Prezydent Ukrainy oficjalnie ubiega się o reelekcję

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na Forum Od Krut do Brukseli, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na Forum Od Krut do Brukseli, źródło president.gov.ua

Petro Poroszenko oficjalnie ogłosił swój start w zaplanowanych na 31 marca wyborach prezydenckich. Ubiegający się o reelekcję szef państwa zadeklarował starania o to, by Ukraina stała się „wielkim europejskim krajem szczęśliwych ludzi” i zapowiedział złożenie wniosku o członkostwo kraju w UE w 2024 roku.

 

Wygląda na to, że liczącymi się rywalami obecnego prezydenta będzie jedynie była premier Julia Tymoszenko i komik Wołodymyr Zełeński. Sondaże przedwyborcze nie dają Petro Poroszence zbyt wielkich szans – na razie ma bowiem  poparcie na poziomie kilku do kilkunastu procent.

Obecność w UE i NATO gwarancją bezpieczeństwa

“Poczucie ogromnej odpowiedzialności przed państwem, przed współczesnymi i kolejnymi pokoleniami zmusiła mnie do podjęcia decyzji o ponownym kandydowaniu na stanowisko prezydenta” – powiedział wczoraj (29 stycznia) Poroszenko w Kijowie na Forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą”. Dodał, że chce ponownie zostać szefem państwa, żeby zapewnić m.in. utrzymanie Ukrainy na drodze do europejskiej i euroatlantyckiej integracji. Poroszenko wskazał również na potrzebę zapewnienia integralności terytorialnej i pokoju.

Ukraina od kwietnia bez traktatu o przyjaźni z Rosją

Ukraiński parlament przyjął wczoraj (6 grudnia) ustawę, zgodnie z którą z dniem 1 kwietnia przyszłego roku wygaśnie traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją. Sytuacja na Ukrainie była tego dnia głównym tematem obrady Rady Ministerialnej OBWE.

Zapowiedział przy tym, że za pięć lat jego kraj złoży wniosek o członkostwo w UE. „W 2024 roku złożymy wniosek o członkostwo w UE. Tylko obecność w UE i NATO może zagwarantować nasze bezpieczeństwo w obliczu rosyjskiej agresji” – podkreślił urzędujący prezydent. “Wróg nie przyszedł jedynie po Krym i Donbas, ale po całą Ukrainę” – dodał. Zapewnił także, że ponowny start w wyborach prezydenckich rozumie jako obowiązek wobec obywateli i dodał, że już teraz krajowa gospodarka się stabilizuje.

Ukraina z nowym programem pomocowym od MFW

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania kończący się w 2019 roku – poinformował Fundusz. Wcześniej Kijów zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.
 

Program jest rozłożony …

Poroszenko niezależnym kandydatem

Choć urzędujący prezydent jest honorowym przywódcą parlamentarnej partii Blok Petra Poroszenki, w tegorocznych wyborach startuje jako kandydat niezależny. Na wtorkowym spotkaniu w Kijowie jego kandydaturę poparli m.in. premier Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący parlamentu Andrij Parubij i mer Kijowa Witalij Kliczko. Obecni tam byli m.in.: zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniusz, były prezydent Wiktor Juszczenko oraz znani literaci, muzycy i aktorzy.

53-letni Poroszenko został prezydentem w wyniku przedterminowych wyborów w maju 2014 r., rozpisanych po odsunięciu od władzy i zbiegłego do Rosji Wiktora Janukowycza. Obecny szef państwa odniósł wtedy zwycięstwo w pierwszej turze zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało wtedy 12,81 proc. wyborców.

W eurowyborach wygrywają chadecy, a na Ukrainie Poroszenko

Frekwencja w Polsce wyniosła 22,7 proc., a całej UE niemal dwa razy więcej, bo 43,09 proc. (wg szacunków PE).PolskaWedług sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP trzecie miejsce w wyborach do PE w Polsce – z wynikiem 9,6 proc. – …

Kontrkandydaci

Była premier Julia Tymoszenko, która w zeszłym tygodniu została oficjalnie nominowana przez swoją partię Batkiwszczyna do startu w wyborach prezydenckich, zapowiedziała, że jej celem jest wielka Ukraina. Była szefowa rządu ubiega się o najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu (w 2010 roku przegrała z Wiktorem Janukowyczem, a w przedterminowych wyborach w 2014 roku z Poroszenką).

Tymoszenko wystartuje w wyborach prezydenckich na Ukrainie

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oficjalnie zapowiedziała w czasie wczorajszej (20 czerwca) wideokonferencji na Facebooku, że będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
 

Swój start w wyborach Julia Tymoszenko – twarz tzw. pomarańczowej rewolucji (trwała od  listopada 2004 roku do stycznia 2005 r.) …

W wyścigu do fotela prezydenckiego na Ukrainie liczy się również komik Wołodymyr Zełeński, który swój start w wyborach zapowiedział na początku stycznia. “Wierzę, że mogę zmienić państwo tylko z tobą. Nie stój z boku. Przyłącz się do mojej ekipy. Nieważna jest płeć, religia, wykształcenie czy język, którym się posługujesz. Ważne, że nigdy nie byłeś w polityce” – zaapelował na Facebooku.

40-letni aktor jest gwiazdą programu kabaretowego „Studia Kwartał 95” w stacji telewizyjnej 1+1 (należącej do jednego z najbogatszych obywateli Ukrainy Ihora Kołomojskiego). Media zwracają uwagę, że oligarcha, który na stałe mieszka w Szwajcarii, nawołuje Ukraińców, by nie wybierali obecnego prezydenta na drugą kadencję. Tymczasem Zełeński poinformował o swej decyzji o starcie w wyborach w tej właśnie telewizji i to tuż przed noworocznym orędziem Poroszenki.

Sondaże: Tymoszenko faworytką

Według grudniowego sondażu kijowskiej Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i centrum analitycznego im. Razumkowa z końca grudnia zeszłego roku, największe szanse na zwycięstwo w tegorocznych wyborach prezydenckich ma była premier Julia Tymoszenko. Wśród osób, które są zdecydowane na pójście do urn, chce na nią głosować 16 proc. respondentów. Poroszenko uplasował się w tym badaniu na drugim miejscu z poparciem 13,8 proc., a Zełeński 8,8 proc.  Natomiast według sondażu Centrum Socis, Tymoszenko cieszy się poparciem 14,4 proc. wyborców (wśród tych zdecydowanych wziąć udział w głosowaniu), Poroszenko – 10,8 proc. , a Zełeński – 9,4 proc.

Początek kampanii wyborczej

Prezydencka kampania wyborcza, która rozpoczęła się 31 grudnia, potrwa 90 dni. Kandydaci powinni zarejestrować się w Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) do 3 lutego. Oficjalna lista kandydatów zostanie opublikowana po 8 lutego. Dokumenty konieczne do startu w wyborach złożyły dotychczas w CKW 22 osoby.