Porozumienie nuklearne z Iranem: Niemcy, Francja i Wielka Brytania weszły w spór z Teheranem

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas / Zdjęcie via twitter @HeikoMaas

Francja, Niemcy i Wielka Brytania poinformowały o aktywowaniu mechanizmu rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem. To próba zmuszenia Teheranu do przestrzegania umowy podpisanej w 2015 r.

 

 

Francja, Niemcy i Wielka Brytania skorzystały po raz pierwszy z możliwości aktywowania mechanizmu rozstrzygania sporów przewidzianego przez zawarte w 2015 r. w Wiedniu porozumienie nuklearne z Iranem. To reakcja na ogłoszenie przez Teheran powrotu do pełnego wzbogacania uranu do celów wojskowych.

Instrument ten może doprowadzić do ostatecznego zerwania umowy i nałożenia sankcji na Iran, gdyby zainteresowanym stronom nie udało się rozwiązać problematycznych kwestii. Nad procesem będzie czuwał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Iran wznawia pełne wzbogacanie uranu

Czy to ostateczny koniec porozumienia nuklearnego? Iran ogłosił, że w obliczu ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie wznowi pełne wzbogacanie do celów wojskowych.

Porozumienie nuklearne z Iranem zawarto w 2015 r., gdy amerykańskim prezydentem był jeszcze Barack Obama. Inne strony układu to …

Konieczność

Iran ogłosił swoją decyzję na początku stycznia w następstwie zabicia przez lotnictwo USA wysokiego rangą irańskiego generała Kassima Sulejmaniego. Decyzja ta skłoniła trójkę państw tworzących grupę E3 – Francję, Niemcy i Wielką Brytanię – do uruchomienia wspomnianej procedury.

„Biorąc pod uwagę działania Iranu, nie mamy innego wyboru niż podjęcie właściwych działań przewidzianych z ramach JCPoA (Joint Comprehensive Plan of Action – oficjalna nazwa porozumienia nuklearnego z Iranem), jak  przekazanie sprawy do Wspólnej Komisji w ramach mechanizmu rozstrzygania sporów”, napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Iran zobowiązał się w 2015 r. do zaniechania prac nad budową broni nuklearnej w zamian za zniesienie sankcji ONZ. Innymi stronami układu są Rosja, Chiny oraz USA. Jednak Waszyngton, po zmianie na stanowisku prezydenta jednostronnie wypowiedzieć układ, argumentując to posunięcie jego nieskutecznością oraz prowadzeniem przez Teheran dalszych testów rakietowych.

Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu

Pasażerski Boeing linii Ukrainian International Airlines (UIA) spadł w ostatnią środę na ziemię kilka minut po starcie z lotniska w Teheranie. Dziś irańskie władze przyznały, że maszyna została zestrzelona. Tłumaczą to pomyłką.

 

Na pokładzie ukraińskiego samolotu było 176 osób. Wszyscy zginęli. …

Sygnał ostrzegawczy

Wtorkowa (14 stycznia) inicjatywa trzech europejskich państw następuje po ubiegłotygodniowym sygnale ostrzegawczym wydanym przez trójkę przywódców: kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Politycy zaapelowali do władz Iranu o nie przekraczanie limitów produkcji wzbogacanego uranu.

Berlin, Paryż i Londyn jeszcze dziś powiadomią UE o wszczęciu sporu z Iranem. Bruksela zawiadomi o tym pozostałe państwa sygnatariuszy porozumienia. Zgodnie z nią spór powinien zostać rozstrzygnięty w ciągu najbliższych 15 dni. Istnieje jednak możliwość przedłużenia tego terminu w przypadku zgody zainteresowanych stron.

O ewentualnym fiasku procedury rozjemczej zostanie poinformowana Rada Bezpieczeństwa ONZ, które może podjąć decyzję o przywróceniu sankcji gospodarczych na Iran. Pomimo tego trójka europejskich państw zapewnia o szczerej chęci uratowania porozumienia. „Mamy nadzieję na znalezienie rozwiązania impasu poprzez konstruktywny, dyplomatyczny dialog, by uratować porozumienie i utrzymać jego zasadniczą formę”, napisano w komunikacie.

Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku

W sumie 22 pociski spadły na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku – w Ajn Al-Asad na zachodzie kraju oraz w Irbilu na północy. Według Waszyngtonu nikt w tych atakach nie ucierpiał.

 

Z kolei irańska telewizja poinformowała, że zginęło w tym …

 

Więcej informacji: