Prezydent Andrzej Duda: Rosja jest agresorem

Prezydenci Polski i Bułgarii Andrzej Duda i Rumen Radew w Sofii, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i Bułgarii Andrzej Duda i Rumen Radew w Sofii, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda oświadczył wczoraj (27 listopada) w Sofii, że Rosja jest agresorem, który kolejny raz łamie zarówno prawo międzynarodowe, jak i zawarte wcześniej porozumienia. Zapewnił także, że Polska poprze ewentualną inicjatywę zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

 

W minioną niedzielę rosyjskie okręty zaatakowały w Cieśninie Kerczeńskiej jednostki Ukrainy i zatrzymały ukraińskich marynarzy stanowiących ich załogę.

Nowy etap rosyjskiej agresji na Ukrainę?

Rosyjskie okręty najpierw ostrzelały, a potem zajęły trzy ukraińskie jednostki w Cieśninie Kerczeńskiej. W efekcie tego incydentu uszkodzono dwa okręty, a sześciu marynarzy zostało rannych. Strony oskarżają się wzajemnie o prowokacje.

Ład na Morzu Azowskim musi zostać przywrócony

“Konieczne jest przywrócenie ładu na Morzu Azowskim; marynarze ukraińscy, którzy zostali wzięci do niewoli przez wojska rosyjskie, muszą zostać uwolnieni, a okręty zwrócone – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Sofii. Po spotkaniu ze swoim bułgarskim odpowiednikiem Rumenem Radewem przyznał, że znaczna część ich rozmów dotyczyła sytuacji na Ukrainie.

Polski prezydent oświadczył, że Rosja okupuje teren Ukrainy i nie ma wątpliwości, że jest agresorem. Zwrócił też uwagę, że Moskwa po raz kolejny łamie prawo międzynarodowe i rosyjsko-ukraińskie porozumienia, ostatnio np. te dotyczące żeglugi na Morzu Azowskim. “To jest coś, czego zaakceptować nie można i Polska z takim działaniem absolutnie się nie godzi” – podkreślił Duda.

Polska za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji za atak w Cieśninie Kerczeńskiej

Trzeba zaostrzyć sankcje nałożone na Rosję – uzgodnili wczoraj (26 listopada) prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko po telefonicznej rozmowie dotyczącej niedzielnego ataku rosyjskich okrętów na jednostki ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej.

Zapowiedział przy tym, że jeśli pojawią się międzynarodowe inicjatywy, takie jak np. dalsze sankcje wobec Rosji, to Polska na pewno się w nie włączy. “Jesteśmy gotowi w zasadzie na wszystkie działania, które doprowadzą do zakończenia tego konfliktu” – oświadczył prezydent Duda.

Jak relacjonował, ani on, ani rezydent Radew nie mają wątpliwości, że potrzebne są dalsze działania, aby w bezpośrednim sąsiedztwie obu państw, zakończył się konflikt zbrojny, który trwa od 2014 r. W ocenie Andrzeja Dudy chodzi przede wszystkim o to, żeby “wreszcie porozumienia mińskie były przestrzegane i zrealizowane”. “ O to ze wszystkich sił apelujemy” – podkreślił.

Również prezydent Bułgarii powiedział na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem w Sofii, że obaj są zaniepokojeni eskalacją napięcia w regionie Morza Czarnego. “Chcemy dążyć do rozwiązania konfliktu, wzywamy więc do rozwagi, wstrzemięźliwości i dialogu, bez użycia siły” – powiedział Rumen Radew.

Stan wojenny na Ukrainie. Społeczność międzynarodowa potępia Rosję

Stan wojenny na Ukrainie będzie trwać miesiąc – zdecydował ukraiński parlament w reakcji na atak rosyjskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Tego samego dnia zarówno NATO, jak i Rada Bezpieczeństwa potępiły Rosję za bezprawne działania w rejonie Morza Azowskiego.

Ważne rocznice

We wtorkowym oświadczeniu Andrzej Duda nawiązał też do obchodzonych w tym roku rocznic: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 140. rocznicy wyzwolenia Bułgarii spod jarzma tureckiego, a także stulecia polsko-bułgarskich stosunków dyplomatycznych. Podkreślił przy tym znakomite w jego ocenie relacje łączące dziś oba kraje i ścisłe relacje ich łączące.

Trójmorze, Via Carpatia i integracja Bałkanów Zachodnich z UE

Polski prezydent wyraził przy tym wdzięczność swemu bułgarskiemu odpowiednikowi za zaangażowanie w Inicjatywę Trójmorza. “Ogromnie się cieszę, że – mam nadzieję – za kilka lat Via Carpatia połączy Polskę z Bułgarią i będzie faktycznie transeuropejską arterią, którą będzie można się przemieszczać pomiędzy Północą a Południem, pomiędzy Polską i krajami bałtyckimi a właśnie Bułgarią i dalej, w kierunku Turcji” – powiedział zwracając uwagę na korzyści nie tylko gospodarcze, ale też na ułatwienia kontaktów międzyludzkich, jakie niesie Via Carpatia.

Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, …

Andrzej Duda podziękował Rumenowi Radewowi również za zaangażowanie w proces integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Poinformował przy tym, że ich rozmowa dotyczyła  także dążeń Republiki Macedonii do członkostwa w UE i NATO.

Macedonia: Parlament rozpoczął procedurę zmiany nazwy kraju

Macedońscy posłowie zatwierdzili wniosek rządu o wprowadzenie poprawek do konstytucji, aby wprowadzić w życie podpisaną w czerwcu umowę z Grecją, na mocy której kraj zmieni swoją nazwę i stanie się oficjalnie Republiką Północnej Macedonii. Zakończy to toczony 27 lat spór …