Południe Europy zjednoczone wobec wyzwań przyszłości

Przywódcy Grupy Med 7 podczas konferencji prasowej w Valettcie Zdjęcie via serwis prasowy Pałacu Elizejskiego twitter @Elysee

Interesu regionu, ochrona klimatu, migracja, obsada najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, to główne tematy rozmów do jakich doszło w piątek  w stolicy Malty. Liderzy państw basenu Morza Śródziemnego, chcą by głos południa kontynentu mocniej wybrzmiewał na unijnych korytarzach.

 

Liderzy nieformalnej grupy Med 7, zrzeszającej państwa basenu Morza śródziemnego  (Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Malty i Cypru), potwierdzili dążenie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w UE do 2050 r. Zgodzili się co do istnienia w każdym państwie członkowskim wspólnej płacy minimalnej włącznie z podstawowym pakietem ochrony socjalnej obywateli oraz wsparli idee budżetu dla państw strefy euro – inicjatywie prezydenta Emmanuela Macrona. Francuski przywódca skomentował na marginesie szczytu w Valettcie osiągnięty dzień wcześniej wstępny kompromis w sprawie wspólnego budżetu dla Eurolandu, mówiąc o konieczności „pójścia znacznie dalej”.

Wspólny budżet strefy euro? Może kiedyś…

W trakcie wielogodzinnych negocjacji dziewiętnaście państw należących do strefy euro nie zdołało wypracować porozumienia na temat źródeł finansowania przyszłego budżetu strefy euro. Ministrowie finansów pozostawili szczegółowe decyzje przywództwom państw.
 

 

Podczas negocjacji ministrowie finansów państw strefy euro mieli uczynić kolejny krok do …

Delikatna kwestia migracji

Najtrudniejsze rozmowy dotyczyły migracji. Najwięcej w tej materii miał do powiedzenia włoski premier Giuseppe Conte, przypominając o konieczności istnienia rzeczywistej solidarności w miejsce pustych deklaracji. Włochy od roku – decyzją wicepremiera Matteo Salviniego – zamknęły porty dla łodzi humanitarnych. Wcześniej przez kilka lat Włochy przyjęły setki tysięcy migrantów. Conte podkreślał, że wszystkie państwa UE powinny partycypować w procesie relokacji migrantów. Włoskiego premiera wsparł jego odpowiednik z Malty Joseph Muscat. Paryż optuje za sprawiedliwą relokacją uchodźców, jednak nalega by statki przybijały do najbliższych portów.

Przywódcy Med 7 zgodzili się w sprawie wzmocnienia granic zewnętrznych Wspólnoty oraz opracowania wspólnej, „opartej na solidarności” polityki migracyjnej, zabrakło jednak konkretnych rozwiązań. liderzy Med 7 zgodzili się także w sprawie przestrzegania prawa międzynarodowego i nie przeszkadzania interwencji libijskiej straży przybrzeżnej, jako podstawowe punkty akcji przeprowadzanych na Morzu Śródziemnym.

Włochy: Ruszył proces burmistrza, który pomagał migrantom

Rozpoczął się proces Domenico Lucano, byłego już burmistrza miasteczka Riace w regionie Kalabria na południu Włoch. Był on znany z bardzo otwartej polityki wobec migrantów, w których widział szansę na odrodzenie starzejącej się prowincjonalnej społeczności. Został jednak oskarżony o ułatwianie …

Podział stanowisk w UE

Liderzy debatowali także nad obsadą stanowisk w UE. Już w najbliższy czwartek i piątek odbędzie się szczyt, który zostanie m. in. poświęcony tej kwestii. Macron skorzystał ze spotkania, aby przekonać partnerów do poparcia wspieranych przez siebie kandydatów na pięć kluczowych stanowisk w administracji UE, szefa Komisji Europejskiej, Rady, Parlamentu, Europejskiego Banku Centralnego oraz wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych.

Liderzy regionu we wspólnej deklaracji wezwali do „sprawiedliwej równowagi” w procesie obsadzania stanowisk w nowej KE. Podkreślili konieczność uwzględnienia „geografii”, wielkości państw, płci i rodziny politycznej kandydatów.

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim nabierają kształtu

Dwa tygodnie temu wybraliśmy Parlament Europejski, a politycy i media w Polsce już koncentrują swoją uwagę na kolejnych wyborach, do Sejmu i Senatu. Tymczasem nowy Parlament Europejski organizuje się i podejmuje pierwsze decyzje.
 

Europejska Partia Ludowa, największa grupa polityczna w Europarlamencie …