Jest porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii

Makurley Dixon via flickr.com

W Syrii podpisano porozumienie w sprawie rozejmu. Gwarantami zawieszenia broni mają być wspierające przeciwne strony konfliktu Rosja i Turcja. To trzecia w tym roku próba zakończenia trwającej od 2011 r. wojny domowej w Syrii.

Pierwsze doniesienia o możliwych rozmowach pokojowych pojawiły się w środę (28 grudnia). Przedstawiciele Rosji i Turcji mówili o przygotowywanym przez państwa porozumieniu mającym zakończyć syryjski konflikt pomiędzy siłami prezydenta Baszszara al-Asada, a zbrojną opozycją. Wspierająca rebeliantów Ankara zapowiada, iż mimo porozumienia nie zrezygnuje z oporu wobec syryjskiego przywódcy.

Na drodze do pokoju

Wiadomość o podpisaniu porozumienia o wstrzymaniu walk w całym kraju pomiędzy syryjskim rządem a opozycją potwierdził w czwartek (29 grudnia) prezydent Rosji Władimir Putin. Jak poinformował, podpisano też dokument zawierający listę mechanizmów, które zapewnią przestrzeganie rozejmu, a także deklarację o zamiarze rozpoczęcia negocjacji politycznych, by zakończyć konflikt.

Informacja o pokojowych dążeniach wywołała zbrojne starcia pomiędzy rządowymi wojskami i rebeliantami w Syrii. Do zderzenia sił doszło na terenie pomiędzy położonymi blisko granicy z Turcją miastami Idlib i Hama w nocy z czwartku na piątek (29/30 grudnia). Mimo to udało się utrzymać rozmowy pokojowe.

Rozejm, ale bez Stanów Zjednoczonych

Spoza syryjskich granic rozejm wspierają pomysłodawcy czyli Rosja i Turcja oraz zaangażowany w konflikt po stronie prezydenta al-Asada Iran.Jest to pierwsza próba zakończenia wojny w Syrii podjęta bez udziału Stanów Zjednoczonych. Dwie poprzednie – zainicjowane w lutym i wrześniu – zostały szybko przerwane z powodu wzajemnych oskarżeń Moskwy i Waszyngtonu o nadużycia. Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow twierdzi, że Stany Zjednoczone będą mogły dołączyć do porozumienia po objęciu władzy przez prezydenta elekta Donalda Trumpa , co nastąpi w styczniu 2017 r.

Woja w Syrii

Wojnę w Syrii rozpoczęło 2011 r. zainspirowane arabską wiosną powstanie przeciwko autorytarnym rządom prezydenta Baszszara al-Asada. W trwający już prawie sześć lat konflikt domowy włączyły się siły międzynarodowe, w tym wspierająca prezydenta Rosja i proopozycyjna Turcja. W wyniku napiętych relacji państwa dopuszczały się wielu aktów wzajemnej agresji.

Teraz niedawni adwersarze mają aktywnie uczestniczyć w rozmowach pokojowych, które odbędą się w stolicy Kazachstanu Astanie. W planowanych rozmowach, które mają się rozpocząć w ciągu miesiąca, udział wezmą wysłannicy Asada, opozycja oraz Rosja, Turcja i Iran. Do wsparcia ugody zapraszane są także Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Jordania, Katar oraz pozostałe kraje ONZ.