Premier Serbii: Współpraca z Kosowem zależy od rządu w Prisztinie

Premier Serbii Ana Brnabić, źrodło: BSF 2017/fot. Aleksandar Andjic (CC BY-NC-ND 2.0)

Po tym, jak w Kosowie po prawie 5 miesiącach od wyborów powstał rząd, premier Serbii Ana Brnabić ogłosiła, że Belgrad jest gotów kontynuować rozmowy z nowym premierem Albinem Kurtim.

 

W niedzielę (2 stycznia) dwie największe partie Kosowa osiągnęły porozumienie ws. utworzenia nowego rządu. Lider lewicowego Samostanowienia Albin Kurti został więc dzień później zatwierdzony przez parlament na stanowisku premiera, a jego partia utworzy koalicję z centroprawicową LDK (Demokratyczną Ligą Kosowa), którą kieruje Isa Mustafa. Nowa koalicja obejmie również sześć kolejnych partii reprezentujących Serbów, Turków, Bośniaków i inne mniejszości etniczne.

Premier Serbii Ana Brnabić wyraziła zadowolenie z tego, że w 120-osobowym parlamencie Kosowa będzie 10 przedstawicieli Listy Serbskiej. Podkreśliła też, że dalsza współpraca będzie zależeć przede wszystkim od rządu w Prisztinie. Dodała jednak, że międzynarodowym obowiązkiem władz kosowskich jest zniesienie podatku od importu towarów, zobowiązania międzynarodowe w związku z umową z CEFTA i Unią Europejską oraz utworzenie Związku Gmin Serbskich. „Dopóki to nie zostanie zrealizowane, Serbia nie może poprzeć nowego rządu”, powiedziała Brnabić.

„Nasze relacje będą zależeć od dwóch kwestii – wdrożenia porozumienia brukselskiego i sposobu, w jaki zostaną potraktowane nielegalne w świetle międzynarodowego cła na towary z Serbii. My zawsze jesteśmy gotowi na rozmowę, ponieważ jest to jedyny sposób na lepszą, bardziej stabilną i przewidywalną przyszłość dla nas wszystkich w tej części Europy”, dodała Brnabić.

Lider Listy Serbskiej Goran Rakić stwierdził zaś, że jego partia została zaproszona tylko raz do konsultacji ws. nowego rządu Kosowa i nie mogła go poprzeć. „Dowiedzieliśmy się z mediów, że osiągnięto pewną koalicję i postanowiliśmy nie wspierać tego rządu, ponieważ ufamy tylko Belgradowi”, dodał

Wzajemne napięcia

Serbia i Kosowo próbują podejmować działania w kierunku normalizacji stosunków, by w przyszłości ich akcesja do UE była możliwa. W ostatnim czasie doszło jednak do serii napięć na linii Belgrad-Prisztina po tym, jak Belgrad m.in. zablokował członkostwo Prisztiny w Interpolu.

Rząd Kosowa obwinił o to serbski lobbing przeciwko członkostwu tego kraju. Natomiast Prisztina utrzymuje nadal wysokie cła nałożone na serbskie towary, mimo prowadzonych wcześniej rozmów o ich całkowitym zniesieniu.

Serbia i Kosowo: Wizyta specjalnego wysłannika USA

Specjalny wysłannik USA ds. dialogu Belgrad-Prisztina Richard Grenell (który jest również amerykańskim ambasadorem w Niemczech) złożył wizytę w stolicach Serbii i Kosowa. Spotykał się z przedstawicielami władz i rozmawiał m.in. o wznowieniu połączenia lotniczego.

 

Specjalny wysłannik USA Richard Grenell najpierw odwiedził …