Próba skompletowania Unii Europejskiej. Wizyta Sebastiana Kurza w Serbii i Kosowie

Georges Schneider via Flickr.com

Sebastian Kurz, premier Austrii, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, złożył wizytę w Serbii i w Kosowie, by wesprzeć europejskie aspiracje obu państw.         

 

Pomoc krajom regionu w reformach mających przybliżyć je do UE jest jednym z priorytetów półrocznej austriackiej prezydencji. Zdaniem premiera, „Unia Europejska będzie kompletna dopiero wtedy, gdy dołączą do niej państwa Bałkanów Zachodnich”.

Dialog jest najważniejszy

W odrębnych rozmowach z prezydentem Aleksandrem Vučićem i premier Aną Brnabić austriacki premier Sebastian Kurz pochwalił ekonomiczne reformy zapoczątkowane przez rząd Serbii. Podkreślił jednak, że najważniejszym warunkiem przystąpienia kraju do UE jest kontynuacja dialogu i osiągniecie porozumienia z sąsiednim Kosowem. W tym samym tonie Kurz wypowiedział się również w Prisztinie, podczas wspólnej konferencji z prezydentem tego kraju, Hashimem Thaçim.

„Austria zaakceptuje każde porozumienie zawarte przez Serbię i Kosowo. Jeśli uda im się je osiągnąć, nikt nie będzie upoważniony, aby je podważać.”, podkreślił Kurz, dodając, że jest to także stanowisko UE .

Serbia: Organizacje pozarządowe krytykują rząd ws. braku reform

Koalicja serbskich organizacji pozarządowych monitorujących proces przystąpienia Serbii do UE ostrzega, że Belgrad nie wprowadza reform prawnych niezbędnych do członkostwa.
 

Serbskie organizacje pozarządowe skupione w koalicji prEUgovor przygotowały raport, w którym oceniły postępy Serbii w procesie akcesyjnym do UE, w tym …

Granice do poprawy

Dwie strony od 2011 roku uczestniczą w koordynowanym przez Brukselę dialogu. Najnowszym pomysłem, który miałby doprowadzić do kompromisu między Belgradem a Prisztiną jest korekta granic. Dzięki niej zamieszkane przez Albańczyków tereny Serbii zostałyby włączone do Kosowa, a północne, głównie serbskie, prowincje tego kraju dołączyłyby do Serbii.

Koncepcja podzieliła międzynarodową opinię publiczną. Jej głównym europejskim krytykiem została kanclerz Niemiec Angela Merkel, przeciwne stanowisko, głosem doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa Johna Boltona, zajęły jednak Stany Zjednoczone. W samej Serbii i Kosowie zdania na ten temat również są podzielone. W Prisztinie głównym adwokatem przesunięcia granic jest prezydent Thaçi, pomysłowi stanowczo sprzeciwia się natomiast premier Ramush Haradinaj. Przeprowadzone w październiku badanie opinii publicznej w Serbii wskazało, że pomimo 79 procentowego społecznego poparcia dla dialogu z Kosowem, 61 proc. ankietowanych odrzuciło pomysł zmiany granic. 76 proc. badanych uznało również, że akcesja do Unii Europejskiej nie jest warta uznania niepodległości swojej byłej prowincji.

Ostatnie spotkanie w ramach wspieranego przez Brukselę dialogu miało miejsce we wrześniu tego roku. Obaj prezydenci odmówili jednak wspólnego spotkania i na osobności rozmawiali z główną europejską negocjatorką, Federicą Mogherini. O braku postępu w rozmowach świadczą także ostatnie próby wejścia Prisztiny w struktury Interpolu oraz kwestia wywieszenia flagi Kosowa z okazji nadchodzących obchodów stulecia zakończenia I Wojny Światowej w katedrze Notre-Dame.

Serbska armia w najwyższej gotowości bojowej. Rośnie napięcie na linii Serbia – Kosowo

Siły specjalne Kosowa w sobotę wkroczyły do miasta Zubin Potok – etnicznie serbskiej miejscowości na północy kraju, niedaleko granicy z Serbią – oraz na teren elektrowni wodnej na jeziorze Gazivoda. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić postawił wojska w stan najwyższej gotowości bojowej.
 

Prezydent …

Wspólnota międzynarodowa nie dla Kosowa

Staraniom wstąpienia w szeregi międzynarodowej organizacji policji silnie sprzeciwiają się serbskie władze. „Nie ma powodów, poza politycznymi, by Interpol zaakceptował członkostwo Kosowa” ostrzegł Minister Spraw Wewnętrznych Serbii Nebojša Stefanović. Przebywający w Prisztinie Sebastian Kurz poparł jednak ów krok, uzasadniając to możliwością poprawy walki z przestępczością i korupcją wewnątrz granic Kosowa.

Kolejnym nowym problemem rzutującym na relacje Belgradu z Prisztiną jest wywieszenie flagi Kosowa w słynnej paryskiej katedrze. Zdaniem szefa serbskiej dyplomacji, Ivicy Dačića, jest to wielki skandal, ponieważ „zamieszkujący Kosowo Albańczycy w czasie I Wojny Światowej opowiedzieli się po złej stronie i zostali pokonani.” Prezydent Serbii uznał jednak, że weźmie udział w uroczystościach, ponieważ nie może dopuścić do izolacji swojego kraju.

Podsumowując przebieg rozmów z Prisztiną, w czasie konferencji z Kurzem, Vučić stwierdził, że „nie jesteśmy blisko żadnego rozwiązania, dzielą nas od niego mile, jednak nadal jest to wyłącznie sprawa Serbów i Albańczyków”.

Kosowo i Serbia coraz bliżej porozumienia? – WYWIAD

Dziś Federica Mogherini spotyka się w Brukseli z prezydentami Serbii i Kosowa Aleksandarem Vučiciem i Hashimem Thaçi. 25 sierpnia obaj prezydenci ogłosili propozycję korekty granic, która miałaby otworzyć drogę do historycznego porozumienia między dwoma krajami. Może też jednak otworzyć zadawnione …