Polska przedstawi „Plan Marshalla” dla Białorusi?

Premier Mateusz Morawiecki, europa.eu

Premier Mateusz Morawiecki, europa.eu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym szczycie UE przedstawi w imieniu V4 wniosek ws. przygotowania unijnego planu wsparcia dla Białorusi na wzór powojennego Planu Marshalla USA dla Europy.

 

Unijny szczyt zaplanowano na przyszły tydzień (odbędzie się w czwartek i piątek 24–25 września).

Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj (14 września) przedstawicielom wszystkich klubów parlamentarnych aktualny rozwój sytuacji w Białorusi, a także działania polskiego rządu na rzecz pomocy i wspierania społeczeństwa obywatelskiego oraz wolnych mediów w tym kraju. Było to już drugie spotkanie z przedstawicielami ugrupowań politycznych w tej sprawie. Poprzednie odbyło się 26 sierpnia.

Morawiecki znowu spotyka się z opozycją w sprawie sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się dziś po raz drugi z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych ws. sytuacji na Białorusi. Poprzednie takie rozmowy odbyły się ponad dwa tygodnie temu.

Polityczna zgoda ws. Białorusi

“Wszystkim politykom niezależnie od tego, jakie środowisko polityczne, klub czy koło reprezentują chodzi o kwestię najistotniejszą, czyli suwerenność Białorusi” – powiedział dziennikarzom szef KPRM Michał Dworczyk po zakończeniu trwającego ponad trzy godziny spotkania. Przyznał, że obecni różnili się w drogach dojścia do tego celu i w szczegółach – zastrzeżenia zgłaszała zwłaszcza Konfederacja – ale  “bezdyskusyjna” pozostawała suwerenność Białorusi, która w konsekwencji daje bezpieczeństwo i stabilność również Polsce. W jego ocenie jednomyślność ws. suwerenności naszego sąsiada jest budująca.

Przekazał także, że wszyscy obecni wyrazili potrzebę współpracy rządu i opozycji na forum międzynarodowym, m.in. poprzez intensyfikację działań dyplomacji parlamentarnej tak, by utrzymać zainteresowanie różnych partnerów sprawami Białorusi. Dworczyk zwrócił uwagę, że „nie wszystkie kraje Unii Europejskiej wykazują się taką empatią jak Polska, kraje bałtyckie, czy kraje naszego regionu”. “Rolą wszystkich polityków jest podnoszenie tego tematu, aby był nieustannie obecny na forum międzynarodowym” – dodał.

Łukaszenka u Putina w Soczi. Rosja udzieli Białorusi 1,5 mld dolarów kredytu

Aleksander Łukaszenka zapewniał, że kontroluje sytuację w swoim kraju, Władimir Putin obiecał 1,5 mld dolarów kredytu i zapewniał, że nie zainterweniuje wojskowo na Białorusi.

“Plan Marshalla” dla Białorusi na unijnym szczycie w imieniu V4

Zapowiadając najbliższe działania rządu premier poinformował przedstawicieli klubów parlamentarnych m.in. o wizycie na Litwie, gdzie jeszcze w tym tygodniu (16-17 września) odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe (jednym z tematów ma być właśnie sytuacja w Białorusi).  Dodał, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej przedstawi w imieniu państw Grupy Wyszehradzkiej  “Plan Marshalla” dla Białorusi.

“To jest projekt i propozycja szeregu działań, głównie gospodarczych, ale nie tylko, które byłyby zaoferowane Białorusi w przypadku powtórzenia i odbycia prawidłowo przeprowadzonych wyborów” – tłumaczył Dworczyk. “To jest propozycja pomocy dla Białorusi i pewnej mapy drogowej dla Białorusi związanej z utworzeniem funduszu stabilizacji, z wykorzystaniem szeregu innych jeszcze mechanizmów finansowych, o których będzie szczegółowo pan premier mówił” – dodał.

“Życzymy Białorusinom, żeby wszyscy mogli funkcjonować w swoim kraju w sposób wolny i nieskrępowany i żeby biznes mógł się rozwijać, ale teraz część firm rozważa ucieczkę z Białorusi” – powiedział szef KPRM.

Szczyt V4 w Lublinie: Co Grupa Wyszehradzka proponuje ws. Białorusi i współpracy regionalnej w trakcie pandemii?

Zebrani w Lublinie premierzy V4 zwrócili się ponadto do białoruskich władz o zaprzestanie łamania praw człowieka oraz niezwłoczne uwolnienie więźniów politycznych.

Przekazał przy tym, że wspólnie z Ministerstwem Rozwoju przygotowany został pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, MŚP, jak i dużym firmom bezproblemowe przeniesienie do Polski. Koordynatorem kompleksowego programu jest Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.

Program zakłada m.in. przekazywanie informacji o tym jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, jak uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników i ich rodzin oraz prawną i wizową pomoc w formule „business concierge” (profesjonalna opieka przedsiębiorców, gwarantująca pomoc w kilku dziedzinach, np. prawa, finansów, ubezpieczeń, motoryzacji czy fotowoltaiki).

W czasie poniedziałkowego spotkania w KPRM przedstawiono również sprawozdanie z realizacji rządowego pakietu pomocowego „Solidarni z Białorusią”. Według ministra Dworczyka z tego programu pomoc otrzymało już ponad 40 ofiar przemocy białoruskich służb. Szef KPRM poinformował też o wsparciu programów dla studentów z Białorusi, dzięki którym będą zarówno oni, jak i pracownicy naukowi studiować na polskich uczelniach.

Dom Białoruski

Minister Michał Dworczyk poinformował też, że jednym z tematów dzisiejszym rozmów z parlamentarzystami była działalność Centrum Informacji i Koordynacji Działań, które powstało w fundacji Dom Białoruski. To stowarzyszenie udziela porad prawnych i pomaga poszkodowanym w czasie ostatnich protestów. Koordynuje także m.in. przyjazdy Białorusinów do Polski.

Protesty na Białorusi tłumione coraz brutalniej

W kolejnych protestach na Białorusi w Mińsku uczestniczyło wczoraj ponad 150 tys. zwolenników zmian w tym kraju, a tysiące innych demonstrowały m.in. Brześciu, Grodnie, Homlu, Mohylewie, Pińsku i Witebsku. Zatrzymano kilkaset osób.

Podczas spotkania 9 września z przebywająca wtedy w Polsce opozycyjną liderką Swietłaną Cichanouską i mniejszością białoruską, premier Morawiecki wręczył jej klucze do nowej siedziby  Domu Białoruskiego w zabytkowym budynku przy ul. Krynicznej 6 w Warszawie. W Polsce działa też kilka innych białoruskich organizacji, instytucji, mediów i organizacji pozarządowych, które wspierają demokratyczne działania na Białorusi. Białoruski Dom w Warszawie jest placówką łączącą środowiska wielu białoruskich organizacji opozycyjnych.