Prezydent Duda rozpoczyna dziś wizytę w USA

www.prezydent.pl

Głównym punktem rozpoczynającej się dziś (19 września) wizyty Andrzeja Dudy  w Stanach Zjednoczonych będzie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował wczoraj (18 września), że wystąpienie prezydenta będzie „budowane” m.in. wokół przyszłego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

„Od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego” – przypomniał Krzysztof Szczerski na wczorajszej konferencji prasowej.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.

Wystąpienie polskiego prezydenta w ONZ

Prezydencki minister zapowiedział w poniedziałek, że w swoim wystąpieniu Duda podziękuje za wybór Polski do tego grona i „zarysuje” najważniejsze wytyczne pracy Polaków w nadchodzących dwóch latach. Położy ponadto „duży akcent” na pojęcie wolności jako drogi do pokoju oraz zwróci uwagę na „nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych”.

Spotkania dwustronne

Szczerski zapowiedział także, że podczas swojej wizyty w USA, która potrwa do czwartku (21 września), prezydent Duda spotka się z prezydentami Litwy, Ukrainy i Armenii oraz kilkoma innymi przywódcami.

Rozmowa Dalią Grybauskaite ma, według prezydenckiego ministra, dotyczyć przede wszystkim oceny „konsekwencji przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad 2017”. „To będzie rozmowa na prośbę litewskiej prezydent Grybauskaite” – zaznaczył minister.

Przypomniał także, że raz w roku, właśnie w Nowym Jorku Andrzej Duda spotyka się z prezydentem Ukrainy, „Więc także i w tym roku będzie okazja do rozmowy z prezydentem (Petrem) Poroszenką” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił również, że będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem, jak i z wiceprezydentem USA: z Donaldem Trumpem podczas wieczornego przyjęcia, które wydaje amerykański prezydent, a z Mike`m Pence`em – podczas lunchu. Prezydencki minister powiedział także, że po wizycie Prezydenta USA i jego małżonki w Polsce dwustronne „relacje osobiste są nawiązane i są dobre”. „Mogę też zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i też niedawno pan prezydent otrzymał taki osobisty list od pana prezydenta” – dodał Szczerski.

Spotkanie z inwestorami i kadetami West Point

Prezydent Duda ma się spotkać również z przedstawicielami dużych funduszy inwestycyjnych. Szczerski podkreślił, że będzie pierwsze to spotkanie tego typu polskiego prezydenta „z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych”. Zapowiedział, że Andrzej Duda będzie zachęcał te firmy do inwestowania nie tylko w Polsce, ale również w całym regionie Trójmorza.

Przewidziany jest również wykład polskiego prezydenta dla kadetów w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim. Prezydencki minister zwrócił uwagę, że będzie pierwszy taki wykład w tej słynnej amerykańskiej szkole wojskowej.

Spotkania z Polonią

Według Szczerskiego kolejnym elementem wizyty Andrzeja Dudy w USA mają być spotkania z Polonią. Jedno, w Fundacji Kościuszkowskiej, z intelektualistami polskiego pochodzenia, którzy są wokół tej fundacji skupieni, a drugie – w drugim dniu pobytu prezydenta w Stanach – duże spotkanie otwarte w New Jersey.

Na stronie internetowej prezydenta jest dostępna również zapowiedź wizyty Andrzeja Dudy w USA w języku angielskim.