Polska przejęła dowodzenie „szpicą” NATO

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak / fot. via MON

Od 1 stycznia 2020 r. Polska przejęła dowodzenie tzw. szpicą NATO, czyli siłami szybkiego reagowania Sojuszu. 

 

 

Polska przejęła od 1 stycznia dowództwo superszybkiej jednostki NATO – Połączonych Sił Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli tzw. szpicy NATO.

„Dyżur w tzw. szpicy NATO dowodzi wiarygodności Polski w sojuszu i przyczyni się do bezpieczeństwa Polski” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości zorganizowanej z okazji przejęcia dyżuru sił przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.

Nathalie Tocci: USA nie zawsze będą przychodzić Europie z pomocą

„Czy ktoś naprawdę wierzy, że USA w ciągu najbliższych 20, 30 czy 40 lat zawsze będą przychodzić Europie z pomocą? Europa musi działać razem, bo nie jesteśmy w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo w pojedynkę” – mówi Nathalie Tocci* w …

Odstraszanie i mobilizacja

Spośród około 6 tys. żołnierzy tworzących szpicę, ok. 3 tys. jest z Polski, a ich trzon stanowią żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Dodatkowo polskie myśliwce F-16 wraz z około 140-osobowym personelem zostaną wysłane w styczniu do Estonii w ramach tzw. Baltic Air Policing, czyli zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

Szpica NATO powstała w 2014 roku w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu, podobnie jak program ochrony bałtyckiego nieba. W skład VJTF rokrocznie wchodzą żołnierze kilkunastu państw. Celem „szpicy” jest odstraszanie, ale także natychmiastowa mobilizacja (48-72 godz.) w przypadku zagrożenia.

Komisja Geopolityczna: Globalne wyzwania przed drużyną Ursuli von der Leyen

Z miesięcznym opóźnieniem i w składzie 27 komisarzy – bez brytyjskiego delegata – nowa Komisja Europejska pod wodzą Ursuli von der Leyen rozpoczęła pracę 1 grudnia. Nowa przewodnicząca określiła ją mianem geopolitycznej. Co to znaczy?
 

Żyjemy w ciekawych czasach. Liberalna demokracja …

Wspólna sprawa

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, dziękując Polsce za przejęcie dowództwa nad Wspólnymi Siłami Operacyjnymi Bardzo Wysokiej Gotowości, powiedział, że jest „to znaczący wkład we wspólną obronę i mocna prezentacja możliwości”.

Trzon natowskiej szpicy w tym roku stanowią żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, której dowództwo znajduje się w Rzeszowie. Oprócz nich w podwyższonej gotowości mają znajdować się żołnierze 12. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a także Żandarmerii Wojskowej, wraz z grupą ekspertów.

O sile szpicy, w skład której wchodzą siły lądowe, powietrzne, morskie, a także specjalne, stanowią również żołnierze z kilkunastu innych członków Sojuszu, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Portugalii, przy deklarowanym wsparciu Stanów Zjednoczonych. W poprzednim roku szpicą przewodziły Niemcy, a rok wcześniej Włochy. Natomiast w 2021 roku, siłami lądowymi ma dowodzić Turcja.

Dr hab. Marek Madej: Stawianie głównie na USA może się źle skończyć

„Dla większości państw członkowskich NATO pozostaje niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Obecne dyskusje nie są niczym nowym, poza tym, że za sprawą ostatniej wypowiedzi Emmanuela Macrona opanowały światowe media. Mimo wszystkich problemów sądzę, że organizacja przetrwa” – mówi dr …

Polskie wsparcie dla krajów bałtyckich

Dodatkowo, już po raz dziewiąty, Polska weźmie udział w sojuszniczej misji ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. W styczniu, do bazy lotniczej Ämari ma udać się kontyngent dowodzony przez ppłk Krzysztofa Dudę, w skład którego wchodzą myśliwce F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, wraz z 140- osobowym personelem.

W 2004 roku, kiedy kraje bałtyckie dołączyły do NATO, Sojusz rozpoczął wysyłanie swoich myśliwców do bazy lotniczej Siauliai na Litwie, aby zwiększyć bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nowych członków. W 2014 roku, program ten został wzmocniony poprzez rotacyjne rozmieszczanie dodatkowych sił w Estonii, w celu odstraszania potencjalnej rosyjskiej agresji.

Chorwacka prezydencja w UE: Nie tylko rozszerzenie na Bałkany Zachodnie

„W styczniu Chorwacja przejmuje prezydencję w Radzie UE i wyjdzie z własną propozycją nowego budżetu unijnego. Chcemy, aby znalazło się więcej środków na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną” – mówi w rozmowie z EURACTIV minister spraw zagranicznych Chorwacji Gordan Grlić-Radman.

 

 

Zoran …