Polska propozycja ws. integracji europejskiej Bałkanów

Minister SZ Jacek Czaputowicz, źródło Tymon Markowski MSZ

Minister Spraw Zagraniczmych Jacek Czaputowicz, źródło: MSZ, fot. Tymon Markowski [Tymon Markowski / MSZ]

Szef polskiej dyplomacji zaproponował, aby na początku marca do Macedonii Północnej i Albanii udała się specjalna unijna misja dyplomatyczna. Mieliby ją stworzyć ministrowie spraw zagranicznych kilku państw członkowskich. Chodzi o odblokowanie procesu integracji europejskiej krajów bałkańskich.

 

Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej z Macedonią Północną i Albanią zablokowała w październiku ubiegłego roku Francja. Prezydent Emmanuel Macron zażądał najpierw zreformowania procedury akcesyjnej.

Paryż przedstawił nawet swoją propozycję, która dotychczas stosowane tzw. rozdziały negocjacyjne zastąpiła systemem zaliczanych kolejno etapów, za co dane państwo aspirujące do zbliżenia z UE mogłoby uzyskiwać dostęp do kolejnych unijnych funduszy lub programów.

Tymczasem Komisja Europejska już dwukrotnie – w kwietniu 2018 r. i w maju 2019 r. – rekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Po francuskim wecie z jesieni ubiegłego roku, KE przedstawiła swoje propozycje zmian w procedurze negocjacji z państwami kandydackimi. Opierają się one głównie na nowej metodologii oceniania gotowości danych krajów do wszczęcia negocjacji oraz do samej akcesji.

Macron da zielone światło Albanii i Macedonii Północnej?

Prezydent Francji oświadczył, że do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią może dojść w marcu. Postawił jednak warunek – Komisja Europejska musi ponownie wydać pozytywną rekomendację.

 

Francuskie weto wobec rozpoczęcia negocjacji członkowskich do Unii Europejskiej z dwoma zachodniobałkańskimi krajami …

Macron odblokuje start negocjacji?

Impas w rozmowach z Macedonią Północną i Albania wydawał się jednak głęboki, a francuski opór przed oficjalnym wszczęciem negocjacji akcesyjnych niewzruszony. Tymczasem w ostatni weekend prezydent Macron stwierdził, że możliwe jest jednak odblokowanie rozmów ze Skopje i Tiraną, o ile w swoim marcowym raporcie KE po raz kolejny uzna, że Macedonia Północna i Albania są gotowe do rozpoczęcia formalnych rozmów o członkostwie.

Oficjalnie jednak Paryż wciąż swojego weta nie odwołał, a i w samych Skopje i Tiranie nie ma na razie wielkiej radości. Duża część państw członkowskich, w tym Polska, obawia się więc, że rozczarowane długim trzymaniem w poczekalni Macedonia Północna i Albania odwrócą się od UE, a więcej uwagi skierują ku bardzo aktywnym na Bałkanach Zachodnich Rosji i Turcji, a nawet ku Chinom.

Nowe zasady procesu akcesyjnego: Będzie trudniej o członkostwo w UE?

Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian w procesie akcesyjnym. Nowe zasady przewidują wstrzymanie rozmów dotyczących rozszerzenia, jeżeli państwa kandydujące nie będą dokonywały wystarczających postępów lub w przypadku regresu w realizacji reform.

 

 

Komisja Europejska zaprezentowała w środę (5 lutego) propozycję zmian w procesie rozszerzenia …

Misja pod polskim przewodnictwem pojedzie na Bałkany

Właśnie dlatego na wczorajszym (17 lutego) spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli padła propozycja, aby do Macedonii Północnej i Albanii udała się misja złożona z szefów dyplomacji kilku państw członkowskich UE. Propozycję tę złożył w imieniu rządu w Warszawie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

„To Polska wyszła tą z inicjatywą. Od 3 do 5 marca będziemy chcieli udać się do Skopje i Tirany razem z ministrami niektórych innych państw, którzy dołączą do nas, żeby zademonstrować naszą solidarność ze społeczeństwem Macedonii Północnej i Albanii, podtrzymać ich proeuropejskie nastawianie i pokazać, że UE pamięta o tych społeczeństwach. Liczymy na rozpoczęcie negocjacji z tymi dwoma państwami na Radzie Europejskiej w marcu” – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

Kwestia integracji europejskiej Macedonii Północnej i Albanii była jednym z głównych tematów wczorajszego spotkania szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Brukseli.

Tim Judah: Bałkanom grozi wyludnienie – WYWIAD

Dawniej ludzie masowo opuszczali wieś i emigrowali do miast. Kraje Europy Zachodniej stały się dziś odpowiednikiem dawnych miast w kontekście migracji – przekonuje Tim Judah, korespondent „The Economist” na Bałkanach w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Dlaczego ludzie uciekają z …