Polska wesprze Albanię w drodze do UE

Premierzy Polski i Albanii Edi Rama i Beata Szydło na konferencji prasowej w Warszawie, źródło: KPRM

Premier Beata Szydło zapowiedziała wczoraj (6 grudnia), że Polska pomoże Albanii w jak najlepszym i jak najszybszym przygotowaniu się do podjęcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Na wspólnej konferencji z szefem albańskiego rządu Edim Ramą wyraziła też nadzieję, że już w połowie przyszłego roku znana będzie data rozpoczęcia przez Tiranę negocjacji akcesyjnych.

Premier Albanii Edi Rama przebywał w środę w Warszawie z oficjalną wizytą.

Albania coraz bliżej Unii

Wniosek o członkostwo w UE Albania złożyła w kwietniu 2009 r., a od czerwca 2014 roku ma status kraju kandydującego do UE. Na ostatnim, listopadowym posiedzeniu Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia Albania – Unia Europejska przyjęto, że państwo to jest coraz bliższe spełnienia politycznych kryteriów członkostwa i robi stałe postępy w dziedzinach kluczowych dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.

Albania będzie się ubiegać o członkostwo w UE

Albania otrzymała zielone światło od unijnej prezydencji na przedstawienie swojego wniosku członkowskiego, powiedział w rozmowie z AFP premier Albanii. Termin złożenia wniosku nie został jednak jeszcze ogłoszony.  Wejście Albanii do UE popiera 96 proc. Albańczyków.Warunkiem przystąpienia Albnanii do UE postawionym przez …

Nowa inicjatywa: Konferencja Tirańska

Beata Szydło zaproponowała Ediemu Ramie rozszerzenie dotychczasowej współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i utworzenie Konferencji Tirańskiej. Miałaby to być – jak tłumaczyła polska premier w czasie środowej konferencji prasowej – dwustronne forum konsultacyjne, w ramach którego Polska będzie przekazywać doświadczenia administracji publicznej z okresu transformacji ustrojowej i negocjacji z UE.

„Mamy ekspertów oraz swoje doświadczenia z procesu akcesji i będziemy nimi służyli Albanii, by jak najszybciej i jak najlepiej przygotowała się do procesu rozpoczęcia negocjacji” – zadeklarowała Szydło. Wyraziła też nadzieję, że Komisja Europejska doceni reformy, które Albania już przeprowadziła i że w połowie przyszłego roku zostanie ogłoszona data otwarcia przez Tiranę negocjacji akcesyjnych z Brukselą.

„Bez dwóch zdań, byliśmy, jesteśmy i będziemy bardzo wdzięczni Polsce za wsparcie naszych planów integracji europejskiej” – zapewnił premier Albanii. Propozycję premier Szydło utworzenia Konferencji Tirańskiej uznał za wielką szansę dla swojego kraju. „Przyjmujemy to zaproszenie i inicjatywę z wielkim szacunkiem i wielkimi podziękowaniami” – powiedział.

Szef albańskiego rządu oświadczył przy tym, że bardzo ważna jest dla niego także polska gotowość do włączenia się w proces berliński i przewodniczenia mu w roku 2019. Proces berliński to inicjatywa, której celem jest unijne wsparcie państw aspirujących do bycia członkami Wspólnoty. „Polska jest dla nas modelem jako kraj, który przeszedł przez transformację ustrojową: od kraju znajdującego się w bloku komunistycznym, do kraju, który dziś w UE odgrywa czołową rolę” – dodał Rama.

Polsko-albańska współpraca również w innych dziedzinach

„Omówiliśmy obszary, w których nasze kraje już współpracują i które będziemy pogłębiać oraz nowe pola do współpracy. Rozmawialiśmy również o doświadczeniach Polski przy wprowadzaniu reformy w służbie zdrowia, reform społecznych oraz o możliwościach inwestycyjnych” – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Premier Szydło przypomniała, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Albanią. Rok temu polska premier była z roboczą wizytą w Tiranie.

Wizyta polskiej premier w Albanii

Premier Beata Szydło zapewniała w piątek w Tiranie o poparciu Polski dla europejskich aspiracji Albanii i zapowiedziała wzmocnienie kontaktów gospodarczych między oboma krajami. Na zaproszenie strony albańskiej szefowa polskiego rządu gościła w piątek (9 grudnia) z jednodniową wizytą roboczą w albańskiej stolicy.

Szefowa polskiego rządu zwróciła też uwagę, że Polacy coraz częściej wybierają Albanię jako miejsce wypoczynku. Rama zaapelował w związku z tym do Beaty Szydło, by zachęciła polskiego przewoźnika LOT do uruchomienia bezpośredniego połączenia między Warszawą i Tiraną. „Byłoby to korzystne dla obu krajów” – przekonywał premier Albanii.

Po spotkaniu w KPRM szefowie rządów Polski i Albanii wzięli udział w Polsko-Albańskim Forum Biznesu organizowanym przez ambasadę Albanii w Warszawie i Krajową Izbę Gospodarczą. Podpisano tam memorandum o współpracy między Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.