Przewodniczący RE proponuje Afryce nowe partnerstwo z Europą

Premier Belgii Charles Michel, źródło: Flickr, fot. Annika Haas (EU2017EE)

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło: Flickr, fot. Annika Haas (EU2017EE)

W stolicy Etiopii Addis Abebie Charles Michel Michel wziął udział jako gość w kolacji dla przywódców państw, które zrzeszone są we wzorowanej na Unii Europejskiej – Unii Afrykańskiej. Zapowiedział, że Europa chce nowych relacji z Afryką.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej oświadczył, że zarówno Europa, jak i Afryka zmieniły na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i dziś część wyzwań jakie stoją przed obydwoma kontynentami są takie same. Wymienił w tym kontekście kwestię globalnego ocieplenia oraz konieczność pogłębiania cyfryzacji różnych dziedzin gospodarki.

Michel: Europa się zmieniła

Choć Charles Michel zastrzegł, że Europa nie wypiera się swojego kolonialnego dziedzictwa w Afryce, to jednak dodała, że zdecydowania większość państw członkowskich Unii Europejskiej nigdy żadnych kolonii nie miała. Zapewnił też, że w Europie od dawna nie patrzy się na Afrykę w sposób z czasów kolonializmu.

„Ta zmieniona Europa patrzy na Afrykę w sposób świeży, czyli z szacunkiem, optymizmem i pewnością” – powiedział Michel. Pogratulował też premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Alemu przyznanej mu niedawno Pokojowej Nagrody Nobla za jego działania na rzecz uregulowania konfliktu zbrojnego między Etiopią a Erytreą.

„Jestem tu dziś, aby być świadkiem tego jak zmienia się kontynent afrykański i aby zaświadczyć o tym, że Europa też jest inna. 22 z 27 państw członkowskich UE nie ma żadnej przeszłości kolonialnej. U władzy jest całkiem nowe pokolenie przywódców, którzy nie mają żadnego bagażu niepotrzebnych resentymentów. Możemy wspólnie zająć się rozwiązywaniem globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne” – mówił Michel na uroczystej kolacji.

Von der Leyen wzywa do zacieśnienia współpracy z Afryką

Przewodnicząca Komisji Europejskiej w pierwszą swoją oficjalną podróż poza terytorium Unii Europejskiej udała się do Etiopii. Podkreślała wagę solidarności – zarówno tej europejsko-afrykańskiej, jak i wewnątrz afrykańskiej.

 

Ursula von der Leyen w etiopskiej stolicy Addis Abebie spotkała się z premierem Etiopii …

Sojusz Europy i Afryki?

Szef RE dodał, że Europa i Afryka stają w obliczu „początku nowej dekady”. „Jesteśmy gotowi do wspólnej wymiany, do dzielenia się i współpracy. Niech żyje sojusz Europy i Afryki!” – zakończył swoje wystąpienie, którego tekst służba prasowa Rady Europejskiej udostępniła dziennikarzom. Sama kolacja dla przywódców nie była otwarta dla mediów.

Charles Michel nie brał udziału w samym szczycie Unii Afrykańskiej, a jedynie w poprzedzającej go uroczystej kolacji. Oprócz przewodniczącego Rady Europejskiej zaproszeni zostali także premier Norwegii Erna Solberg oraz premier Kanady Justin Trudeau.

Madryt i Afryka na początek kadencji von der Leyen

W pierwszym tygodniu nowej kadencji Ursula von der Leyen weźmie udział w szczycie klimatycznym w Madrycie, po czym uda się do Afryki. Obie robocze wizyty mają zaznaczyć dwa priorytety Unii Europejskiej (UE) na najbliższe pięć lat.

 

 

Ursula Von der Leyen wysoko …