Putin gościem na ślubie minister spraw zagranicznych Austrii

Karin Kneissl i Władimir Putin, źródło: BMEIA, fot. Angelika Lauber

Karin Kneissl i Władimir Putin, źródło: BMEIA, fot. Angelika Lauber

Prezydent Rosji zjawi się prywatnie w Austrii w sobotę (18 sierpnia), jeszcze tego samego dnia – już oficjalnie – złoży zaś wizytę w Niemczech, gdzie spotka się z szefową niemieckiego rządu. O ile jednak druga część jego europejskiej wizyty była już wcześniej zapowiadania, o tyle pierwsza stanowi pewną niespodziankę.

 

Minister spraw zagranicznych Austrii 53-letnia Karin Kneissl wyjdzie w sobotę za mąż za 54-letniego biznesmena Wolfganga Meilingera. Ich ślub odbędzie się w jednej z winnic położonych w regionie Styrii w południowej Austrii. Nie wiadomo jednak, w jakim dokładnie mieście odbędzie się ceremonia.

W Austrii nieoficjalnie

Kneissl, która jest formalnie bezpartyjna, ale do austriackiego rządu trafiła z rekomendacji nacjonalistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPÖ), spotkała się z Władimirem Putinem po raz ostatni w czerwcu, gdy rosyjski prezydent składał oficjalną wizytę państwową w Wiedniu. To właśnie wtedy miała go zaprosić na swój sierpniowy ślub. Oprócz Putina wśród gości Kneissl mają się znaleźć lider FPÖ Heinz-Christian Strache oraz kanclerz Austrii i jednocześnie przewodniczący konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) Sebastian Kurz. Współrządząca Austrią FPÖ ma według wielu obserwatorów wiele wspólnych interesów z najważniejszym ugrupowaniem w Rosji, czyli proputinowską partią Jedna Rosja.

Nie jest znany dokładny program pobytu Putina w Austrii. „Tak, możemy potwierdzić, że wpadnie tam po drodze do Berlina” – powiedział jedynie rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow. W podobnym tonie wypowiadał się doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow. „Zajrzymy tam i pogratulujemy” – zapowiedział. Nie wiadomo czy podczas pobytu w Austrii Putin odbędzie jakieś formalne spotkania z austriackimi politykami.

Trump do Putina: Za pogorszenie relacji winię oba państwa

Wojna w Syrii, walka z terroryzmem, atomowe rozbrojenie i – przede wszystkim – kwestia domniemanego mieszania się Rosji w amerykańską kampanię prezydencką. Takie tematy poruszono podczas ponaddwugodzinnego spotkania prezydentów USA i Rosji w Helsinkach.
 
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina w …

Po Austrii czas na Niemcy

Prezydent Rosji nie zabawi na ślubie i weselu Karin Kneissl długo. Jeszcze tego samego dnia Putin uda się bowiem do Niemiec. W znajdującym się pod Berlinem pałacu Meseberg spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ostatni raz oboje politycy widzieli się w Soczi w maju ubiegłego roku. Tym razem rozmawiać mają głównie o sytuacji na Ukrainie i w Syrii, o amerykańskich sankcjach wobec Rosji oraz o wzajemnej współpracy gospodarczej, w tym także o budowie gazociągu Nord Stream 2. Potem mają wystąpić na wspólnej konferencji prasowej.

Jeszcze przed spotkaniem z Putinem Merkel rozmawiała telefonicznie w prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. W rozmowie tej poruszono m.in. temat przetrzymywanego w rosyjskim więzieniu ukraińskiego reżysera i dramaturga Ołeha Sencowa, który od wielu tygodni prowadzi protest głodowy i zdaniem lekarzy znajduje się już w bardzo poważnym stanie.

Ukraina: Orbán ma te same poglądy, co Rosja

Ukraińskie MSZ wezwało do siebie ambasadora Węgier. Chodzi o przemówienie, jakie węgierski premier wygłosił niemal tydzień temu podczas wizyty w Rumunii. Viktor Orban skrytykował w nim unijne sankcje wobec Rosji za aneksję Krymu oraz ogłosił, że Ukraina nie ma szans …