Izrael otworzył swoją ambasadę w Abu Zabi / Europa i świat w skrócie

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi - otwarta została ambasada Izraela (Photo by Kai Wang on Unsplash)

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi - otwarta została ambasada Izraela (Photo by Kai Wang on Unsplash)

Izrael otworzył placówkę dyplomatyczną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a ZEA otworzyły ambasadę w Tel Awiwie | Gubernator generalna Kanady Julie Payette ustępuje | Macron zapowiada surowsze kary za pedofilię

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 419 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 38 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 135 tys., w Wielkiej Brytanii – 30 tys., w Brazylii – 61,3 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 99,7 mln, zmarło ponad 2,1 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 71,7 mln.

 

 • Demonstranci w Holandii starli się w niedzielę z policją w Amsterdamie i Eindhoven. W sobotę spalono ośrodek testów na koronawirusa. Powodem protestów jest gniew z powodu ogólnokrajowych obostrzeń. Część protestujących zaatakowała policjantów, użyte były petardy i kamienie.  Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, a także armatek wodnych. Zatrzymano ponad 100 osób.
 • Indie: Według doniesień indyjskich mediów, wojska chińskie i indyjskie ponownie starły się na spornym obszarze przygranicznym. Do incydentu doszło w środę w Sikkimie. Armia Indii stwierdziła, że miał miejsce „drobny” incydent, który został „rozwiązany”. Na najdłuższej spornej granicy świata panują wysokie napięcia. Obie strony zajmują duże obszary. Co najmniej 20 żołnierzy indyjskich zginęło w czerwcowej potyczce w rejonie Ladakhu. Według doniesień medialnych ostatni incydent miał miejsce na przełęczy Nathu La w Sikkimie. Region Sikkim jest położony między Bhutanem a Nepalem, około 2500 km na wschód od obszaru Ladakhu.
 • Włochy: Premier Giuseppe Conte jest bliski rezygnacji. „Moim celem jest znalezienie porozumienia, które da rządowi jasną perspektywę polityczną do końca kadencji” – powiedział Conte, według gazety La Repubblica. Po wtorkowym głosowaniu w Senacie Conte zaapelował do centrowych i niezaangażowanych parlamentarzystów spoza koalicji, aby dołączyli do jego rządu mniejszościowego, jednak niewielu odpowiedziało na to wezwanie pozytywnie.
 • Indonezja: Władze Indonezji poinformowały, że jej straż przybrzeżna przejęła w niedzielę statek MT Horse pod banderą Iranu oraz statek MT Freya pod banderą Panamy w związku z podejrzeniem nielegalnego transferu ropy. Rzecznik straży przybrzeżnej Wisnu Pramandita powiedział, że tankowce, przechwycone na wodach w pobliżu prowincji Kalimantan, zostały eskortowane na wyspę Batam w prowincji Riau w celu dalszego zbadania transportowanego przez nie ładunku.
 • Izrael otworzył ambasadę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), Abu Zabi – poinformowało izraelskie MSZ. Tego samego dnia rząd ZEA zatwierdził uruchomienie ambasady w Tel Awiwie. Oba kraje zawarły we wrześniu 2020 roku porozumienie pokojowe, w osiągnięciu którego pośredniczyły Stany Zjednoczone. Od tego czasu również Bahrajn, Sudan i Maroko zgodziły się nawiązać stosunki z Izraelem w ramach umów wynegocjowanych przez administrację byłego już prezydenta USA Donalda Trumpa. Po Egipcie i Jordanii ZEA były dopiero trzecim krajem arabskim, który nawiązał oficjalne relacje z Izraelem.
 • Niemcy: Europa i Stany Zjednoczone powinny wspólnie przyjąć podatek węglowy na importowane produkty w celu promowania na świecie produkcji niskowęglowej, mówią liderzy niemieckich Zielonych, o których pomyśle pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Nowy projekt prawa UE, które zostanie przedstawione w czerwcu, przewiduje kary za import określonych towarów z krajów mających mało restrykcyjne zasady ograniczania zanieczyszczeń środowiska. Celem jest wsparcie lokalnych producentów, którzy tracą na konkurencyjności, zmuszeni do przestrzegania coraz bardziej zaostrzonych norm.
 • Francja: Szef MSW Jean-Yves Le Drian opowiedział się za wprowadzeniem przez UE nowych antyrosyjskich sankcji w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego, przekazała agencja RIA Nowosti. Minister przypomniał, że sprawa Nawalnego znajdzie się w agendzie poniedziałkowego (25 stycznia) posiedzenia Rady UE ds. zagranicznych. „Należy zadbać, by sankcje były rzeczywiście skuteczne. Będziemy o tym dyskutować jutro na forum Rady UE”, powiedział Le Drian na antenie radia France Inter. Skrytykował także działania rosyjskich służb na sobotnich protestach w obronie Nawalnego, określając liczne zatrzymania jako naruszenie praworządności.
 • Holandia: Policja aresztowała domniemanego przywódcę dużego azjatyckiego kartelu narkotykowego, który jest wymieniany jako jeden z najbardziej poszukiwanych zbiegów na świecie. Tse Chi Lop, urodzony w Chinach obywatel Kanady, został zatrzymany w piątek na wniosek australijskiej policji. Organizacja kierowana przez Chi Lop zdominowała handel narkotykami w regionie Azji i Pacyfiku o wartości 70 miliardów dolarów rocznie, przekazał rzecznik holenderskiej policji Thomas Aling.
 • Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatwierdził dziś utworzenie ambasady w Tel Awiwie w Izraelu, podały państwowe media. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael w sierpniu 2020 r. zdecydowały się znormalizować stosunki, co w dużej mierze wynikało ze wspólnych obaw przed Iranem. Od tego czasu Bahrajn, Sudan i Maroko zgodziły się w zeszłym roku nawiązać stosunki z Izraelem w ramach umów, w których pośredniczyła administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.
 • Indie: Policja w New Delhi pozwoli tysiącom protestujących rolników na przejeżdżanie przez miasto po paradzie wojskowej z okazji Dnia Republiki w tym tygodniu, pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem, powiedział w niedzielę wysoki rangą urzędnik. Oświadczenie policji pojawiło się po tym, jak indyjski Sąd Najwyższy odrzucił w środę rządową petycję o zakazanie wiecu. Rolnicy obozują na obrzeżach stolicy kraju od około dwóch miesięcy w proteście przeciwko kontrowersyjnym prawom rolnym premiera Narendry Modi, które ich zdaniem szkodzą ich bytowi i pomagają dużym firmom.
 • W Zatoce Gwinejskiej piraci porwali piętnastu członków załogi tureckiego kontenerowca “Mozart”. Minister spraw zagranicznych Turcji poinformował, że porywacze nie próbowali nawiązać kontaktu z Ankarą, a biuro prezydenta Erdogana zapowiedziało organizację działań w celu uwolnienia rodaków. Podczas ataku zginął jeden członek załogi z Azerbejdżanu.
 • USA wzywają Chiny do zaprzestania wywierania nacisków na Tajwan po tym, jak chińskie bombowce i odrzutowce wkroczyły w przestrzeń powietrzną wyspy. „Wzywamy Pekin do zaprzestania wojskowych, dyplomatycznych i ekonomicznych nacisków oraz do podjęcia dialogu z demokratycznie wybranymi przedstawicielami Tajwanu”, ogłosił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
 • Portugalia: W niedzielę (24 stycznia) w kraju odbywają się wybory prezydenckie. Są one organizowane pomimo pogarszającej się w tym kraju sytuacji epidemicznej związanej z SARS-CoV-2. Według sondaży na zwycięstwo już w pierwszej turze może liczyć ubiegający się o reelekcję Marcelo Rebelo de Sousa. Uśrednione sondaże z ostatnich tygodni dają mu od 58 do 62 proc. głosów. Drugie miejsce w sondażach z wynikiem 12-13 proc. uzyskuje dwójka kandydatów: Ana Gomes z lewicy oraz lider prawicowej, nacjonalistycznej partii Chega! (Dość!) – Andre Ventura. W ciągu ostatniej doby w Portugalii z powodu COVID-19 zmarły 274 osoby. Potwierdzono także blisko 15,5 tysiąca nowych zakażeń. To najwyższa liczba zanotowana od początku pandemii. Więcej o wyborach w Portugalii m.in. tutaj i tutaj.
 • Iran: Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei zagroził śmiercią byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za pośrednictwem Twittera. Amerykańska korporacja w ciągu godziny uznała, że wpis jest niezgodny z regulaminem platformy i zamknęła konto irańskiego przywódcy.
 • Rosja: „Na wszelki wypadek zapewniam, że nie planuję się powiesić na kracie w oknie czy podcinać sobie żył ani gardła zaostrzoną łyżką”, napisał ironicznie Aleksiej Nawalny na Instagramie, w poście opublikowanym dzięki pomocy jego prawników. „Bardzo ostrożnie chodzę po schodach. Każdego dnia mam także mierzone ciśnienie i jest ono jak u kosmonauty, można więc wykluczyć nagły atak serca. Nie pijam samogonu i nie objadam się raffaello. Mój stan psychoemocjonalny jest całkowicie stabilny”, dodał opozycjonista. Wyraził także podziw i wdzięczność w związku z licznymi akcjami protestacyjnymi przeciwko władzom na ulicach i w internecie, jakie mają miejsce od kilku dni. „Jest mi nawet trochę wstyd, że zwątpiłem w to, że i beze mnie będziecie wiedzieli, co robić. Dziękuję”, napisał.
 • Tunezja: Pomimo zakazu organizowania demonstracji, setki osób protestowało w stolicy kraju, Tunisie. Demonstranci domagają się „upadku reżimu”, a także występują przeciwko nierównościom i brutalności policji. Sprzeciw wywołuje także pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju. Protesty w Tunezji trwają od ponad tygodnia i odbywają się w dziesiątą rocznicę Arabskiej Wiosny, która doprowadziła do upadku autokratycznych rządów.
 • Francja: Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział zwiększenie kar za przestępstwa seksualne wobec dzieci i w tym celu zwrócił się do ministra sprawiedliwości o przeprowadzenie konsultacji oraz szybkie wdrożenie nowego prawa. Zadeklarował także uruchomienie systemu pomocy psychologicznej dla ofiar takich przestępstw. Wypowiedź  prezydenta pojawiła się w wyniku skandalu, który nastąpił po publikacji książki, oskarżającej czołowego francuskiego komentatora politycznego, Oliviera Duhamela, o nadużycia wobec swojego pasierba.
 • Kolumbia: Ponad 100 stowarzyszeń praw człowieka zrzeszających rdzennych  i afro-Kolumbijczyków zwróciło się do nowej administracji USA z prośbą o pomoc w walce z przemocą i zabójstwami, z którymi się borykają. „Nasze czarne, tubylcze i wiejskie społeczności wiejskie zamieszkujące odległe obszary wokół Kolumbii od ponad 40 lat żyją w środku konfliktu zbrojnego” – czytamy w pierwszym akapicie listu skierowanego do prezydenta USA Joe Bidena i wiceprezes Kamala Harris.
 • Libia: W ciągu ostatnich dwóch dni ponad 370 migrantów i uchodźców zostało uratowanych u wybrzeży Libii przez statek humanitarny Ocean Viking – poinformowała w sobotę francuska organizacja pozarządowa SOS Mediterranee. Migranci i uchodźcy pochodzą przede wszystkim z Gwinei, Sudanu i Sierra Leone. W piątek rano Ocean Viking na sygnał SOS odebrał 149 osób, w tym 58 nieletnich i czworo niemowląt, jedno w wieku zaledwie miesiąca.
 • Ugandyjscy żołnierze służący w siłach pokojowych w Somalii zabili 189 bojowników al-Szabab powiązanych z Al-Kaidą w ataku na jeden z ich obozów – podała armia ugandyjska. Wojska ugandyjskie biorą udział w misji pokojowej Unii Afrykańskiej w Somalii, której celem jest wsparcie rządu centralnego i powstrzymanie wysiłków al Shabaab co do jego obalenia. Ugandyjskie Ludowe Siły Obronne (UPDF) podały w oświadczeniu, że ich żołnierze napadli w piątek na kryjówki al Shabaab w wioskach Sigaale, Adimole i Kayitoy, nieco ponad 100 km na południowy zachód od stolicy Mogadiszu.
 • Grecja: Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias wyraził nadzieję, na pomyślny rezultat spotkania między Grecją a Turcją, zaplanowane na przyszły tydzień. Celem spotkania jest ożywienie długotrwałych wysiłków zmierzających do otwarcia negocjacji w sprawie spornych roszczeń terytorialnych obu krajów dotyczących wód Morza Śródziemnego. Do tej pory Grecja i Turcja odbyły 60 rund rozmów w latach 2002–2016, ale plany wznowienia negocjacji upadły w zeszłym roku, po tym jak Ankara wysłała swój statek badawczy wysłany przez Ankarę na sporne terytorium. Podczas gdy Ateny chcą jedynie zająć się kwestią rozgraniczenia stref morskich na Morzu Egejskim i we wschodniej części Morza Śródziemnego, Ankara twierdzi, że należy zająć się wszystkimi kwestiami, w tym przestrzenią powietrzną i statusem niektórych greckich wysp na Morzu Egejskim.
 • Norwegia: Firma Szwajcara Michaela Wurmsera odkryła w Norwegii gigantyczne złoża rzadkich surowców, w tym fosfor, wanad i tytan.Według szacunków może to być co najmniej 70-80 mld ton rudy skalnej. Złoże fosforytów w tym kraju już wcześniej zwróciło uwagę norweskich uniwersytetów i Norweskiej Służby Geologicznej (NGU). Z kolei wanad uważany jest obecnie za „surowiec przyszłości”. Baterie wanadowe są znacznie bardziej wydajne od powszechnie stosowanych baterii litowo-jonowych. Można je ładować i rozładowywać szybciej i dziesięć razy częściej bez utraty mocy. W dodatku w bardziej nadają się do recyklingu. Tytan jest wartościowym surowcem w przemyśle stalowym, a fosforyty wykorzystuje się do produkcji nawozów.
 • Włochy: Włoski organ nadzorujący ochronę danych nakazał w piątek aplikacji TikTok zablokować konta wszystkich użytkowników we Włoszech, których wieku nie można zweryfikować. Ma to miejsce po śmierci 10-letniej dziewczynki, która zginęła w wyniku brania udziału w wydarzeniu społeczności korzystającej z aplikacji. Rzecznik władz powiedział, że chociaż TikTok zobowiązał się do zakazania rejestracji dzieciom w wieku poniżej 13 lat, to jednak łatwo było obejść tę zasadę. Rzeczniczka TikToka we Włoszech powiedziała, że firma analizuje komunikat otrzymany od władz.
 • Tajwan: W sobotę w południowo-zachodnim narożniku tajwańskiej strefy powietrznej pojawiły się chińskie bombowce i myśliwce, tajwańskie siły powietrzne przygotowały jednocześnie pociski rakietowe w celu „monitorowania” sytuacji, poinformowało ministerstwo obrony wyspy. Chiny, które uważają Tajwan za swoje własne terytorium, w ostatnich miesiącach prawie codziennie wykonywały loty nad wodami między południową częścią Tajwanu a kontrolowanymi przez Tajwan wyspami Pratas na Morzu Południowochińskim.
 • Rosja: Według danych organizacji pozarządowej OVD-Info policja zatrzymała już 369 protestujących w prawie 40 miastach.
 • Rosja: Policja zatrzymuje osoby biorące udział w akcji solidarności z Aleksiejem Nawalnym. Protesty mają się odbywać w ponad 60 miastach. Pierwsze demonstracje zorganizowano na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie. Lokalne władze i prokuratura ostrzegają przed odpowiedzialnością karną za udział w nielegalnych według nich zgromadzeniach. Uczestnicy protestów żądają uwolnienia opozycjonisty, który przebywa w areszcie. Aleksiej Nawalny został zatrzymany zaraz po powrocie do Rosji. Wcześniej leczył się w Niemczech po zamachu na jego życie.
 • Kanada: Gubernator generalna Kanady Julie Payette podała się w czwartek do dymisji, w związku z raportem o toksycznych warunkach pracy. W systemie westminsterskim gubernator reprezentuje brytyjskiego monarchę, który w Kanadzie jest głową państwa. Gubernator jest więc wicekrólem, drugą osobą w państwie, po brytyjskim monarsze, a przed premierem rządu. Gubernator generalny ma w Kanadzie zarówno rolę ceremonialną jak i konstytucyjną, m.in. podpisuje przyjęte przez parlament ustawy zanim wejdą one w życie, może zawieszać obrady parlamentu lub rozwiązać parlament na wniosek premiera, co prowadzi wówczas do wyborów.
 • Rosja: Sąd w Moskwie aresztował na 9 dni rzeczniczkę Aleksieja NawalnegoKirę Jarmysz. Kobieta została oskarżona o próbę zorganizowania nielegalnego zgromadzenia. Jak podają rosyjskie media niezależne, w całej Rosji policja prowadzi działania prewencyjne przed planowaną na jutro ogólnokrajową akcja pod hasłem „uwolnić Nawalnego”. Zatrzymywanych jest wielu współpracowników przebywającego w areszcie opozycjonisty.
 • Syria: Według ustaleń Organizacji Narodów Zjednoczonych w styczniu 12 osób narodowości syryjskiej i irackiej zostało zamordowanych w obozie Al-Hol. Obóz prowadzony jest przez Kurdów i obecnie przebywa w nim ok. 62 tys. osób, a w większości są to rodziny bojowników Państwa Islamskiego. ONZ wezwał Kurdów do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom obozu oraz pracownikom humanitarnym.
 • Rosja: Sąd uwięził w piątek rzeczniczkę kremlowskiego krytyka Aleksieja Nawalnego na dziewięć dni, co oznacza, że ​​nie może ona uczestniczyć w zaplanowanym w sobotę proteście opozycji wzywającym do jego uwolnienia, jak oświadczyła na Twitterze.
 • Białoruś: 35-letni mężczyzna podpalił się w piątek przed siedzibą rządu w Mińsku i trafił do szpitala po tym, jak przechodnie i policja ugasili ogień gaśnicą. Motywy czynu mężczyzny nie są jeszcze znane, a śledczy pracują nad ustaleniem tła wydarzeń, powiedział Białoruski Komitet Śledczy w oświadczeniu.
 • Firma Google zagroziła zablokowaniem dostępu do swoich serwerów w Australii. Powodem jest proponowane przez rząd prawo, zgodnie z którym Google, jak i Facebook, musiałyby płacić wydawcom prasowym za ich artykuły, które pojawiają się w serwisach obu platform. „Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, nie będziemy mieli wyboru i zablokujemy dostęp do wyszukiwarki Google mieszkańcom Australii”, powiedziała Mel Silva, dyrektor zarządzająca australijskiego oddziału firmy. „Nie reagujemy na groźby”, skomentował premier kraju Scott Morrison.
 • Australia: Mężczyzna, który zaginął podczas nurkowania u wybrzeży Australii, mógł zostać porwany przez rekina, podały władze w piątek, po tym, jak operacja poszukiwawcza znalazła elementy jego sprzętu do nurkowania. Mężczyzna zaginął w czwartek podczas nurkowania w pobliżu Port MacDonnell na południowym wybrzeżu kraju.
 • Syria: Syryjska obrona powietrzna zareagowała w piątek rano na „izraelską agresję” w prowincji Hama, podały media państwowe po doniesieniach, że słyszano tam wymianę ognia.Izrael przeprowadził w ostatnich latach setki nalotów w Syrii, ze względu na podejrzenie rozmieszczenia sił zbrojnych przez Iran lub transfery broni dla popieranych przez Teheran libańskich oddziałów Hezbollahu.
 • Chiny: Górnicy uwięzieni w kopalni złota od 10 stycznia być może będą musieli czekać kolejne 15 dni, zanim będą mogli zostać uratowani poinformowali w czwartek urzędnicy. W sumie 22 górników zostało uwięzionych pod ziemią po eksplozji w kopalni Hushan w Qixia w prowincji Shandong na północno-wschodnim wybrzeżu Chin.
 • Meksyk: Prawie 130 migrantów z Ameryki Środkowej zostało odnalezionych na tyłach ciężarówki transportowej we wschodnim meksykańskim stanie Veracruz, po tym, jak urzędnicy usłyszeli hałas i wołanie o pomoc – poinformowała Gwardia Narodowa Meksyku. Kierowca ciężarówki został zatrzymany za niestosowanie pasów bezpieczeństwa na autostradzie. Po otworzeniu tylnej części ciężarówki, urzędnicy znaleźli 128 mężczyzn, kobiet i dzieci stłoczonych w „nieludzkich warunkach Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, osób ludzi z Ameryki Środkowej próbuje przedostać się napółnoc po huraganach, które miały miejsce w listopadzie i spowodowały wysiedlenie ponad pół miliona ludzi w tym regionie. Migranci widzą również szansę na dostanie się do USA, w związku ze zmianą polityki migracyjnej po obięciu przrezydnetury przez Joe Bidena.
 • Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem w niedzielę w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądali jego uwolnienia. Przyjęta rezolucja nie jest wprawdzie wiążąca, ale to polityczna presja na unijne kraje.
 • Watykan: Papież Franciszek, który ma odwiedzić Irak w marcu, w czwartek potępił podwójny zamach samobójczy, który zabił co najmniej 32 osoby na targu w Bagdadzie, jako „bezsensowny akt brutalności”. W przesłaniu skierowanym do prezydenta Iraku papież nie dał żadnej wskazówki, czy zamach wpłynie na jego planowaną podróż.
 • Irak: Dwóch mężczyzn wysadziło się w powietrze na zatłoczonym targu w Bagdadzie w czwartek, zabijając co najmniej 32 osoby w pierwszym wielkim zamachu samobójczym w Iraku od trzech lat, podały władze, opisując to jako możliwy znak reaktywacji Państwa Islamskiego. Władze podały, że co najmniej 110 osób zostało rannych.

Europa pojedzie na polskich bateriach litowo-jonowych?

Baterie litowo-jonowe dla pojazdów elektrycznych stały się jedną ze specjalności polskiego eksportu.

Kobiety, które w 2020 r. zmieniły świat: Od gospodyni domowej walczącej z dyktaturą po "boginię demokracji"

To one pokazały w minionym roku, że kobiety miały, mają i będą miały ogromny wpływ na rzeczywistość i sytuację na świecie.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.