Polska wydala trzech rosyjskich dyplomatów. Rosja zapowiada rewanż

UE, Rosja, Putin, Europa, geopolityka

15 kwietnia Biały Dom ogłosił, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające na Rosję dodatkowe sankcje w reakcji na agresywne działania Moskwy na arenie międzynarodowej./ Foto via Twitter [@KremlinRussia]

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew odebrał wczoraj (15 kwietnia) w MSZ notę dyplomatyczną informującą o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników rosyjskiej ambasady w Warszawie. W rewanżu Rosja zapowiada wydalenie trzech polskich dyplomatów.

 

Wcześniej tego dnia (15 kwietnia) Biały Dom ogłosił, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające na Rosję dodatkowe sankcje w reakcji na agresywne działania Moskwy na arenie międzynarodowej. Obejmą one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

Natomiast we wtorek (13 kwietnia) prezydent USA zaproponował w rozmowie telefonicznej swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi dwustronne spotkanie na najwyższym szczeblu w którymś z państw trzecich. Spotkanie przywódców obu państw miałoby się odbyć w „najbliższych miesiącach”, a jego celem ma być – według komunikatu Białego Domu – „omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja”.

USA: Joe Biden zaproponował Putinowi zorganizowanie szczytu amerykańsko-rosyjskiego

Biały Dom nie poinformował, jakie państwo trzecie mogłoby być gospodarzem szczytu.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów z Warszawy wyrazem solidarności z USA

“Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej” – głosi komunikat biura rzecznika prasowego MSZ.

Resort wyjaśnia, że podstawą decyzji o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników ambasady rosyjskiej w Warszawie “było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Polska, Niemcy i Szwecja wydalają rosyjskich dyplomatów

To reakcja trzech europejskich stolic na wydalenie z Rosji dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji. Rosyjska dyplomacja uznała ich za persona non grata w związku z prowadzoną przez nich obserwacją opozycyjnych demonstracji oraz procesów działaczy opozycji. Teraz Warszawa, Berlin i …

Moskwa wydali trzech polskich dyplomatów

Również w czwartek wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji (wyższa izba rosyjskiego parlamentu) Władimir Dżabarow zapowiedział, że w odpowiedzi na wydalenie trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie, Rosja wydali trzech polskich dyplomatów. “Myślę, że Polacy otrzymają nie mniej surową odpowiedź. Jeśli dołączą do nich inne państwa, to one też” – cytują polskie media za TASS rosyjskiego parlamentarzystę.

W ocenie Dżabarowa Polska „jest wiernym satelitą, który przytakuje każdemu amerykańskiemu wystąpieniu”. Zwrócił przy tym uwagę, że zarówno Polska jak i inne państwa UE, które dziś występują przeciwko Rosji, „prędzej czy później” będą musiały ułożyć sobie z nią stosunki. “Zapominają, że Ameryka jest daleko, a Rosja obok” – podkreślił Dżabarow. “Bardzo trudno mieć takiego potężnego sąsiada i nie utrzymywać z nim żadnych gospodarczych i politycznych więzi” – dodał.

USA nakładają na Rosję sankcje m.in. za ingerencje w proces wyborczy czy agresywne działania wobec Ukrainy

USA opuści też 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o działalność szpiegowską.

Słucki: Polska jak wasal waszyngtońskiego wielkiego brata

Natomiast według szefa Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej (niższa izba parlamentu), Leonida Słuckiego „Warszawa postępuje jak prawdziwy wasal USA i stara się nie odstawać od waszyngtońskiego wielkiego brata w antyrosyjskiej retoryce i wypadach”.

W rozmowie z TASS uznał, że decyzja Polski o wydaleniu rosyjskich dyplomatów jest „kolejnym rusofobicznym gestem”, który „jeszcze bardziej pogłębia przepaść w stosunkach rosyjsko-polskich”. W jego ocenie dla takiego kroku „nie było żadnych realnych podstaw” i podkreślił, że Rosja odpowie na niego „jak zawsze zgodnie z praktyką dyplomatyczną”.

Nord Stream 2: Rosja wykorzystuje podziały w UE na swoją korzyść [WYWIAD]

Nord Stream 2 skłócił ze sobą państwa członkowskie UE, podkreśla ekspertka German Marshall Fund w Brukseli.

Bix Aliu: USA i Polska są silniejsze razem

“USA i Polska są silniejsze razem. Jako sojusznicy obciążymy Rosję kosztami za jej szkodliwe działania” – napisał na Twitterze chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu odnosząc się do oświadczenia polskiego MSZ o uznaniu trzech pracowników rosyjskiej ambasady w Warszawie za personae non gratae.

Podobny wpis zamieścił na Twitterze prezydencki minister Krzysztof Szczerski. “Popieramy działania USA w związku z agresywną polityką Rosji na arenie międzynarodowej. Zjednoczeni jesteśmy silni! – napisał mianowany dziś szef nowego biura w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy – Biura Polityki Międzynarodowej.