Francja: Były prezydent skazany na trzy lata więzienia / Europa i świat w skrócie

Nicolas Sarkozy, źródło Wikipedia/World Economic Forum/fot. Moritz Hager

Nicolas Sarkozy, źródło Wikipedia/World Economic Forum/fot. Moritz Hager

Nicolas Sarkozy został skazany za korupcję i nadużywanie wpływów | Hongkong: 47 prodemokratycznych działaczy oskarżonych o spisek | W poniedziałek (1 marca) unijni ambasadorowie przyjmą sankcje wobec Rosji za bezprawne aresztowanie Aleksieja Nawalnego |

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 786 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 24 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 49,4 tys., w Brazylii – 34,1 tys. i we Francji – 19,9 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 114,8 mln, zmarło ponad 2,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 90,5 mln.

 

 

 

 • Jemen: Podczas poniedziałkowego wirtualnego spotkania ONZ, którego współgospodarzami były Szwecja i Szwajcaria zadecydowana o przekazaniu o ponad połowę mniejsze środki na pomoc humanitarną w Jemenie niż początkowo przewidywano. ONZ zaapelowała o 3,85 miliarda dolarów, a ostatecznie zaoferowano jedynie 1,7 miliarda dolarów. „Miliony jemeńskich dzieci, kobiet i mężczyzn desperacko potrzebują pomocy, by żyć. Ograniczenie pomocy to wyrok śmierci” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. (JJ)
 • Rosja: Sądy w Moskwie coraz częściej stosują surowe kary wobec działaczy opozycji – podał portal śledczy „Projekt”. Ze statystyk wynika, że w 2021 r. stołeczni sędziowie odesłali do aresztów sześciokrotnie więcej osób, niż po akcjach protestacyjnych w poprzednich latach. (AW)
 • Francja: Jak informuje „Le Monde” Trybunał Karny w Paryżu uznał dziś (1 marca) w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Polityka skazano na trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu. Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, był sądzony za próbę uzyskania tajnych informacji od sędziego Sądu Kasacyjnego Gilberta Aziberta, korupcję i handel wpływami. (MK). Więcej o sprawie piszemy TUTAJ
 • Wysłannik USA Zalmay Khalilzad uda się do stolic Afganistanu i Kataru, w celu wznowienia rozmów pokojowych z afgańskimi przywódcami, urzędnikami i przedstawicielami talibów. Wizyta nastąpi rok po podpisaniu umowy, w której Waszyngton zobowiązał się do wycofania swoich wojsk z Afganistanu w zamian za obietnicę ze strony talibów o zwalczaniu organizacji terrorystycznych i rozpoczęciu rozmów pokojowych z rządem w Kabulu. Porozumienie nie spowodowało jednak oczekiwanych rezultatów, a sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że „Stany Zjednoczone nie podejmą pochopnej decyzji o wycofaniu wojsk, która stanowiłaby zagrożenie dla NATO”. (PB)
 • Birma: Sąd wniósł w poniedziałek dwa kolejne zarzuty przeciwko usuniętej przywódczyni Aung San Suu Kyi, powiedział jej prawnik Min Min Soe. Suu Kyi została początkowo oskarżona o nielegalny import sześciu krótkofalówek. Później dodano zarzut naruszenia prawa dotyczącego katastrof naturalnych poprzez złamanie protokołów koronawirusa. W poniedziałek dodano zarzut na podstawie części kodeksu karnego zachowanego z czasów kolonialnych zakazującego publikowania informacji, które mogą „wywoływać strach lub niepokój” lub zakłócać „spokój publiczny”. (AKuś)
 • Hongkong: Władze oskarżyły w niedzielę 47 działaczy prodemokratycznych za złamanie nowego surowego prawa bezpieczeństwa narodowego obowiązującego na terytorium Chin. Policja powiedziała, że każda osoba została oskarżona o spisek w celu dokonania działalności wywrotowej. Działacze pomogli w zorganizowaniu nieformalnych wyborów w lipcu w celu wyłonienia kandydatów z prodemokratycznego obozu politycznego w Hongkongu do ubiegania się o urząd. Zostaną dziś postawieni w stan oskarżenia w sądzie w rejonie West Kowloon i grozi im dożywocie, jeśli zostaną skazani.  (AKuś)
 • Australia: Premier Scott Morrison powiedział w poniedziałek, że minister gabinetu oskarżony o gwałt odrzucił stawiany mu zarzut podczas rozmowy z nim. Kilku opozycyjnych parlamentarzystów powiedziało pod koniec zeszłego tygodnia, że otrzymali list zawierający szczegóły zarzutu gwałtu popełnionego przez jednego z ministrów. Morrison powiedział, że jego biuro również otrzymało list szczegółowo opisujący zarzut.(WŁ)
 • Iran: Rzecznik irańskiego MSZ odrzucił w niedzielę możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE dotyczących powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Układ opuściły USA, Iran nie stosuje się do jego zapisów, oba kraje domagają się, by to druga strona jako pierwsza dokonała ustępstw. (AW)
 • Holandia: W miastach dochodzi do kolejnych incydentów na tle antysemickim. Jak donosi dziennik „De Telegraaf”, w piątek (26 lutego) wybito szyby ochronne na cmentarzu żydowskim w Rotterdamie. To nie pierwsza tego typu sytuacja w tym miejscu. Przedstawiciele lokalnej grupy żydowskiej, którzy, jak twierdzą, szyby musiały wymieniać już wielokrotnie. zapowiadają konieczność wymiany szklanych okien na kosztowne, stalowe blachy. W sobotę nieznani sprawcy umieścili na żydowskiej restauracji HaCarmel w Amsterdamie umieścili obraźliwe graffiti. Gazeta przekazała, że lokal ten jest częstym celem antysemickich ataków. (AKrzy)
 • Nigeria: Wciąż nie wiadomo, co dzieje się z uprowadzonymi w piątek (26 lutego) 317 uczennicami szkoły w stanie Zamfara. Dziewcząt poszukuje policja i wojsko. Prezydent Nigerii Muhannadu Buhari zapewnił, że uwolnienie porwanych jest priorytetem rządu. W niedzielę o szybkie uwolnienie dziewcząt modlił się papież Franciszek. W Nigerii często dochodzi do porwań uczniów. Za część z nich odpowiada Boko Haram i inne fundamentalistyczne ugrupowania, które chcą przez to okazać sprzeciw wobec zachodniego modelu edukacji. (AKrzy)
 • Czad: Co najmniej dwie osoby zginęły po tym, jak siły bezpieczeństwa wtargnęły do domu kandydata opozycji Yayi Dillo w niedzielny poranek, donoszą miejscowe media. Dillo, który planuje kandydować przeciwko prezydentowi Idrissowi Deby’emu w wyborach prezydenckich w kwietniu, powiedział, że został zaatakowany przez członków straży prezydenckiej, którzy zamierzali go aresztować. Poinformował też, że w wyniku ataku zginęło pięciu członków jego rodziny, w tym jego matka. (WŁ)
 • USA: Administracja prezydenta Joe Bidena „nie spieszy się”, aby znieść sankcje USA wobec Wenezueli, ale rozważyłaby ich złagodzenie, gdyby prezydent Nicolas Maduro podjął kroki w celu zbudowania wzajemnego zaufania, pokazując, że jest gotowy do poważnych negocjacji z opozycją, powiedział urzędnik Białego Domu. (WŁ)
 • Sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu z 27 lutego potępił “zabójstwa, przesiedlenia, napaści seksualne i inne skrajne przypadki pogwałcenia praw człowieka” w etiopskim regionie Tigraj. Konflikt w Etiopii trwa od listopada 2020 r., kiedy siły rządowe rozpoczęły ofensywę przeciwko Frontowi Wyzwolenia Narodu Tigrajskiego (TPLF) – powodem miało być zajęcie przez TPLF jednej z federalnych baz wojskowych. Do walk włączyła się też sąsiadująca z Etiopią Erytrea, której wojska według Amnesty International miały dopuścić się tam “zbrodni przeciwko ludzkości”. Jak poinformował Blinken, etiopskie władze zobowiązały się do zapewnienia Etiopczykom dostępu do pomocy humanitarnej oraz dopuszczenia podmiotów międzynarodowych do zbadania naruszeń praw człowieka. (WD)
 • Birma: Policja w niedzielę (28 lutego) otworzyła ogień do protestujących, zabijając co najmniej 8 osób i raniąc kilka innych – jest to jak do tej pory najkrwawszy dzień trwających od początku miesiąca demonstracji. „Birma jest jak pole bitwy” – napisał na Twitterze pierwszy kardynał katolicki w kraju, Charles Maung Bo. (KW).
 • Włochy: Politycy we Włoszech apelują do byłego premiera Matteo Renziego, by wytłumaczył się ze swoich relacji z następcą tronu Arabii Saudyjskiej Mohammadem ibn Salmanem, który według wywiadu USA zlecił zabicie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Jak pisze „La Repubblica”, Renzi krytykę pod swoim adresem uznał za „nieuzasadnione ataki”. Lider ugrupowania Italia Viva, a w latach 2014-2016 premier Włoch z ramienia centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD), pod koniec stycznia br. pojechał do Arabii Saudyjskiej i przeprowadził wywiad z saudyjskim następcą tronu, za który miał według mediów otrzymać… 80 tys. dolarów. W trakcie rozmowy Renzi wychwalał saudyjską monarchię i księcia ibn Salmana, a Arabię Saudyjską nazwał „krajem nowego Odrodzenia”. Renzi miał wytłumaczyć okoliczności swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej po zakończeniu kryzysu rządowego we Włoszech, który… sam sprowokował. Jednak polityk nadal milczy za co jest krytykowany przez przedstawicieli wszystkich ugrupowań. W sobotę (27 lutego) Renzi wydał oświadczenie, w którym zarzucił innym ugrupowaniom, że „instrumentalnie wykorzystują tragedię”, jaką było zabicie Chaszodżdżiego w saudyjskiej ambasadzie w Stambule. Polityk dodał, że w przeszłości potępił tę zbrodnię. „Arabia Saudyjska jest bastionem przeciwko islamskiemu ekstremizmowi i od dziesięcioleci jednym z głównych sojuszników Zachodu”, dodał polityk. (MK).
 • Rosja: Opozycjonista Aleksiej Nawalny będzie odbywał wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, w centrum europejskiej części Rosji, poinformował w sobotę portal Jarnowosti, powołując się na źródła w służbach więziennych. (MK)
 • Polska: W 2023 r. Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży. Tytuł przyznaje Europejskie Forum Młodzieży, niezależna platforma zrzeszająca ponad 100 krajowych rad i organizacji młodzieżowych ze Starego Kontynentu. O tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 startowały ponadto: Baia Mare (Rumunia), Izmir (Turcja), Kazań (Rosja), Lwów (Ukraina) oraz Poznań. (MK).
 • Dominikana: Rząd jeszcze w tym roku rozpocznie budowę ogrodzenia wzdłuż mającej 376 km granicy z Haiti, aby ograniczyć nielegalną migrację i handel, powiedział w sobotę prezydent Luis Abinader. „W ciągu dwóch lat chcemy zakończyć proceder nielegalnej imigracji, handlu narkotykami” – powiedział Abinader podczas prezentacji projektu. (WŁ)
 • Kuba: Władze kraju zatwierdziły dekret, regulujący ochronę zwierząt. Przepisy dotyczą m.in. eksperymentów naukowych przeprowadzanych na zwierzętach, postępowania z bezdomnymi zwierzętami oraz stosowanych praktyk weterynaryjnych. Nowe prawo jest odpowiedzią na rosnące protesty ze strony młodego, kubańskiego pokolenia, które domagało się zmian w tej kwestii. Kubańczycy próbowali wywrzeć nacisk na władze poprzez organizowane strajki, manifestacje i kampanie w mediach społecznościowych. Kuba jest krajem, w którym ofiary ze zwierząt oraz walki kogutów i psów pozostają na porządku dziennym. Ponadto kraj zmaga się z problemem dużej liczby bezdomnych zwierząt. (MM)
 • Iran potępił dokonany przez Stany Zjednoczone w piątek atak we wschodniej Syrii i zaprzeczył, że odpowiada za atak rakietowy na amerykańskie wojska w Iraku. Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif stwierdził, że działanie USA było „nielegalne i stanowiło naruszenie syryjskiej suwerenności”. (PB)
 • Iga Świątek zwyciężyła w turnieju WTA w Adelajdzie, w Australii. Polka we wspaniałym stylu pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić 6:2, 6:2. Dzięki wygranej Iga awansowała na 15. pozycję w rankingu WTA. Jest to najwyższa lokata w dotychczasowej karierze 19-latki. Obecnie czeka ją tydzień odpoczynku, a następnie turniej w Dubaju. (JJ)
 • Czechy złożyły w piątek (26 lutego) pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego Turów. Praga domaga się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE. Więcej o szczegółach piszemy TUTAJ. (MK).
 • Polska: Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek (26 lutego) podstawowe założenia Krajowego Planu Odbudowy. Pięć podstawowych filarów KPO to: odporność i konkurencyjność gospodarki, zielona energia i zmniejszenie energochłonności, transformacja cyfrowa, efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, a także zielona, inteligentna mobilność. Środki na KPO mają pochodzić z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU). Rząd planuje przeznaczyć 20 mld zł na poprawę jakości służby zdrowia, 25 mld zł na wsparcie transportu, niemal 20 mld zł na zwiększenie efektywności pracy. Łącznie KPO opiewać będzie na 108 mld zł. Wraz z ogłoszeniem założeń KPO ruszyły konsultacje, które potrwają do końca kwietnia. Więcej na temat KPO i odbudowy gospodarczej po pandemii piszemy m.in. TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ(MK).

Odbudowa gospodarcza w krajach V4: Dlaczego to trudne zadanie?

Na jakim etapie znajdują się Krajowe Plany Odbudowy – finansowane ze środków UE – które mają odbudować gospodarki w krajach członkowskich Unii po pandemii?

 • Kuba: Władze kraju zatwierdziły dekret, regulujący ochronę zwierząt. Przepisy dotyczą m.in. eksperymentów naukowych przeprowadzanych na zwierzętach, postępowania ze zwierzętami bezdomnymi oraz stosowanych praktyk weterynaryjnych. Nowe prawo jest odpowiedzią na rosnące protesty ze strony młodego, kubańskiego pokolenia, które domagało się zmian w tej kwestii, wywierając presję na władze poprzez organizowane manifestacje, strajki czy kampanie w mediach społecznościowych. Kuba jest krajem, w którym ofiary ze zwierząt oraz walki kogutów i psów pozostaja na porządku dziennym. Ponadto kraj zmaga się z problemem ogromnej liczby bezdomynch zwierząt. (MM)
 • Rosja: Jak przekazała WHO w komunikacie, do tej pory w Rosji wirusem ptasiej grypy A(H5N8) zakaziło się siedem osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo. Ognisko A(H5N8) wykryto na fermie drobiu w obwodzie astrachańskim na południu kraju. „Wszystkie te osoby pozostają pod obserwacją i żadna z nich nie wykazuje objawów choroby. Bazując na obecnej wiedzy, (oceniamy, że) ryzyko transmisji tego wirusa ptasiej grypy z człowieka na człowieka jest małe”, podała WHO. (MK).
 • Ambasador ONZ w Birmie, Kyaw Moe Tun, wezwał organizację do użycia „wszelkich niezbędnych środków” w celu powstrzymania wojskowego zamachu stanu, składając  apel w imieniu obalonego rządu. Policja nadal brutalnie tłumi protesty przeciwko juncie. (AKuś)
 • Sekretarz stanu USA Antony Blinken nawoływał mieszkańców Ameryki Środkowej, którzy nie mają dokumentów zezwalających na pobyt, aby nie podejmowali ryzykownych podróży do Stanów Zjednoczonych, ponieważ administracja Bidena boryka się z szybko rosnącą nielegalną imigracją przez południową granicę. Przemawiając na spotkaniu online z urzędnikami z El Paso i meksykańskiego Ciudad Juarez, Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone ściśle przestrzegają przepisów granicznych i że ich „granica jest zamknięta dla nielegalnej migracji”. (AKuś)
 • Administracja Bidena w USA ogłosi w piątek sankcje i zakazy wizowe wymierzone w obywateli Arabii Saudyjskiej w związku z zabiciem dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 r. Nie nałoży jednak sankcji na księcia Mohammeda bin Salmana. (AKuś)
 • Jak podaje Polskie Radio, w poniedziałek (1 marca) unijni ambasadorowie przyjmą sankcje wobec Rosji za bezprawne aresztowanie Aleksieja Nawalnego. Procedura pisemna w tej sprawie przewidziana jest zaś do 2 marca. Jeśli do tego dnia nikt nie zgłosi zastrzeżeń, wtedy sankcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i zaczną obowiązywać. (AW)
 • Stany Zjednoczone dokonały ataków we wschodniej Syrii, w odpowiedzi na niedawne ataki rakietowe na amerykańskie wojska w Iraku. „Zgodnie z poleceniem prezydenta Joego Bidena, siły zbrojne USA przeprowadziły naloty na infrastrukturę zajmowaną przez grupy bojowników wspieranych przez Iran”, powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.  Według administracji amerykańskiej działanie to było „proporcjonalne” i miało na celu „deeskalację ogólnej sytuacji zarówno we wschodniej Syrii jak i w Iraku”. W wyniku ataków zginęło co najmniej 17 bojowników. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (PB)
 • Unia Europejska przedłużyła do końca lutego przyszłego roku sankcje wobec Białorusi za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i brutalne represje wobec obywateli. Na czarnej liście jest 88 funkcjonariuszy białoruskiego reżimu na czele z Aleksandrem Łukaszenką. Mają oni zakaz wjazdu do UE i zamrożone aktywa w Europie. Restrykcje zostały nałożone także na siedem firm, które finansują reżim w Mińsku. (AW)

„Żyj i pozwól żyć innym”. Dlaczego próby ograniczania spożycia mięsa budzą takie emocje?

Jakie jest stanowisko UE wobec dylematu: jeść czy nie jeść mięsa?

UE winna złym relacjom z Rosją? Przegląd kłamstw, nieprawd i niedomówień Kremla – FEJK MIESIĄCA

Relacje unijno-rosyjskie, i tak już po aneksji przez Rosję w lutym 2014 r. ukraińskiego Krymu trudne, jeszcze się przez ten czas skomplikowały.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.