbywającą się w tym samym czasie wizytą Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ambasadorów w Finlandii i Szwecji. Rosyjski minister stwierdził, że relacje między Moskwą a NATO praktycznie nie istnieją, gdyż to Sojusz „zdecydował, że nie chce utrzymywać przyjaznych stosunków”.

Fiński raport: Rosja i Chiny najbardziej podejrzewane o szpiegostwo

Jak oceniono, Finlandia jest „nieustannym celem sponsorowanego przez państwa cyberszpiegostwa”, głównie ze strony państw autorytarnych.

Celem zbliżenia się do Norwegii są interesy gospodarcze?

Komentarze Ławrowa, sugerujące chęć nawiązania silniejszych relacji z Norwegią, mogą wynikać z celów geopolitycznych związanych z potencjałem przejścia północno-wschodniego (inaczej Północnej Drogi Morskiej), służącej jako ważnym choć dotychczas sezonowy, szlak handlowy.

Kremlowskie władze dążą do otwarcia tam od 2024 r. całorocznej trasy żeglugowej. Według szacunków Północną Drogą Morską będzie można wówczas przewozić około 80 mln t towarów rocznie. W tym celu Rosja buduje obecnie pięć nowych lodołamaczy o napędzie atomowym.