Amnesty International odbiera Aleksiejowi Nawalnemu status „więźnia sumienia” / Europa i świat w skrócie

Aleksiej Nawalny, źródło: Wikipedia, fot. IlyaIsaev (CC BY-SA 3.0)

Aleksiej Nawalny, źródło: Wikipedia, fot. IlyaIsaev (CC BY-SA 3.0)

Amnesty International przestała nazywać rosyjskiego opozycjonistę „więźniem sumienia” | Więzienie dla domniemanego przywódcy Państwa Islamskiego w Niemczech | Światowa Organizacja Zdrowia informuje o kolejnym niebezpiecznym patogenie |

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 372 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 52,5 tys., w Brazylii – 63 tys. i we Francji – 31,5 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 113 mln, zmarło ponad 2,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 88,5 mln.

 

 

 

 • Rosja: Jak informuje m.in. rp.pl, organizacja Amnesty International przestała nazywać Aleksieja Nawalnego „więźniem sumienia”. „Przyjęliśmy wewnętrzną decyzję, by przestać tak nazywać Aleksieja Nawalnego w związku z oświadczeniami, które składał w przeszłości. Niektóre z nich – od których do dziś się nie odciął – osiągają próg propagandy nienawiści, a to jest sprzeczne z przyjętym przez nas określeniem „więzień sumienia”, wyjaśniła cytowana przez rp.pl szefowa rosyjskiego oddziału AI Natalia Zwiagina. Jednocześnie AI deklaruje, że nadal będzie walczyć o uwolnienie Nawalnego. Amnesty informuje, że sprawa dotyczy wypowiedzi Nawalnego sprzed 15 lat. Jak pisze onet.pl, Nawalny na początku działalności politycznej miał szydzić z migrantów z Azji Środkowej i Kaukazu, a nawet porównywać ich do „karaluchów”. Jako kandydat na mera Moskwy proponował wydalenie ze stolicy Rosji wszystkich nielegalnych imigrantów. Za swoje poglądy został usunięty z partii Jabłoko. Po latach w rozmowie z brytyjskim „Guardianem” nie chciał się od nich odciąć. (MK).
 • Niemcy: Jak informuje portal DW.com, islamski kaznodzieja Abu Walaa został w środę (24 lutego) skazany przez sąd w Celle, na północy Niemiec, na dziesięć i pół roku więzienia za radykalizowanie młodych ludzi i rekrutowanie ich do organizacji terrorystycznej tzw. Państwa Islamskiego. Walaa jest uznawany za przywódcę IS w Niemczech. (MK)
 • Władze Wenezueli zdecydowały o wydaleniu ambasador Unii Europejskiej – Portugalki Isabel Brilhante w odwecie za nałożenie nowych sankcji na ten kraj przez UE. Przedstawicielka UE ma 72 godziny na opuszczenie Wenezueli. (AW)
 • Niemcy: W porcie w Hamburgu celnicy udaremnili próbę przemytu do Niemiec 16 ton kokainy o wartości do 1,5 mln euro. To największa ilość tego narkotyku, jaką przechwycono kiedykolwiek w Europie. Kontenery przypłynęły z Paragwaju, a zawierać miały gładź szpachlową. W pojemnikach ukryta była jednak również kokaina. Na trop przemytników pomogły służbom niemieckim także służby holenderskie. (AW)
 • Ekwador: Co najmniej 67 osób zginęło w wyniku zamieszek, do jakich doszło w więzieniach w trzech miastach kraju. Według władz, w zakładach karnych mają miejsce walki między członkami dwóch gangów. 800 policjantów pomaga w odzyskaniu kontroli nad obiektami. Do walk w ekwadorskich więzieniach dochodzi często, a jedną z przyczyn jest ich przepełnienie. (PB)
 • Parlament Europejski wszczął dochodzenie ws. poszanowania praw podstawowych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. We wtorek (23 lutego) prace rozpoczęła grupa robocza, która ma wyjaśnić czy agencja dopuściła się łamania praw człowieka wobec migrantów, a także ma skontrolować sposób jej wewnętrznego zarządzania. „Zarzuty wobec Frontexu o udziale w procederze odsyłania imigrantów są niepokojące i wymagają drobiazgowego dochodzenia, ponieważ osoby przybywające do naszych granic muszą mieć gwarancję poszanowania ich praw”, powiedziała Tineke Strik, odpowiedzialna za przygotowanie raportu z prac grupy. (PB)
 • Stany Zjednoczone przygotowują sankcje na Rosję w związku ubiegłorocznym cyberatakiem oraz  otruciem Aleksieja Nawalnego. Ofiarami ataku hakerskiego padło dziewięć amerykańskich agencji rządowych i około sto firm prywatnych. Sankcje, nałożone na osoby odpowiedzialne za cyberatak, mają być częścią szerszych kroków, mających na celu pociągnięcie Kremla do odpowiedzialności za inne działania, w tym użycie broni chemicznej przeciwko rosyjskiemu opozycjoniście. (PB)
 • Ukraina: Przed siedzibą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego doszło do starć policji z uczestnikami protestu przeciw wyrokowi na działacza Serhija Sternenkę, skazanego dzień wcześniej na ponad 7 lat więzienia. Policja użyła wobec uczestników zajść gazu łzawiącego. Sternenko był szefem odeskiego oddziału nacjonalistycznej organizacji Prawy Sektor. Został skazany za porwanie i obrabowanie radnego z Odessy Serhija Szczerbyna. Ale śledztwo w tej sprawie budzi wiele wątpliwości. (AW)
 • Gruzja: Opozycja wyszła na ulice m.in. w Tbilisi i Batumi w obronie lidera Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Nikanor Melia został zatrzymany przez policję i osadzony w areszcie. Funkcjonariusze wdarli się do siedziby partii i zatrzymali ponad 20 osób. Wcześniej przed budynkiem doszło do przepychanek, w których poszkodowanych zostało kilkanaście osób. (AW)
 • Komisja Europejska wystosowała upomnienia do sześciu państw członkowskich w związku ze zbyt surowymi restrykcjami w podróżowaniu nałożonymi w ramach walki z pandemią. W liście do rządów Belgii, Finlandii, Danii, Niemiec, Węgier i Szwecji Komisja wyraziła zaniepokojenie wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych dotyczące przyjazdów lub wyjazdów z ich terytorium, niż zostało to uzgodnione, poinformował we wtorek (23 lutego) rzecznik KE do spraw praworządności Christian Wigand. „Podkreślamy, że ograniczenia w ruchu nie mogą być dyskryminujące i muszą być proporcjonalne. Wzywamy państwa członkowskie do lepszego dostosowania swoich środków do rekomendacji”, oświadczył rzecznik. (AKrzy)
 • Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o wirusie Nipah (NiV), który wymaga jak najszybszego zbadania. Podobnie jak w przypadku COVID-19, rozwój choroby wywołanej przez ten patogen może przebiegać bezobjawowo. Zdaniem WHO wirus ten może wywołać kolejną epidemię, a śmiertelność w wyniku zakażenia może wynosić od 40 do 75 proc. (AKrzy)
 • Włochy wysłały do Demokratycznej Republiki Konga samolot wojskowy, który przywiezie do kraju ciała ambasadora Luki Attanasio oraz ochraniającego go karabiniera Vittorio Iacovacciego, zmarłych na skutek obrażeń odniesionych w poniedziałkowym (22 lutego) ataku na konwój Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Dwie drewniane trumny przykryte narodowymi flagami zostały załadowane na pokład samolotu w mieście Goma, w pobliżu którego doszło do zamachu. W ataku, którego sprawców jeszcze nie udało się ustalić, zginął również kierowca auta WFP Mustapha Milambo. Więcej na ten temat TUTAJ. (AKrzy)
 • Polska/USA: Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken w rozmowie telefonicznej opracowali priorytety współpracy polsko-amerykańskiej na najbliższe miesiące i lata. Rozmowa służyła potwierdzeniu woli kontynuacji wzmacniania dwustronnego partnerstwa, podkreślił MSZ. Wśród kwestii, w których Warszawa i Waszyngton mają wspólne stanowisko, znalazło się między innymi zagrożenie ze strony Rosji i sprawa gazociągu Nord Stream 2. (AKrzy)
 • Polska: Aleksander Doba nie żyje. Podróżnik i kajakarz miał 74 lata. W 2015 r. został wybrany w głosowaniu National Geographic „Podróżnikiem Roku” na świecie. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile swoich mięśni. O jego śmierci poinformowała rodzina.
 • Wielka Brytania: Wskaźnik bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrósł do 5,1 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. Tym samym jest on najwyższy od prawie pięciu lat, ale wciąż niższy niż byłby bez programu wspierania zatrudnienia w trakcie pandemii COVID-19, który według ministra finansów, Rishigo Sunaka, ma zostać przedłużony w przyszłym tygodniu. (WŁ)
 • Chiny: Rzecznik MSZ Wang Wenbin potępił uchwałę parlamentu Kanady, kwalifikującą represje wobec Ujgurów jako ludobójstwo. Parlament Kanady przyjął w poniedziałek niewiążący wniosek, zgodnie z którym traktowanie mniejszości muzułmańskiej pochodzenia ujgurskiego w regionie Xinjiang przez Chiny stanowi ludobójstwo, wywierając nacisk na rząd liberalnego premiera Justina Trudeau.
 • Mjanma: Unia Europejska ogłosiła, że rozważa nałożenie sankcji na Mjanmę, podczas gdy Stany Zjednoczone ukarały dwóch kolejnych generałów za powiązania z wojskowym zamachem stanu. Przywódca Junty, generał Min Aung Hlaing, wezwał do skupienia się na ożywieniu gospodarki, dzień po strajku generalnym, podczas którego ogromne tłumy zebrały się pomimo ostrzeżenia władz, że demonstracja może doprowadzić do śmierci ludzi. (AKuś)
 • Malezja: Malezyjski sąd zezwolił na tymczasowe wstrzymanie deportacji 1200 obywateli Mjanmy, po tym, jak organizacje praw człowieka zwróciły się do rządu z petycją. 1200 więźniów miało opuścić we wtorek po południu trzema okrętami marynarki wojennej wysłanymi przez wojsko Mjanmy, które przejęło władzę w zamachu stanu z 1 lutego. Wśród deportowanych są osoby ubiegające się o azyl z mniejszościowych społeczności Chin, jak Kachin, uciekające przed konfliktem i prześladowaniami w kraju. Sąd Najwyższy zezwolił na pobyt do godz. 10:00 w środę, kiedy to rozpatrzy wniosek grup o zawieszenie deportacji. (AKuś)
 • Pakistan: W poniedziałek bandyci zabili czterech pracowników pomocy humanitarnej w północno-zachodniej części Północnego Waziristanu. Atak może oznaczać odrodzenie powstania w regionie graniczącym z Afganistanem, który był niegdyś bastionem pakistańskich talibów. (AKuś)
 • Gruzja: Nowy premierem został Irakli Garibaszwili. 38-letni polityk był już premierem Gruzji w latach 2013-2015. Jego kandydaturę zatwierdził dziś wieczorem gruziński parlament. Irakli Garibaszwili, od początku kariery politycznej jest związany z założycielem rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, najbogatszym biznesmenem w Gruzji – Bidziną Iwaniszwilim. Poprzedni gruziński premier Giorgi Gacharia podał się do dymisji, ponieważ nie zgadzał się z decyzją o aresztowaniu lidera opozycji Nikiego Meliji. (AW)
 • Czechy złożą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozew przeciwko Polsce w sprawie przygranicznej kopalni Turów. Według władz w Pradze strona polska zezwalając na rozbudowę kopalni Turów pominęła interesy obywateli Czech i nie uwzględniła oceny oddziaływania na środowisko, co doprowadziło do zaburzenia stosunków wodnych po czeskiej stronie granicy. Pozew ma trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na przełomie lutego i marca. Czesi wystąpią też o wdrożenie środków tymczasowych i wstrzymanie wydobycia w Turowie do momentu wydania wyroku. (AW)
 • Ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali zielone światło dla nałożenia nowych sankcji na Rosję w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego i decyzją o zesłaniu do kolonii karnej. Potwierdził to m.in. polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Teraz ma być sporządzona lista z nazwiskami. Osoby na nią wpisane będą miały zakaz wjazdu do UE i zablokowane aktywa finansowe w Europie. Z nieoficjalnych informacji m.in. Polskiego Radia i PAP wynika, że mowa jest o kilku wysokich rangą urzędnikach. Restrykcjami ma być objęty między innymi szef rosyjskiej Gwardii Narodowej, prokurator generalny czy szef służby więziennej. (AW)
 • Birma: Facebook zablokował strony państwowej telewizji, która groziła demonstrantom występującym przeciwko przejęciu władzy w kraju przez armię. Telewizja ostrzegała, że  mogą oni „stracić życie”, jeśli dalej będą protestować. Strony zostały usunięte za „wielokrotne naruszanie standardów społecznościowych” platformy. (PB)
 • Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow w wywiadzie dla „Die Welt” ostrzegł, że jeśli na Rosję zostaną nałożone nowe sankcje, to „będziemy gotowi na nie odpowiedzieć”. Czyżow stwierdził, że UE przez lata utrudniała rozwój kontaktów z Moskwą „pod naciąganymi pretekstami”, a Rosję określił „wiarygodnym partnerem”, który „nie zamyka przed Unią żadnych drzwi”. Dziś (22 lutego) ministrowie spraw zagranicznych państw Wspólnoty mają ogłosić decyzję ws. ewentualnych kolejnych sankcji. Głównym argumentem takiego rozwiązania jest wyrok nałożony na opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. (PB)
 • Demokratyczna Republika Konga: Włoski ambasador Luca Attanasio i podróżujący z nim policjant zginęli w ataku na konwój Organizacji Narodów Zjednoczonych na wschodzie kraju. Jak podaje MSZ Włoch, był to konwój Misji Stabilizacyjnej ONZ. Okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane i jak dotąd żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do winy. (PB)
 • Bangladesz: Agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców wezwała w poniedziałek (22 lutego) do natychmiastowego uratowania grupy Rohingów, którzy dryfowali w łodzi na Morzu Andamańskim bez jedzenia i wody. Wielu było chorych i cierpiało na skrajne odwodnienie. Łódź, na której znajdowali się uchodźcy 10 dni temu opuściła Bangladesz. Niemal natychmiast doszło do awarii silnika. „Wobec braku dokładnych informacji na temat lokalizacji uchodźców powiadomiliśmy władze odpowiednich państw i zaapelowaliśmy o szybką pomoc” – napisał w oświadczeniu Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców (UNHCR). (WŁ)
 • Brima: Policja rozbiła poniedziałkowe demonstracje w stolicy Naypyidaw, gdy przedsiębiorstwa w całym kraju zamknęły się w wyniku strajku generalnego. Strajk był wymierzony w wojskowy zamach stanu, pomimo gróźb ze strony władz. Trzy tygodnie po przejęciu władzy junta wojskowa nie zdołała powstrzymać protestów i ruchu obywatelskiego nieposłuszeństwa wzywającego do uwolnienia Aung San Suu Kyi. W poniedziałek protesty odbywały się w miastach i miasteczkach w całym kraju. (WŁ)
 • Polska: Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, a potem poseł na Sejm kilku kadencji i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska poinformowała, że Jan Lityński utonął w rzece Narwi próbując ratować swojego psa. Zmarły tragicznie działacz opozycji i polityk miał 75 lat.

Odbudowa gospodarcza w krajach V4: Dlaczego to trudne zadanie?

Na jakim etapie znajdują się Krajowe Plany Odbudowy – finansowane ze środków UE – które mają odbudować gospodarki w krajach członkowskich Unii po pandemii?

Oszczędzanie zemści się w przyszłości? Jak Węgry radzą sobie z kryzysem gospodarczym?

Jak węgierscy eksperci oceniają politykę gospodarczą rządu Viktora Orbana w czasie pandemii COVID-19?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.