Projekt rezolucji PE ws. polityki sąsiedztwa UE

W sprawozdaniu, które przedstawił na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego znalazły się zapisy o przyspieszeniu realizacji umów o ruchu bezwizowym, a także postulat szybkiego utworzenia strefy wolnego handlu ze wschodnimi sąsiadami, m.in. z Ukrainą i Gruzją.

W swoim projekcie, który we wtorek pojawił się na stronie internetowej  europarlamentarzysty,  Szymański podkreślił także, że przedsięwzięcia związane z  Unią na rzecz Morza Śródziemnego (tzw. wymiarem południowym UE) nie powinny odbijać się negatywnie na realizacji innych programów regionalnych, w tym Partnerstwa Wschodniego.

Europoseł PiS postuluje też ułatwienia dla organizacji pozarządowych w korzystaniu z pieniędzy przeznaczonych na projekty unijnej polityki sąsiedztwa,  większą przejrzystość działań Komisji Europejskiej oraz zapewnienie kontroli Parlamentu nad działaniami finansowanymi z funduszy EPS.

Wzywa ponadto do większego zaangażowania obywateli UE w planowanie i wdrażanie instrumentów tej polityki oraz ambitniejszej realizacji działań na rzecz demokracji, rządów prawa i praw człowieka.

Uważa także, że unijne pieniądze powinny być kierowane tylko do tych krajów, które są w stanie wykorzystać je „w sposób przejrzysty, skuteczny i odpowiedzialny”, a pomoc UE powinna być bardziej widoczna.

„W najbliższych dniach poszerzę to sprawozdanie o wątki energetyczne, które nie znalazły się w pierwszej wersji tylko z uwagi na ograniczenia objętościowe – zapowiada Szymański. „Bardzo ważnym postulatem jest dla mnie przeprowadzenie oceny polityki sąsiedzkiej UE w kontekście działań podejmowanych przez Rosję w naszym regionie. Bez takiej oceny możemy przegrać rywalizację o wschodnia część Europy” – podkreślił poseł sprawozdawca. (bea)