Rocznica katastrofy smoleńskiej: Duda i Morawiecki polecą do Rosji?

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Okęciu, źródło Filip Blażejowski KPRM

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Okęciu, źródło Filip Blażejowski KPRM

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy prezydenckiego Tu-154 w Katyniu i Smoleńsku mogą pojawić się delegacje przedstawicieli najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

 

Ponadto z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że w 10. rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu do Smoleńska wybiera się także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Natomiast zgodnie z oficjalną informacją Kremla prezydent Władimir Putin nie ma w planach udziału w tych uroczystościach.

PE w sprawie stanu rosyjskiej demokracji i zwrotu wraku Tu-154M

Jest to pierwszy, bezpośredni apel PE do władz Rosji o zwrot wraku, który mimo wielokrotnie składanych obietnic, pozostaje wciąż na terytorium Rosyjskiej Federacji.W Rosji przeciwieństwo demokracjiW przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie podkreślili, że zabójstwo polityka rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa wpisuje …

Spychalski: Rozmowy i ustalenia w tej sprawie trwają

Andrzejowi Dudzie ogromnie zależy na tym, żeby 80. rocznica zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach przez Związek Radziecki była uczczona przez państwo polskie w należyty i godny sposób” – podkreślił wczoraj rzecznik  prezydenta Błażej Spychalski.

W czasie czwartkowego (13 lutego) briefingu przed pałacem prezydenckim powiedział także, że już kilka tygodni temu prezydent wyraził oczekiwanie pod adresem premiera i rządu dotyczące podjęcia działań na rzecz godnego przygotowania uroczystych obchodów tej rocznicy. “Rozmowy i ustalenia w tej sprawie trwają” – poinformował minister Spychalski. Zapowiedział przy tym, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania szefów MSZ Polski i Rosji Jacka Czaputowicza i Siergieja Ławrowa w tej sprawie.

Dworczyk: Morawiecki chce być 10 kwietnia zarówno w Smoleńsku, jak i w Katyniu

Dziennikarze przywołali wcześniejszą wypowiedź szefa KPRM Michała Dworczyka, który w porannej audycji RMF FM przekazał, że premier Mateusz Morawiecki chce być 10 kwietnia zarówno w Smoleńsku, jak i w Katyniu. Premier potwierdził tę informację  w swoim wpisie na Facebooku.

Minister Dworczyk dodał, że w tej chwili kancelaria analizuje możliwości przygotowania takiego wyjazdu. Dopytywany, czy jeśli do tego wyjazdu dojdzie, to powinien się spotkać się tam ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, podkreślił, że ten wyjazd „nie miałby absolutnie charakteru wizyty bilateralnej”.

Pytany natomiast, czy podobną wizytę planuje prezydent Andrzej Duda szef KPRM powiedział, że nie ma na ten temat wiedzy i może się wypowiadać tylko ws. przygotowań ze strony Kancelarii Premiera. Pytany, czy jest brany pod uwagę wyjazd prezydenta do Rosji Spychalski przyznał, że możliwe są „różne scenariusze”, ale ograniczył się do stwierdzenia: “Wszelkie decyzje są jeszcze przed nami”.

Pieskow: W planach Putina nie ma w tej chwili wizyty w Smoleńsku

“W planach prezydenta Rosji nie ma w tej chwili wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia” – oświadczył tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaprzeczył także, by rosyjski MSZ planował spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Polski, które wcześniej zapowiadał rzecznik polskiego prezydenta.

Po dementi ze strony Kremla minister Czaputowicz zapowiedział wystosowanie  do strony rosyjskiej noty „o pomoc w organizacji 10 kwietnia wizyty władz państwowych w Katyniu i w Smoleńsku”. Cytowany w PR szef polskiej dyplomacji  poinformował, że nota ma zawierać prośbę o umożliwienie tam obchodów i będzie „oficjalnym działaniem”. “Liczymy na przychylność strony rosyjskiej” – dodał.

Trybunał w Strasburgu uznał winę Rosji w sprawie Katynia

Skargę  do Trybunału złożyło 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 roku, którzy oskarżyli władze Rosji ws. zbrodni katyńskiej. Ich zarzuty dotyczą postępowania władz Rosji w związku ze śledztwem katyńskim, prowadzonym przez rosyjską prokuraturę wojskową po przyjęciu przez Rosję Europejskiej Konwencji …

Możliwe spotkanie Czaputowicz-Ławrow w Monachium

Szef polskiej dyplomacji poinformował też, że w najbliższych dniach będzie uczestniczył w konferencji bezpieczeństwa w Monachium, gdzie spodziewany jest również jego rosyjski odpowiednik. Czaputowicz zastrzegł jednak, że nie wiadomo, czy dojdzie do rozmowy ws. organizacji wizyty w Katyniu i Smoleńsku. Podkreślił przy tym, że Polska jest otwarta na rozmowy ze stroną rosyjską „po to, żeby zapewnić możliwość godnych obchodów tej dla nas tak ważnej rocznicy”.

Szef polskiej dyplomacji, który przebywa z dwudniową wizytą w Helsinkach, powiedział wcześniej, że rodzinom katyńskim zależy na godnym upamiętnieniu 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Podkreślił także, że udział polskich władz w obchodach rocznicowych jest konsultowany w Kancelarii Prezydenta i zapowiedział, że będzie się tym zajmował również parlament.

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r. NKWD rozstrzelało ok. 22 tysięcy obywateli Polski (w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.

Poza jeńcami wśród ofiar znalazło się ponad siedem tysięcy osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR polskich Kresów Wschodnich. Ich rodziny – ponad 60 tys. osób – wysiedlono do Kazachstanu

Ofiary zbrodni katyńskiej pochowano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa, a w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar – w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. w Kuropatach na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. Przez wiele lat ZSRR utrzymywał, że tej zbrodni dokonały hitlerowskie Niemcy i dopiero po pieriestrojce Michaił Gorbaczow przyznał, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD.

Znów polsko-rosyjski spór o historię

Rosyjskie MSZ opublikowało dokumenty Armii Czerwonej ze stycznia 1945 r. Miałyby one dowodzić zbrodni popełnianych przez Armię Krajową. Polska dyplomacja ocenia te działania jako kolejną prowokację wobec Polski.

 

O opublikowaniu skanów dokumentów poinformował w ostatni piątek (17 stycznia) rosyjski minister spraw …

Katastrofa smoleńska

Dziesięć lat temu – 10 kwietnia 2010 r. – w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego polską delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Niewypowiedziane przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Katyniu

„Szanowni Przedstawiciele Rodzin Katyńskich! Szanowni Państwo! W kwietniu 1940 roku ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD zostało zamordowanych. Tej zbrodni ludobójstwa dokonano z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego. Sojusz III Rzeszy i ZSRR, …