Prezydent Ukrainy: Odzyskanie Krymu priorytetem 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Zdjęcie via twitter @ZelenskyyUa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że odzyskanie Krymu jest jego priorytetem i zapowiedział, że ci, którzy bez walki oddali Krym, poniosą odpowiedzialność. Podczas dorocznego wystąpienia przed Radą Najwyższą zapewnił także, że kraj poszukuje nowych instrumentów mających przywrócić utracone terytoria.

 

Rosja zaanektowała Krym w marcu 2014 roku, po obaleniu ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Krym bez wody. Czy mieszkańcom grozi katastrofa humanitarna?

Ukraina coraz bardziej ogranicza dostęp do wody mieszkańcom zaanektowanego przez Rosję Krymu. Rosja oskarża Ukrainę o zamiar doprowadzenia do katastrofy humanitarnej na półwyspie, ale władze w Kijowie zapowiadają, że nie wznowią dostaw do czasu zwrotu półwyspu Ukrainie.

Zełenski: Nie chodzi o zemstę tylko o sprawiedliwość

W czasie wtorkowego (20 października) wystąpienia przed posłami parlamentu Wołodymyr Zełeński oświadczył, że „pokój w Donbasie i deokupacja Krymu są jego priorytetami”. “Dopóki Krym pozostaje okupowany, a Ukraińcy i Tatarzy krymscy są regularnie prześladowani, świat nie może zapomnieć o Krymie” – podkreślił cytowany w mediach ukraiński prezydent. Uprzedził przy tym, że „ci, którzy bez walki oddali Krym, poniosą odpowiedzialność”. Zapewnił ponadto, że w tej sprawie „nie chodzi o zemstę, ale o sprawiedliwość”.

UE domaga się od Rosji uwolnienia Tatarów Krymskich

Unia Europejska zaapelowała do Rosji o uchylenie wyroku skazującego członków społeczności Tatarów Krymskich.

„Bezpieczna reintegracja” Donbasu

Zełenski zwrócił też uwagę, że rozejm w Donbasie utrzymuje się już od 86 dni. “To najdłuższe zawieszenie broni od początku konfliktu” – podkreślił. Przyznał jednak, że w tym czasie zginął jeden ukraiński żołnierz. Prezydent poinformował przy tym, że dziś (21 października) do Donbasu jedzie 120 deputowanych jego partii Sługa Narodu.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że po zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy Kijów rozpocznie „bezpieczną reintegrację” terytoriów, które obecnie nie znajdują się pod jego kontrolą. Zastrzegł jednak przy tym, że planowana amnestia nie obejmie osób należących do nielegalnych zbrojnych formacji w Donbasie. “Straszne słowo `amnestia` nie dotyczy wszystkich i nie oznacza ucieczki przed odpowiedzialnością. Dotyczy milionów naszych obywateli, na rękach których nie ma krwi i sami są teraz zakładnikami okupanta” – oświadczył ukraiński prezydent.

Koniec kolejnego rozejmu w Donbasie?

Jeden ukraiński żołnierz zginął, a inny został ranny w wyniku walk na wschodzie Ukrainy – przekazał wczoraj wieczorem Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Prorosyjscy separatyści zerwali w niedzielę trwające od 42 dni zawieszenie broni w Donbasie. 

Będzie amnestia podatkowa, ale i  podatek od dywidend

Podczas wczorajszego wystąpienia w Radzie Najwyższej Zełenski zapewnił także, że Ukraina kontynuuje współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Przekonywał także, że ruchowi bezwizowemu z UE „nic nie zagraża”.

Prezydent zapowiedział ponadto „postawienie kropki” ws. wdrożenia podatku od wyprowadzonego kapitału (podatku od dywidend) i ws. amnestii podatkowej. Wyraził jednak także niezadowolenie z pracy organów antykorupcyjnych. W jego ocenie nie ma bowiem „prawdziwych wyników” ich działania.

Prezydent Andrzej Duda kończy dziś oficjalną wizytę na Ukrainie

Polsko-ukraińskie forum w Odessie zamknie dziś program trzydniowej, oficjalnej wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie. Dzień wcześniej Andrzej Duda i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, w której wezwali do zakończenia „nielegalnej okupacji” Krymu i agresji w Donbasie. 

Koronawirus na Ukrainie- rekordowy bilans zgonów

Tymczasem na Ukrainie zmarło kolejnych 113 osób chorych na COVID-19 – to najwyższy w tym kraju dzienny bilans zgonów od początku pandemii – wynika z podanych wczoraj danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia. Szef tego resortu Maksym Stepanow poinformował we wtorek, że wyzdrowiała też największa liczba zainfekowanych – 3044 osób. Z podanych tego dnia informacji wynika także, że ostatniej doby wykryto 5469 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Dzień wcześniej najwięcej zakażeń potwierdzono w Kijowie (462) i obwodzie charkowskim (446) co daje w sumie 173 788 aktywnych zakażeń. Tego dnia przeprowadzono ok. 53 tys. testów, w tym ok. 32 tys. metodą PCR. Od początku epidemii na Ukrainie potwierdzono zakażenie u 309 107 osób, z powodu COVID-19 zmarło 5786 chorych, a wyzdrowiało 129 533.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Prezydent Zełenski ostrzegł, że ukraiński system opieki zdrowotnej znajdzie się w sytuacji krytycznej wtedy, gdy dobowa liczba wykrywanych infekcji wyniesie 9,5 tys. Zapowiedział też, że w kraju zostaną wtedy wprowadzone ostre restrykcje.

Natomiast główny lekarz sanitarny i wiceminister ochrony zdrowia Wiktor Laszko poinformował wczoraj, że tymczasowe szpitale dla pacjentów z koronawirusem zostaną otwarte, kiedy w ciągu doby wykrywanych będzie 11-15 tys. zakażeń lub w przypadku gwałtownego wybuchu zachorowań w danym mieście czy regionie.

W rozmowie z portalem Ukraińska Prawda dodał, że władze obwodowe mają wyznaczyć szpitale, które do końca tego tygodnia zostaną przystosowane do leczenia pacjentów z COVID-19. Zapowiedział ponadto, że wtedy gdy 75 proc. łóżek w tych szpitalach będzie zajęte, to zaczną być otwierane szpitale tymczasowe, np. w obiektach sportowych, centrach wystawienniczych czy w hotelach.