Rekordowo niskie poparcie dla Macrona – ponad połowa Francuzów niezadowolona z rządów prezydenta

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron, prezydent Francji// Źródło: MSZ Francji

62 proc. Francuzów nie jest zadowolona z rządów prezydenta Emmanuela Macrona. W opublikowanych  wczoraj (16 sierpnia) badaniach agencji „Harris Interactive”, tylko 37 proc. społeczeństwa wyraża swoje zadowolenie. Tak małego poparcia  po stu dniach od objęcia stanowiska nie miała żadna francuska głowa państwa.

 

Sondaż przeprowadzony dla portalu „Indeed” został zrealizowany drogą internetową w dniach 8-10 sierpnia wśród 994 osób. Ankietowanych zapytano o ocenę dotychczasowej prezydentury Emmanuela Macrona, a także o znaczenie zapowiedzianych przez niego reform.

Początek spadku w sondażach

Emmanuel Macron wygrywając w majowych wyborach z kandydatką skrajnej prawicy Marine Le Pen, zdobył 66 proc. poparcie. Wysokie wskaźniki nie utrzymały się jednak zbyt długo. Pierwszy spadek zaufania dla prezydenta zanotowano w lipcowym sondażu ośrodka Ifop dla francuskiego „Le Journal du Dimanche”, według którego 54 proc. obywateli wyraziło swoje poparcie – o 10 proc. mniej w stosunku do czerwcowej ankiety. Statystyki nie były wtedy też przychylne dla premiera Edouarda Philippe’a (spadek z 64 proc. do 56 proc.).

Macron z rekordowym spadkiem popularności

Poparcie dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona spadło o ponad 10 pkt. proc. To największy spadek popularności w pierwszych miesiącach urzędowania głowy państwa od ponad 20 lat.
 

54 proc. Francuzów jest zadowolonych z prezydenta Emmanuela Macrona – wynika z wczorajszego (23 lipca) …

Przyczyną niezadowolenia z  władzy była m.in. ogłoszona pod koniec czerwca zapowiedź prezydenta o reformie rynku pracy. W poprzednich latach za kadencji Francoisa Hollande’a  i Nicolasa Sarkozy’ego doprowadziły one do wielu strajków i protestów.

Prezydent został także skrytykowany przez swoich przeciwników za szereg cięć budżetowych (m.in. na siły zbrojne), które doprowadziły do ustąpienia ze stanowiska szefa sztabu generalnego Pierre de Villiers’a 19 lipca b.r.

Zwolennicy i przeciwnicy

Prawicowy Front Narodowy, Partia Komunistyczna i lewicowa Francja Nieujarzmiona – to wyborcy tych partii wykazują największe niezadowolenie z rządów Macrona. Najmniej osób, które nie popierają obecnego przebiegu prezydentury to sympatycy zwycięskiej w czerwcowych wyborach parlamentarnych partii – La Republique en Marche.

Wśród zwolenników prawicowych Republikanów niezadowolonych jest 75 proc., a wśród Partii Socjalistycznej – 57 proc.

Co dalej z reformami?

Jednym z pytań zadanych respondentom była kolejność wprowadzenia reform we francuskim prawie. 76 proc. uznało za priorytetową reformę edukacji, a 74 proc. uchwaloną już 9 sierpnia przez Zgromadzenie Narodowe ustawę o przywróceniu zasad moralnych w polityce. Na trzecim miejscu z wynikiem 72 proc. znalazła się kwestia ujednolicenia systemów emerytalnych.

W sprawie reformy prawa pracy, społeczeństwo jest podzielone. Popiera ją 46 proc. obywateli, a 52 proc. nie godzi się na nią. Najwięcej kontrowersji budzi wśród Francuzów sposób w jaki ma być wprowadzona – za pomocą prezydenckich dekretów, a nie ustaw przyjmowanych przez obie izby parlamentu. Sympatycy takiego rozwiązania stanowili 63 proc. respondentów, a oponenci 35 proc.