Prezydent Ukrainy 3 maja z wizytą w Polsce

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski po podpisaniu wspólnej deklaracjiw Kijowie, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży 3 maja wizytę w Polsce – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. Zapowiedział także, że w ramach rewizyty Andrzej Duda weźmie udział w sierpniowych obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy.

 

Po wczorajszym (26 kwietnia) spotkaniu z doradcą ds. zagranicznych prezydenta Ukrainy Ihorem Żowkwą przekazał, że Wołodymyr Zełenski weźmie udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowa Szczerski-Żowkwa o sytuacji w Donbasie i na Morzu Czarnym

Minister Szczerski przekazał też, że jego rozmowa z Ihorem Żowkwą dotyczyła m.in. działań rosyjskiej armii na Morzu Czarnym i na wschodzie Ukrainy. Według szefa BPM strona ukraińska jest zadania, że zapowiedziane przez Moskwę wycofanie rosyjskich wojsk koncentrowanych ostatnio przy granicy z Ukrainą ma charakter jedynie pojedynczych relokacji.

Kraje bałtyckie solidarne z Ukrainą. "Popieramy europejskie i NATO-wskie aspiracje Ukrainy"

Rosja przegrupowuje siły w obwodach przygranicznych, a Ukraina alarmuje, że może być to zapowiedź ofensywy Kremla w Donbasie.

“Sprzęt, zdolności ofensywne pozostały. Mamy do czynienia z umiarkowanym stopniem wycofania wojsk. Strona ukraińska ocenia tę sytuację jako pauzę w napiętej sytuacji” – poinformował Szczerski.

Mimo zawieszenia broni wprowadzonego w Donbasie w lipcu zeszłego roku Rosja eskalowała ostatnio konflikt tlący z się tam z różną siłą od 2014 r. Moskwa koncentrowała swoje np. swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze, które stale monitorują sytuację, ujawniając agresywne działania Rosji alarmowały NATO i organizacje międzynarodowe.

Rosja wycofuje się z ukraińskiej granicy. Putin zaprasza do Moskwy Zełenskiego

Żołnierze i sprzęt do końca kwietnia mają wrócić do punktów ich stałego stacjonowania.

Przewodnictwo Polski w OBWE

Innym tematem poniedziałkowej rozmowy Szczerski-Żowkwa była kwestia przyszłorocznego przewodnictwa Polski w OBWE. “Rozpatrywaliśmy różne scenariusze dotyczące zwiększenia roli OBWE w stabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy” – poinformował Krzysztof Szczerski zwracając uwagę, że Ukrainie zależy na zaktywizowaniu roli tej organizacji.

W czasie wczorajszego spotkania mowa była również o wsparciu Ukrainy na forum NATO i UE.  Minister Szczerski zapowiedział, Polska będzie przekonywała sojuszników do otwarcia i rozwoju relacji z Ukrainą.

35 lat od katastrofy. Ukraina chce, aby do Czarnobyla "powróciło życie"

Władze Ukrainy chcą zmienić postrzeganie miasta i doprowadzić do jego rozwoju.