Pracowite dni Baltic Air Policing

F-16 / Zdjęcie via twitter @marklanebiz

Myśliwce NATO z misji Baltic Air Policing w ostatnim tygodniu podrywane były dziewięć razy do rozpoznania 15 rosyjskich samolotów przelatujących nad Morzem Bałtyckim, a tydzień wcześniej aż 14 razy w celu rozpoznania 24 rosyjskich samolotów – przekazało litewskie ministerstwo obrony.

 

Uruchomiona w 2004 r. misja Baltic Air Policing, to ochrona przestrzeni powietrznej, którą NATO gwarantuje Estonii, Litwie i Łotwie nie dysponującym własnymi myśliwcami. Od tamtej pory samoloty państw Sojuszu stacjonują w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

Obrady NATO w Brukseli: Silne odstraszanie i obrona plus rzeczowy dialog to właściwa polityka wobec Rosji

NATO chce wzmocnić systemy obrony przed atakami hybrydowymi, w tym cybernetycznymi, głównie ze strony Rosji. Ale Polska nadal nie jest pewna, czy w Szczecinie powstanie nowa kwatera Sojuszu.
 

Stosunki z Rosją były jednym z głównych punktów piątkowej narady szefów dyplomacji krajów …

W zeszłym tygodniu myśliwce NATO rozpoznały 15 rosyjskich samolotów

Według komunikatu tego resortu od piątego do dziewiątego sierpnia myśliwce sił powietrznych państw Sojuszu stacjonujące w krajach nadbałtyckich, dziewięć razy startowały do rozpoznania 15 rosyjskich samolotów, przelatujących przez międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim.

W dokumencie sprecyzowano, że w większości przypadków były to myśliwce Su-27, które nie utrzymywały łączności radiowej, nie przedstawiły planu lotu i leciały z wyłączonym transponderem radarowym. Jedynie pasażerski Tu-134, który naruszył litewską przestrzeń

6 sierpnia w wyniku złych warunków pogodowych, miał uruchomiony transponder radarowy, plan lotu oraz utrzymywał łączność radiową. Również ten samolot został przechwycony przez natowski myśliwiec.

Europa buduje wielozadaniowy myśliwiec nowej generacji

Podczas gdy Polska przymierza się do zakupu amerykańskich samolotów F-35, w Europie krystalizuje się projekt nowoczesnego myśliwca wielozadaniowego. Wczoraj pod Paryżem zaprezentowano model samolotu. Do projektu zainicjowanego przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel dołączyła Hiszpania.
 

 

Francusko-niemiecka inicjatywa nabiera kształtów. Na podparyskim …

Tydzień wcześniej nad Bałtykiem aż 24 rosyjskie samoloty wojskowe

W tygodniu na przełomie lipca i sierpnia myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich aż 14 razy startowały do rozpoznania 24 rosyjskich samolotów wojskowych przelatujących nad Morzem Bałtyckim. Podając te dane w zeszły poniedziałek (5 sierpnia) litewskie MON  zwróciło uwagę, że zazwyczaj w ciągu tygodnia w trybie alarmowym maszyny startują kilkakrotnie.

Resort wyjaśnił także, że większa liczba lotów związana była m.in. z ćwiczeniami, które odbyły się na początku miesiąca w obwodzie kaliningradzkim. Najczęściej przechwytywane były bombowce Su-24 i myśliwce Su-27, a także samoloty transportowe An-26, morskie samoloty patrolowe Ił-38 i samoloty wczesnego ostrzegania A-50 – wyliczało litewskie ministerstwo obrony.

Nadbałtyckie niebo chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39, a wspierają ich Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing to już za mało

Misja Baltic Air Policing to już za mało – oceniła wczoraj (3 kwietnia) prezydent Litwy Dalia Grybauskiate. Jej zdaniem na obronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich trzeba spojrzeć bardziej poważnie i poza NATO-wską misją odstarszającą przedsięwziąć również działania obronne.