Prezydent Duda w Japonii wesprze polskich sportowców i spotka się premierem Sugą

Prezydent Andrzej Duda wsiada do samolotu, źródło KPRP Andrzej Hrechorowicz

Prezydent Andrzej Duda wsiada do samolotu, źródło KPRP Andrzej Hrechorowicz

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę w Japonii, w czasie której – jak poinformował nowy szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – zamierza wesprzeć polskich sportowców uczestniczących w rozpoczynającej się jutro olimpiadzie.

 

W związku z pandemią koronawirusa na trybunch tym razem nie będzie publiczności.

Igrzyska wciąż niepewne

Wobec nasilającej się kolejnej fali zakażeń, którą tym razem zawdzięczamy wariantowi Delta  koronawirusa, organizatorzy nie wykluczają, że mogą być zmuszeni odwołać igrzyska nawet w ostatniej chwili. Już bowiem zachorowań w Tokio jest najwięcej od stycznia, a – zgodnie z  przewidywaniami – ma być jeszcze gorzej. Eksperci ds. ochrony zdrowia alarmują, że sytuacja epidemiczna w najbliższym czasie może okazać się „krytyczna”, bo dobowa liczba zakażeń koronawirusem może wzrosnąć do nienotowanego od początku epidemii poziomu 2 600 przypadków dziennie.

“Piąta fala (epidemii wirusa) już trwa”, zapewnił prezes Japońskiego Stowarzyszenia Medycznego Toshio Nakagawa. Liczba chorych na COVID-19 w szpitalach Tokio wynosi bowiem ok. 2,4 tysiąca, czyli niemal dwa razy więcej niż w zeszłym miesiącu. Natomiast szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Tokio Toshiro Muto, nie wykluczył nawet odwołania olimpiady choćby nawet  tuż przed jej uroczystym otwarciem.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Spotkania polityczne i gospodarcze

Według Jakuba Kumocha planowane jest też m.in. spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Japonii Yoshihide Sugą. Szef BPM podkreślił, że Japonia jest jednym z naszych najważniejszych partnerów w tej części świata, więc rozmowy będą dotyczyły także  stosunków bilateralnych, m.in. udziału Japonii w finansowaniu projektów związanych z Trójmorzem. Prezydencki minister przekazał, że przy okazji wizyta prezydenta w Tokio planowanych jest też wiele “ważnych dwustronnych rozmów w kuluarach igrzysk”. “Szczegóły są jeszcze uzgadniane, ale planowane jest m.in. spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem”, zapowiedział Kumoch.

Spotkania poświęcone sportowcom i sportowi 

Przekazał także, że swoją wizytą w Tokio prezydent chciałby „wyrazić wsparcie i solidarność z naszymi sportowcami”. “To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań”, podkreślił szef BPM. “Prezydent chce być z naszymi sportowcami i wesprzeć ich tam, gdzie będą rywalizować, oczywiście na tyle, na ile się to uda ze względu na panującą sytuacją epidemiczną”, zastrzegł.

Tokio 2020: Za tydzień startują najbardziej restrykcyjne Igrzyska Olimpijskie w historii

To będzie zupełnie inna impreza niż zakończone kilka dni temu finały piłkarskich mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Polska organizatorem następnych igrzysk

Kumoch zwrócił przy tym uwagę, że wizyta polskiego prezydenta wynika też z tradycji olimpijskiej, zgodnie z którą przywódca państwa organizującego kolejne igrzyska odwiedza otwarcie poprzedniego wydarzenia.  Prezydencki minister przypomniał, że to właśnie Polska jest organizatorem Europejskich Igrzysk Olimpijskich w 2023 r. i – jak powiedział – “już dawno podjęliśmy zobowiązanie wobec Japończyków, że pojawimy się na Igrzyskach w Tokio”. “Jest to wyraz naszego szacunku”, podkreślił Kumoch.

Oficjalny program wizyty prezydenta Dudy w Japonii

Według programu opublikowanego na stronie prezydenta w czasie trzydniowej wizyty Andrzej Duda weźmie m.in. udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio, która ma się odbyć w piątek (23 lipca) wieczorem. Dziś (22 lipca) po południu Andrzej Duda odwiedzi natomiast Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, gdzie wręczy odznaczenia

Następnego dnia rano polski prezydent ma się spotkać z przewodniczącym MKOL Thomasem Bachem, a po południu zaplanowano jego audiencję u cesarza Naruhito. Ostatniego dnia wizyty w Japonii (24 lipca) Duda ma się spotkać z szefem japońskiego rządu Yoshihide Sugą.

Również w sobotę zaplanowano obecność prezydenta na meczu koszykówki mężczyzn 3×3 Polska-Łotwa (ta dyscyplina ma zadebiutować właśnie na tej olimpiadzie, a Polacy mają nawet szansę na medal), a także kibicowanie polskim tenisistom. Ostatnim punktem programu wizyty polskiego prezydenta w Tokio ma być jego obecność na wieczornym meczu siatkówki mężczyzn Polska-Iran.

Koronawirus: Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone o rok

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz wyznaczona na państwo-gospodarza Japonia uzgodniły przeniesienie XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć na przełomie lipca i sierpnia na lato przyszłego roku. To najpóźniejszy możliwy termin.

 

Przez ostatnie kilkanaście dni trwała dyskusja na temat tego czy …