Ponad 100 ludzi europejskiej kultury podpisało apel w obronie Ołeha Sencowa

Protest w obronie Ołeha Sencowa oraz innych obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach, źródło: Flickr, fot. Steve Eason

Protest w obronie Ołeha Sencowa oraz innych obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach, źródło: Flickr, fot. Steve Eason

Europejscy filmowcy, pisarze i aktorzy złożyli swoje podpisy pod listem otwartym do władz Rosji, w którym apelują o uwolnienie przetrzymywanego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera i dramaturga Ołeha Sencowa, który od dłuższego czasu prowadzi głodówkę. „Trzeba działać szybko, aby nie pozwolić mu umrzeć” – napisali.

 

List ponad 100 ludzi kultury ukazał się we francuskim dzienniku „Le Monde”. Podpisali się pod nim m.in. słynny reżyser i jeden z twórców Nowej Fali Jean-Luc Godard, a także tacy francuscy, belgijscy czy brytyjscy filmowcy jak Jacques Audiard, Agnes Jaoui, Ken Loach, Cedric Klapisch, Jean-Pierre Dardenne, Michel Hazanavicius, Constantin Costa-Gavras czy David Cronenberg. Pod apelem do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie Ołeha Sencowa znalazły się też m.in. podpisy krytyka Christophe’a Honore’a, pochodzącego z Syrii pisarza Riada Sattoufa, a także francuskiej minister kultury Françoise Nyssen.

„Artyści na całym świecie doskonale wiedzą, że rosyjski prezydent ma moc powstrzymania tej ludzkiej tragedii. Na całym świecie, w świecie kina, kultury i poza nią, międzynarodowa mobilizacja musi zostać usłyszana, aby bronić tego filmowca. W imię wolności artystycznej i wolności wypowiedzi ponownie wzywamy do natychmiastowego uwolnienia Ołeha Sencowa!” – napisano w apelu.

Apele o uwolnienie Ołeha Sencowa

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelują do Kremla organizacje międzynarodowe, politycy oraz artyści z wielu państw, ale Moskwa pozostaje na te apele obojętna. Ukraiński reżyser już ponad 90 dni głoduje w rosyjskiej kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Sencow głoduje od trzech miesięcy

Przebywający w jednej z syberyjskich kolonii karnych Sencow od 14 maja prowadzi protest głodowy. Domaga się uwolnienia siebie samego oraz 63 innych Ukraińców, którzy znaleźli się w rosyjskich więzieniach po tym, gdy Rosja w 2014 r. anektowała Krym. Urodzony na Krymie Sencow został skazany w 2016 r. za rzekomą wrogą wobec Rosji działalność. Ale zgodnie z prawem międzynarodowym, jako obywatel ukraiński powinien zostać wydany Ukrainie. „Ołeh Sencow jest przetrzymywany w Rosji od ponad czterech lat. Jego skazanie na 20 lat przez rosyjski sąd wojskowy w procesie, który wyraźnie nie respektował prawa do obrony, jest naruszeniem prawa międzynarodowego i podstawowych zasad sprawiedliwości” – podkreślili w swoim liście francuscy, belgijscy i brytyjscy ludzie kultury.

Sygnatariusze apelu zwrócili uwagę na pogarszający się stan zdrowia przetrzymywanego w łagrze ukraińskiego reżysera. „Zamknięty na północy Syberii w przerażających i nieludzkich warunkach, stracił prawie 30 kilogramów od czasu rozpoczęcia strajku głodowego przed blisko trzema miesiącami. W sytuacji, gdy jego stan zdrowia wydaje się pogarszać niebezpiecznie z dnia na dzień, musimy działać. I to musimy działać szybko. Ponieważ sztuka nie zna granic, ponieważ sztuka jest uniwersalna, prawa tych, którzy ją tworzą, powinny również nie znać granic i być uniwersalne. Wolność słowa i wolność tworzenia nie powinny zatrzymać się tam, gdzie zaczyna się sprzeciw” – głosi opublikowany przez „Le Monde” apel.

To nie pierwszy wystosowany przez ludzi kultury apel w obronie Sencowa. Pod petycją o jego uwolnienie wystosowaną do władz Rosji przez Amnesty International podpisali się m.in. pisarze Olga Tokarczuk, Jurij AndruchowyczHerta Müller, a także reżyserka Agnieszka Holland.

UE rozszerza sankcje na Rosję o firmy budujące most na Krym

Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie opublikowano w Brukseli wczoraj (31 lipca). Na listę rosyjskich firm objętych unijnymi sankcjami trafiły nowe przedsiębiorstwa z branży budowlanej i stoczniowej. Wszystkie zaangażowane są w budowę mostu poprzez Cieśninę Kerczeńską, który połączył zaanektowany Krym z …