Poroszenko: Odparliśmy atak Rosjan w Donbasie

Dzień flagi 2018 na Ukrainie, źródło president.gov.ua

Dzień flagi 2018 na Ukrainie, źródło president.gov.ua

Czterech zabitych i ośmiu rannych żołnierzy po stronie ukraińskich sił rządowych oraz ośmiu zabitych i 11 rannych po stronie przeciwnej, to – jak poinformował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko – bilans wczorajszego (23 sierpnia) ataku Rosjan w Donbasie. Tymczasem od najbliższej środy w regionie ma obowiązywać kolejny rozejm związany z rozpoczęciem roku szkolnego.

 

W wyniku walk na wschodzie Ukrainy, które z różnym natężeniem trwają od 2014 r., zginęło tam dotychczas ponad 10 tys. osób. Konflikt w Donbasie wybuchł, kiedy po aneksji Krymu przez Rosję prorosyjscy separatyści utworzyli tam dwie samozwańcze republiki ludowe: doniecką i ługańską.

Unijne sankcje wobec Rosji będą przedłużone o kolejny rok

Zielone światło w tej kwestii dali podczas szczytu UE przywódcy państw członkowskich. Formalną decyzję podejmą jeszcze ministrowie spraw członkowskich podczas spotkania w przyszłym tygodniu. Zatwierdzą oni jedynie decyzję unijnego szczytu. Obecne sankcje wygasają z końcem lipca.
 
UE wprowadziła swoje sankcje wobec …

Poroszenko: odparliśmy atak Rosjan w Donbasie

“Wojska ukraińskie odparły poranny 5-godzinny atak Rosjan na linii rozgraniczenia w obwodzie ługańskim w Donbasie, w wyniku którego poległo czterech żołnierzy sił rządowych” – poinformował wczoraj Petro Poroszenko. Dodał, że zginęło też ośmiu, a rannych jest 11. przeciwników.

Ukraiński prezydent sprecyzował, że do ataku rosyjskich wojsk w sile wzmocnionej kompanii doszło o godzinie 6 rano (5 w Polsce) w pasie o długości jednego kilometra w rejonie wsi Żołobka z zastosowaniem silnego ognia artyleryjskiego i moździerzy. “Atak został odparty, sytuacja jest ustabilizowana, ukraińska ziemia została obroniona, a naród Ukrainy może twardo polegać na swoich siłach zbrojnych” – zapewnił Poroszenko, który w czwartek uczestniczył w obchodach Dnia Flagi Państwowej w mieście Dniepr (d. Dniepropietrowsk) w środkowej Ukrainie.

W jego ocenie atak jest kolejnym dowodem na łamanie przez Rosjan porozumień dotyczących uregulowania konfliktu w Donbasie. “Rosjanie w podły sposób, łamiąc ustalenia o rozejmie i porozumienia mińskie, starają się atakować pozycje naszych wojsk, jednak nasza armia jest dziś już inna” – podkreślił Poroszenko.

Putin zapowiada dalsze wsparcie dla separatystów w Donbasie

Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja nadal będzie okazywać pomoc tzw. republikom ludowym w Donbasie. Ostrzegł też też, że ukraińska „prowokacja” podczas mundialu, przyniesie „drastyczne skutki dla ukraińskiej państwowości”. Kijów zapewnił, że wojsko odpowiednio zareaguje, a państwo ukraińskie będzie istniało.

W swoim wystąpieniu przeprosił też za obietnicę szybkiego zakończenia operacji przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie, która złożył podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 2014 r. “Ponad cztery lata temu oświadczałem, że operacja antyterrorystyczna nie będzie trwała miesiącami, lecz zakończy się w ciągu kilku godzin. Przepraszam, że przekazałem wówczas nadzieje, które się nie spełniły. Przykro mi, że udzieliłem obietnicy, której nie dotrzymałem. Proszę za to o przebaczenie” – oświadczył prezydent Poroszenko.

Pogrążonemu w wojnie Donbasowi grozi katastrofa ekologiczna

Jeśli prorosyjscy rebelianci zatopią kopalnię, w której testowano ładunek jądrowy, uwolnione zostaną radioaktywne substancje. Mogą one skazić wody gruntowe, a potem studnie, zbiorniki i rzekę Doniec, która płynie przez Donbas do Rosji.
 
Gdy w 2014 r. wybuchła wojna w Donbasie, znajdowało się tam …

Od środy kolejny, “szkolny” rozejm w Donbasie

Rozejm na czas rozpoczęcia roku szkolnego uzgodniła trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu w Donbasie.  Ma zacząć obowiązywać od 29 sierpnia – poinformowała dzień wcześniej (22 sierpnia) Daria Olifer, przedstawicielka byłego prezydenta Ukrainy, Leonida Kuczmy.

Kuczma jest specjalnym przedstawicielem władz w Kijowie w trójstronnej grupie, która składa się z reprezentantów Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a obraduje w stolicy Białorusi, Mińsku. W jej pracach uczestniczą także przedstawiciele prorosyjskich separatystów z obu samozwańczych republik: donieckiej i ługańskiej.

„Strony zobowiązały się do realizacji kroków koniecznych do zapewnienia stałego zawieszenia broni. W celu monitorowania porozumienia strony zobowiązały się także do zapewnienia realnego i bezpiecznego dostępu obserwatorów OBWE do punktów na całym terytorium Ukrainy, zgodnie z ich mandatem” – przekazała Olifer na Facebooku.

W Donbasie wciąż “trudna sytuacja”

Rzeczniczka Kuczmy przyznała, że sytuacja w Donbasie pozostaje trudna. Poinformowała przy tym, że w trakcie rozejmu “żniwnego”, trwającego od 1 lipca do 20 sierpnia, ukraińskie wojska odnotowały prawie półtora tysiąca ostrzałów. Olifer zwróciła uwagę, że podczas ataków separatyści stosowali m.in. wyrzutnie rakietowe Grad, artylerię oraz czołgi – broń, która zgodnie z porozumieniami mińskimi już dawno powinna być wycofana z linii rozgraniczenia w Donbasie.

“Prawdziwy pokój w Donbasie wymaga przede wszystkim całkowitego wstrzymania dostaw uzbrojenia, amunicji i paliw z Federacji Rosyjskiej” – podkreśliła przedstawicielka byłego prezydenta Ukrainy dodając, że te dostawy wciąż trwają.

Olifer poinformowała ponadto, że tematem rozmów trójstronnej grupy kontaktowej była m.in. również kwestia uwolnienia jeńców pozostających w niewoli separatystów i więźniów przetrzymywanych w Rosji. Według władz ukraińskich w rosyjskich więzieniach i aresztach przetrzymywanych jest 71 więźniów, których Kijów uznaje za politycznych. Ukraińcy więzieni są także na terytoriach opanowanych przez separatystów w Donbasie.

Apele o uwolnienie Ołeha Sencowa

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelują do Kremla organizacje międzynarodowe, politycy oraz artyści z wielu państw, ale Moskwa pozostaje na te apele obojętna. Ukraiński reżyser już ponad 90 dni głoduje w rosyjskiej kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.