Prezydent Andrzej Duda kończy dziś oficjalną wizytę na Ukrainie

polska-gwarant-bezpieczenstwa-wojna-rosja-ukraina-duda-zelenski

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski źródło Jakub Szymczuk KPRP

Polsko-ukraińskie forum w Odessie zamknie dziś program trzydniowej, oficjalnej wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie. Dzień wcześniej Andrzej Duda i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, w której m.in. wezwali do zakończenia „nielegalnej okupacji” Krymu i agresji w Donbasie.

 

W dokumencie podpisanym w poniedziałek (12 października) przez Andrzeja Dudę i Wołodymyra Zełenskiego znalazło się również potwierdzenie wsparcia Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach.

Wtorek ostatnim dniem wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie

Ostatni dzień swojej wizyty na Ukrainie Andrzej Duda rozpocznie od spotkania z przedstawicielami polskiego biznesu, a potem – razem z prezydentem Zełenskim – będzie uczestniczył w otwarciu polsko-ukraińskiego forum biznesowego „Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki”. Podczas forum w obecności obu prezydentów ma zostać podpisane porozumienie o współpracy między portami w Gdańsku i Odessie.

Polski prezydent z wizytą na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. Natomiast jutro w Odessie w jego obecności zostaną podpisane porozumienia gospodarcze.

Nowy impuls dla polsko-ukraińskich relacji

W poniedziałek w Kijowie prezydent Duda spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym parlamentu Dmytrem Razumkowem.

Prezydent Zełenski, z którym Andrzej Duda spotkał się najwcześniej, napisał w mediach społecznościowych po spotkaniu, że z radością wita Dudę w Kijowie. „Razem daliśmy nowy impuls relacjom między Polską i Ukrainą” – podkreślił.

Prezydenci Polski i Ukrainy podpisali wczoraj wspólną deklarację, w której m.in. wezwali do zakończenia „nielegalnej okupacji” Krymu i agresji w Donbasie. W dokumencie znalazło się też potwierdzenie wsparcia Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych granicach.

Na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Andrzej Duda przekazał, że  deklaracja w jasny sposób określa dalszą współpracę polsko-ukraińską. “Pokazuje ona nasz stosunek do bieżących relacji pomiędzy Polską i Ukrainą w tych właśnie najważniejszych kwestiach, poczynając od spraw gospodarczych poprzez kwestie polityczne i związane z zagadnieniami bezpieczeństwa jakże ważnymi dzisiaj w tej współczesności, w której żyjemy, aż poprzez kwestie historyczne, które wierzę w to głęboko będą prowadziły nasze narody ku pogłębianiu się więzi dobrosąsiedzkich i przyjaznych” – oświadczył.

“Stoimy na stanowisku jednoznacznym, że Krym jest dzisiaj okupowany i w ten sposób mówimy wszędzie – nie tylko tutaj w Kijowie, nie tylko w Warszawie, ale także na forum międzynarodowym” – zapewnił Andrzej Duda.

UE domaga się od Rosji uwolnienia Tatarów Krymskich

Unia Europejska zaapelowała do Rosji o uchylenie wyroku skazującego członków społeczności Tatarów Krymskich.

W obecności obu prezydentów PGNiG podpisało wczoraj z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę poufności, która umożliwi polskiemu koncernowi zaangażowanie się w proces prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego.

Strona ukraińska liczy na wzmocnienie współpracy

„Witam serdecznie Pana Prezydenta Polski Andrzeja Dudę w Kijowie!” – napisał na Twitterze po polsku szef ukraińskiego rządu. Zapewnił, że Ukraina docenia wsparcie Polski ws. integralności terytorialnej Ukrainy i jej dążeń do UE oraz NATO. „Liczymy na wzmocnienie partnerstwa dwustronnego i nowe kierunki współpracy” – oświadczył premier Szmyhal.

Kolejny rozmówca polskiego prezydenta, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, zwrócił uwagę w tym samym medium społecznościowym, że Polska jest ważnym strategicznym partnerem i adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej. Dmytro Razumkow dodał, że miał wczoraj możliwość osobiście podziękować prezydentowi Polski za „niezmienne i wzorowe stanowisko” Polski w kwestii wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy.

Wyraził także przekonanie, że współpraca Polski i Ukrainy będzie się tylko pogłębiać. „I ukraiński parlament zrobi wszystko, co od niego zależy, by kontynuować strategiczną linię współpracy” – zapewnił szef ukraińskiego parlamentu podkreślając, że realizacja projektów energetycznych wzmocni dwustronną współpracę w sferze bezpieczeństwa i gospodarki.

Natomiast prezydent Zełenski, z którym szef polskiego państwa spotkał się wczoraj najwcześniej, napisał w mediach społecznościowych, że strona ukraińska jest “zdeterminowana, by zintensyfikować dwustronny handel i wzmocnić stosunki gospodarcze”. Na Twitterze dodał również, że z niecierpliwością oczekuje wtorkowego polsko-ukraińskiego forum w Odessie, które prezydenci wspólnie otworzą.

Wspólna deklaracja prezydentów

„Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krymu oraz trwającej agresji w Donbasie” – oświadczyli we wspólnej deklaracji obaj prezydenci.

Polska wyraziła w tym dokumencie “zainteresowanie współpracą z Ukrainą w ramach międzynarodowej platformy deokupacji Autonomicznej Republiki Krym”, a oba państwa podkreśliły “prawo obywateli wszystkich państw do decydowania o swojej przyszłości w wyniku demokratycznych wyborów”.

Kwestie historyczne

We wspólnej deklaracji nie zabrakło odniesień do kwestii historycznych. „Zbrodnie przeciw ludzkości, w tym popełnione na gruncie nienawiści, nie mogą być usprawiedliwione” – oświadczyli w niej prezydenci Polski i Ukrainy, podkreślając, że należy zapewnić możliwość poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów i politycznych represji XX wieku. Potępili także „zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym również te popełnione na gruncie nienawiści” i wyrazili przekonanie, że „nie mogą one być w żaden sposób usprawiedliwione”.

Prezydenci potępili „akty wandalizmu dokonywane wobec polskich zabytków kultury i miejsc pamięci na Ukrainie, jak i wobec ukraińskich zabytków kultury i miejsc pamięci w Polsce”. Zaapelowali ponadto „do właściwych władz o należytą opiekę nad nimi”.

Sprawa prowadzenia przez polski IPN poszukiwań na terenie Ukrainy szczątków ofiar z okresu II wojny światowej była tematem rozmów podczas oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce pod koniec sierpnia 2019 roku. Zełenski zadeklarował wtedy gotowość odblokowania prac poszukiwawczych na Ukrainie i wyraził nadzieję, że strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w naszym kraju. Zełenski zaproponował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

Prezydent Ukrainy z pierwszą wizytą oficjalną w Warszawie

Intensyfikacja stosunków polsko-ukraińskich, polityka historyczna obu państw, a także polskie wsparcie euroatlantyckich dążeń Ukrainy, to tematy sobotnich rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie.

Kwestie gospodarcze

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podkreślili również w deklaracji „konieczność pilnej aktywizacji prac” polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej i zadeklarowali kontynuowanie prac Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy.

„Dostrzegamy konieczność pilnej aktywizacji prac międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej. Korzystny dla obu państw jest wzrost poziomu inwestycji wzajemnych w Polsce i na Ukrainie, na rzecz którego należy stwarzać sprzyjające warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej” – napisano w dokumencie.

Przywódcy zadeklarowali też potrzebę współpracy w celu wzmocnienia roli regionu jako ważnego ośrodka transportowo-tranzytowego, infrastrukturalnego i innowacyjno-inwestycyjnego dla całego kontynentu. „Rzeczypospolita Polska wspiera pogłębienie współpracy Ukrainy z inicjatywą Trójmorza” – głosi wspólna deklaracja Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Większość Ukraińców chce pozostać w Polsce. Odmrożenie gospodarki wpłynie na imigrację?

Według badań ponad połowa ukraińskich imigrantów chce pozostać w Polsce na dłużej niż trzy lata. Co przyciąga obywateli Ukrainy do naszego kraju?

Prezydent Duda odsłonił wczoraj pomnik Anny Walentynowicz

Również wczoraj polski prezydent odsłonił przed budynkiem polskiej ambasady w Kijowie pomnik Anny Walentynowicz, legendy „Solidarności”, która 91 lat temu urodziła się niedaleko Równego na Wołyniu. Prezydentowi towarzyszył jej wnuk – Piotr Walentynowicz.  “Należą jej się pomniki nie tylko w każdej polskiej przestrzeni. Była pomiędzy dwoma światami: pomiędzy światem Rzeczypospolitej i Ukrainy, gdzie także byli jej bliscy” – powiedział Andrzej Duda zwracając uwagę, że ten pomnik symbolizuje solidarność między narodami polskim i ukraińskim.

Rano polski prezydent złożył symboliczny koszyk z kłosami pszenicy przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Zapalił także znicz przed Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Podczas kończącej się dziś wizyty w Kijowie Andrzej Duda odznaczył ponadto polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych realizujących w ramach sojuszniczej współpracy działania szkoleniowe na Ukrainie.

Oficjalną, trzydniową wizytę w Kijowie, polska para prezydencka rozpoczęła w niedzielę (11 października).