Prezydent Ukrainy: Nie mamy wyboru – musimy rozmawiać z Rosją

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. Twitter

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. Twitter

W sprawie konfliktu w Donbasie Ukraina musi porozumiewać się z Rosją i prezydentem Władimirem Putinem – podkreślił wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

W czasie środowej konferencji, zorganizowanej z okazji pierwszej rocznicy zaprzysiężenia na urząd prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapowiedział też powrót do rozmów w formacie normandzkim po zakończeniu pandemii koronawirusa. Tego samego dnia ukraiński prezydent odbył też telefoniczną rozmowę z szefową KE Ursulą von der Leyen na temat epidemii COVID-19 i unijnej pomocy dla Ukrainy w łagodzeniu jej skutków.

Koronawirus: Ukraina całkowicie zamyka granice. Czy także dla własnych obywateli?

Ukraiński prezydent zapowiedział całkowite zamknięcie granic w kraju, nawet dla Ukraińców.

Zełenski: Ukraina nie ma wyboru – ws. Donbasu musi porozumiewać się z Rosją

“Ukraina nie ma wyboru – musi porozumiewać się z Rosją” – tłumaczył Wołodymyr Zełenski na  konferencji prasowej w Kijowie. „Jestem przekonany, że tylko Federacja Rosyjska ma na nich (prorosyjskich separatystów okupujących Donbas) wpływ. I musi na nich wpływać” – podkreślił.

Ukraiński prezydent stwierdził przy tym, że formy rozmów dotyczących uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie mogą być „różne”. “Jeśli chodzi o prezydenta Rosji, nic z tym nie zrobimy, musimy z nim rozmawiać, musimy się z nim porozumiewać” – dodał Zełenski.

UE powinna uelastycznić sankcje wobec Rosji?

Brukselski think-tank sugeruje kolejne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

Po zakończeniu epidemii powrót do rozmów w formacie normandzkim

Prezydent Ukrainy zapewnił jednak, że „dotychczasowy format uczestników rozmów jest priorytetem”, ale przyznał, że jest gotowy “na dowolny format rozmów, który może przybliżyć nas do końca tej wojny i powrotu naszych terytoriów i ludzi”.

Dotychczas te rozmowy odbywały się w tzw. formacie normandzkim, w ramach którego rozwiązanie konfliktu w Donbasie negocjują przywódcy Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Po raz pierwszy poprzednik Zełenskiego, Petro Poroszenko, Władimir Putin, ówczesny prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Angela Merkel, spotkali się w lutym 2015 r. w stolicy Białorusi, Mińsku, gdzie przyjęto tzw. porozumienia mińskie dotyczące pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie. Wynegocjowany wtedy dokument nigdy jednak nie wszedł w życie.

Zełenski oczekuje, że po zakończeniu epidemii COVID-19 odbędzie się kolejny szczyt “normandzkiej czwórki”.  Ostatni – z udziałem Zełenskiego, Putina, Merkel i  Emmanuela Macrona (następcy Hollande’a) – odbył się bowiem dziewiątego grudnia w Paryżu, gdzie uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Planowane spotkanie uniemożliwiła jednak pandemia COVID-19.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Po pandemii koronawirusa również kolejna wymiana więźniów

Zełenski stwierdził ponadto, że po epidemii ma zamiar domagać się powrotu do kraju Ukraińców, przetrzymywanych w Rosji i na zaanektowanym Krymie. Ostatnia duża wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą odbyła się we wrześniu zeszłego roku. Objęła ona 70 osób, po 35 z każdej ze stron. Wśród zwolnionych przez Moskwę Ukraińców znalazł się m.in. pochodzący z Krymu i skazany na 20 lat rosyjskiej kolonii karnej reżyser Ołeh Sencow. Wolność odzyskało także 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych przez Rosjan po incydencie zbrojnym na Morzu Czarnym w listopadzie 2018 r.

Wspierani przez Moskwę separatyści od kwietnia 2014 r. kontrolują część regionu donieckiego i ługańskiego. Wcześniej, bo w lutym 2014 r., Rosja bezprawnie zaanektowała należący do Ukrainy Krym. W walkach, które – choć z różnym nasileniem – wciąż trwają na wschodzie Ukrainy, zginęło już kilkanaście tysięcy osób.

Walki w Donbasie trwają, ale wymiana jeńców bliska?

Wysocy rangą przedstawiciele prezydentów Rosji i Ukrainy spotkali się w Mińsku w sprawie dalszej wymiany jeńców oraz kontynuacji rozmów na szczycie w tzw. formacie normandzkim. Tymczasem w Donbasie wciąż trwają walki i giną ludzie.

Pomoc UE dla Ukrainy w walce ze skutkami koronawirusa

Służby prasowe prezydenta Ukrainy przekazały, że Wołodymyr Zełenski odbył też telefoniczną rozmowę z szefową KE Ursulą von der Leyen nt. pandemii koronawirusa i sposobów radzenia sobie z jej skutkami. W jej trakcie podziękował za pakiet unijnego wsparcia dla działań Ukrainy na rzecz przezwyciężenia skutków COVID-19 o wartości 190 mln euro. “Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie systemu opieki zdrowotnej i gospodarki, grup najbardziej potrzebujących, MŚP, społeczeństwa obywatelskiego, reformę sądownictwa i wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu”- zapowiedział ukraiński prezydent.

Zełenski podziękował też Ursuli von der Leyen za decyzję KE o uruchomieniu kolejnego programu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld euro. „Potrzebujemy pomocy Unii Europejskiej zarówno, by ustabilizować gospodarkę, jak i finanse publiczne” – przyznał ukraiński prezydent. Zapewnił przy tym, że jego kraj jest gotowy “na konstruktywną współpracę” w celu szybkiego uruchomienia i wdrożenia tego programu.

Ukraina: Walka z koronawirusem rozpoczęta od wymiany ministra zdrowia

Reforma rolna, Donbas, koronawirus. Na Ukrainie kryzys epidemiologiczny zbiegł się w czasie z kryzysem politycznym.