Rząd przedstawił „Polski Ład”, czyli strategię odbudowy po pandemii / Europa i świat w skrócie

Polski Ład, Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Elżbieta Witek, Jarosław Gowin, PiS, Zjednoczona Prawica

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji "Polskiego Ładu" / fot. via Twitter [MorawieckiM]

Deklaracja została podpisana przez liderów Zjednoczonej Prawicy | Burmistrz Budapesztu chce startować na premiera | Rosyjskie władze zatwierdziły listę państw prowadzących nieprzyjazne działania przeciwko Rosji |

Dzisiaj – w sobotę –  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 298 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indiach – 326,1 tys., w Brazylii – 84,4 tys., w USA – 38,2 tys. i w Argentynie – 27,3 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 162,9 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 3,3 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 140,9 mln.

 • Grecja: Były członek skrajnie prawicowej partii Złoty Świt Janis Lagos został ekstradowany do Aten z Brukseli, gdzie zasiadał w Parlamencie Europejskim. Lagos został w ubiegłym miesiącu pozbawiony immunitetu w PE, co umożliwiło jego aresztowanie (pisaliśmy o tym TUTAJ). W Grecji będzie on przebywał w więzieniu wraz z innymi członkami partii. W październiku kierownictwo Złotego Świtu zostało skazane przez grecki sąd na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą. „Prawosławie i Grecja są warte każdej ofiary”, skomentował polityk swój wyrok i ekstradycję. (AK)
 • Rosja: Prezydent Władimir Putin stwierdził, że na Ukrainie nasilają się tendencje antyrosyjskie i ostrzegł, że Moskwa gotowa jest odpowiedzieć na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. To reakcja na umieszczenie w areszcie domowym deputowanego Wiktora Medwedczuka, oskarżonego we wtorek (11 maja) o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Putin, który jest ojcem chrzestnym córki posła, oskarżył Kijów o czystki polityczne, a konkretnie ataki wobec polityków o bardziej prorosyjskim nastawieniu, wspierających pokojowe rozwiązanie konfliktu w Donbasie. (AK)
 • Węgry: Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony ogłosił w sobotę (15 maja) chęć startu na premiera kraju w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, reprezentując koalicję sześciu opozycyjnych partii. Celem jest odsunięcie od władzy rządzącego nieprzerwanie od 2010 r. Viktora Orbána i partii Fidesz. Opozycja ogłosiła, że wybierze swojego kandydata w prawyborach. Karácsony oświadczył na Facebooku, że zdecydował się w nich wystartować, gdyż „czuje, że jego kraj jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie” za sprawą autorytarnych zapędów rządu, a naród jest „coraz mniej zjednoczony i niepodzielny”. (AK)
 • Strefa Gazy: Dwunastopiętrowy wieżowiec, mieszczący biura amerykańskiej Associated Press i Al Jazeery, zawalił się w sobotę (15 maja) po uderzeniu izraelskich pocisków rakietowych. (MKo)
 • Polska: Rząd przedstawił główne założenia Polskiego Ładu, czyli strategii zakładającej przezwyciężenie skutków pandemii i odbudowy gospodarki. Składa się z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy – godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski – naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii – czystego powietrza, CyberPoland2025, Złotej jesieni życia. Deklaracja programowa została podpisana przez liderów Zjednoczonej Prawicy – Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, Elżbietę Witek, Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobrę. (MKo)
 • Iran: Ebrahim Raisi, irański szef sądownictwa, ogłosił w sobotę swoją kandydaturę na wybory prezydenckie, które odbędą się w przyszłym miesiącu. „Przyszedłem na scenę jako osoba niezależna, aby dokonać zmian w kierownictwie kraju i walczyć z ubóstwem, korupcją, upokorzeniem i dyskryminacją” – powiedział Raisi w oświadczeniu lokalnych mediów. 60-letni Raisi został wyznaczony przez ajatollaha Alego Chameneiego na szefa wymiaru sprawiedliwości w marcu 2019 r., co uczyniło go jedną z najpotężniejszych postaci Iranu i pretendentem do następcy najwyższego przywódcy. (JJ)
 • Birma: W północno-zachodnim mieście Mindat doszło w sobotę (15 maja) do walk pomiędzy lokalnymi rebeliantami a armią. Buntownicy sprzeciwiają się juncie, która przejęła władzę w kraju w lutym. Jak informują mieszkańcy, Mindat jest pod ostrzałem ciężkiej artylerii oraz moździerzy i  wygląda obecnie jak „strefa wojny”. (PNa)
 • Chiny wysłały swojego pierwszego łazika na Marsa. Chiński statek kosmiczny wylądował na powierzchni Czerwonej Planety rano, w sobotę (15 maja). Przez pierwsze kilka dni łazik pozostanie na statku w celach diagnostycznych, po czym ma zacząć eksplorować powierzchnię planety. Pierwsze lądowanie chińskich jednostek na Marsie jest częścią większego projektu, który zakłada założenie w przyszłości stałej bazy kosmicznej. (MS)
 • Rosja: Rosyjski rząd zatwierdził wczoraj (14 maja) listę państw prowadzących nieprzyjazne działania przeciwko Rosji. Znalazły się na niej tylko dwa państwa: Czechy oraz Stany Zjednoczone. Jak zaznaczono w specjalnie opublikowanym dokumencie „podejmują one nieprzyjazne działania wobec Federacji Rosyjskiej, obywateli Federacji Rosyjskiej lub rosyjskich osób prawnych”. W praktyce oznacza to, że Czechy mogą zatrudniać w swoim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Rosji maksymalnie 19 pracowników spośród mieszkańców Rosji, a Stany Zjednoczone – ani jednego. Stosunki Rosji z Czechami pogorszyły się po tym, jak Praga ogłosiła 18 rosyjskich dyplomatów persona non-grata z powodu podejrzeń, że oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego byli zaangażowani w wybuchy we Vrbeticach z 2014 r. Więcej TUTAJ i TUTAJ. (MK)
 • Białoruś: Szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące – poinformował redagowany przez członków ZPB portal ZnadNiemna.pl, powołując się na anonimowe źródła. Areszt tymczasowy przedłużono także Marii Tiszkowskiej, czyli szefowej oddziału ZPB w Wołkowysku. (AW)
 • Rośnie liczba ofiar wymiany ognia między Strefą Gazy a Izraelem. Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, po nocnych bombardowaniach enklawy liczba zabitych to obecnie 122 osoby. Jedna trzecia spośród ofiar to kobiety i dzieci. Łączna liczba rannych wzrosła do 900. Po południu z Gazy znów posypał się grad rakiet na Izrael. Liczba ofiar śmiertelnych po stronie izraelskiej to osiem osób. (AW)
 • Włochy: Prawicowy polityk Matteo Salvini został uniewinniony przez sąd w Katanii. Sprawa lidera Ligi dotyczyła incydentu sprzed dwóch lat, kiedy pełniący wówczas stanowisko ministra spraw wewnętrznych Salvini, odmawiał zejścia na ląd ponad stu imigrantom u brzegów Sycylii. Imigranci przez 6 dni pozostawali u brzegu wyspy na niewielkiej łodzi, czekając aż włoskiemu rządowi uda się wynegocjować ich przesiedlenie. Według wyroku sądu, nie doszło wtedy do popełnienia przestępstwa. (MS)
 • Izrael: Izrael kontynuuje bombardowanie Strefy Gazy nalotami powietrznymi i pociskami artyleryjskimi. Zwiększono także rozmieszczenie żołnierzy i czołgów w pobliżu oblężonej  enklawy. Setki palestyńskich rodzin schroniły się w prowadzonych przez ONZ szkołach w północnej Strefie Gazy. Ostrzał był kontynuowany także ze strony Autonomii Palestyńskiej – we wczesnych godzinach porannych Hamas wystrzelił salwę rakiet, które uderzyły w miasto Aszkelon. (KW).
 • Liban: Tureckie przedsiębiorstwo energetyczne odpowiedzialne za pokrycie jednej czwartej dostaw energii elektrycznej do Libanu wyłączyło swoje generatory. Firma twierdzi, że kraj zalega ze spłatą ponad 100 mln dolarów i uchyla się od zapłaty od 18 miesięcy. Liban znajduje się obecnie w poważnym kryzysie gospodarczym i w ostatnim czasie jego mieszkańcy doświadczali już regularnych przerw w dostawie prądu – wielu z nich musi polegać na prywatnych generatorach. (KW).
 • Francja: Jak podaje Aljazeera, francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zwrócił się do policji o zakazanie pro-palestyńskiego protestu w Paryżu, który ma odbyć się w ten weekend. Protest ma mieć miejsce w dzielnicy Barbes w północnej części stolicy. Komunikat ministra spotkał się z krytyką niektórych działaczy i polityków. „Demonstrowanie jest prawem, którego powinieneś być gwarantem”, napisała na Twitterze posłanka Francuskiej Partii Komunistycznej Elsa Faucillon. (MKo)
 • Francja: Rada miasta Paryża przedstawiła plan ograniczenia ruchu samochodowego w centrum stolicy do 2022 r. System zakazałby ruchu w czterech głównych dzielnicach, dając pierwszeństwo rowerzystom, pieszym i transportowi publicznemu. Rada stwierdziła, że ustawa sprawi, że Paryż będzie  „mniej zanieczyszczonym, bardziej zielonym, spokojniejszym i bezpieczniejszym miastem”. (MKo)
 • Birma: Japoński dziennikarz aresztowany w zeszłym miesiącu i oskarżony o rozpowszechnianie fałszywych informacji zostanie wypuszczony. Yuki Kitazumi był pierwszym zagranicznym reporterem (o którym wiadomo), który został oskarżony od czasu przejęcia władzy przez wojsko w lutym br. Od początku zamachu zginęło prawie 800 osób. (MKo)
 • Hiszpania: Parlament zatwierdził ustawę mającą na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. Zakazał tym samym sprzedaży pojazdów na paliwa kopalne do 2040 r. oraz ich ruchu do 2050 r. „Dla planety, dla naszej przyszłości i dla następnych pokoleń. Od dziś Hiszpania posiada prawo klimatyczne, na podstawie którego można budować zieloną, zrównoważoną, sprawiedliwą przyszłość dla wszystkich”, napisał na Twitterze premier Pedro Sanchez. W ustawie określono również krajowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 23 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. (MKo)
 • Polska: Senat odrzucił kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciwko powierzeniu mu tej funkcji zagłosowało 49 senatorów, „za” było 48, zaś wstrzymało się dwóch. (AW)
 • Hiszpania zakończyła trwającą 19 lat obecność w ramach misji wojskowej NATO w Afganistanie. W jej trakcie zginęło 102 hiszpańskich żołnierzy. W związku z powrotem do kraju ostatniej grupy żołnierzyu, liczącej 24 osoby, ministerstwo obrony opublikowało raport podsumowujący obecność hiszpańskiego kontyngentu w tym kraju. (AW)
 • Białoruś: Obrońcy praw człowieka w tym kraju poinformowali że perkusista Alexei Santchuk został skazany na sześć lat więzienia za grę na instrumencie podczas opozycyjnej demonstracji. Zostało to uznane przez sąd za „poważne naruszenie porządku publicznego”, a także za „podżeganie ludzi do udziału w masowych zamieszkach”. Santchuk został aresztowany w Mińsku w listopadzie ubiegłego roku wraz z innymi członkami jego zespołu, którzy często występowali na antyrządowych marszach. (PNa)
 • Afganistan: Co najmniej 11 cywilów zginęło, a 13 zostało rannych podczas czwartkowych (13 maja) bombardowań kilka godzin po tym, jak w całym kraju rozpoczęło się trzydniowe zawieszenie broni z okazji muzułmańskiego święta Id al-Fitr. (PNa)
 • Wielka Brytania zgodziła się na transport Radovana Karadžicia do jednego z więzień znajdujących się na terenie tego kraju, gdzie odsiedzi wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Karadžić, który aktualnie przebywa w areszcie ONZ w Hadze, został skazany za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, które popełnił podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95. (PNa)
 • Działacze na rzecz praw człowieka w Brazylii ostrzegają, że władze tego kraju atakują przywódców grup rdzennych mieszkańców po tym jak policja wszczęła dochodzenie w sprawie dwóch czołowych krytyków rządu Jaira Bolsonaro. Sônia Guajajara i Almir Suruí znaleźli się w zeszłym miesiącu pod obserwacją władz w związku z kampanią w mediach społecznościowych podnoszącą świadomość zagrożenia, jakie Covid-19 stanowi dla rdzennej ludności Brazylii. (PNa)
 • Polska: W trakcie dzisiejszej (13 maja) konferencji prasowej prezes NIK Marian Banaś poinformował, że organizacja tzw. wyborów kopertowych zaplanowanych na dzień 10 maja 2020 r. nie miała podstaw prawnych. „Od 16 kwietnia do 9 maja jedynym uprawnionym organem do organizacji wyborów była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej było pozbawione podstaw prawnych”, podkreślił Banaś. „Nawet sytuacje nadzwyczajne, jak stan epidemii, nie mogą stanowić powodu do łamania konstytucyjnej zasady praworządności. W związku z tym NIK przygotowała i skierowała zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Skarbu Państwa tj. Poczty Polskiej i PWPW”, poinformował Banaś. Decyzję uruchamiającą prace na Poczcie Polskiej i PWPW przygotowania do wyborów wydał 16 kwietnia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki. (MK)
 • Kenia: Kraj zawiesza loty do Somalii na trzy miesiące. Nie podano jak na razie powodu tej decyzji, która pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak państwa znormalizowały swoje stosunki dyplomatyczne. W grudniu, Mogadiszu zerwał je po tym, jak Nairobi gościło polityczne przywództwo Somalilandu, separatystycznego państwa nieuznanego przez centralny rząd Somalii. (KW).
 • Węgry: Kraj Potępił działania Autonomii Palestyńskiej skierowane wobec Izraela. „Wykazujemy naszą pełną solidarność z Izraelem i uznajemy jego prawo do samoobrony” – przekazał minister spraw zagranicznych, Peter Szijjártó. (KW).
 • Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkają się 20 maja w stolicy Islandii – Reykjaviku. Poinformował o tym rosyjski MSZ. Do spotkania ma dojść podczas posiedzenia Rady Arktycznej. (AW)
 • Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu odbędzie się w Strasburgu, jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego. Taką wiadomość przekazał przewodniczący PE David Sassoli na spotkaniu z przewodniczącymi grup politycznych. „Powrót oczekiwany i możliwy dzięki poprawie sytuacji epidemicznej” – napisał zaś na Twitterze rzecznik PE Jaume Duch. Posiedzenia plenarne w Strasburgu zawieszono w ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19. (AW)

Dzień Europy 2021. Czego potrzeba dziś Unii Europejskiej?

71 lat temu podpisana została historyczna deklaracja Schumana.

Helena Dalli: LGBTIQ nie jest ideologią – to element tożsamości [WYWIAD]

„Śledzimy sytuację w Polsce w sprawie traktowania osób LGBT i w razie potrzeby podejmiemy adekwatne działania”, podkreśla komisarz UE ds. równości.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.