Jutro rusza prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej

Prezydent Andrzej Duda w covidowej maseczce, źródło Jakub Szymczuk KPRM

Andrzej Duda powoła jednocześnie szefa Biura oraz wchodzące w jego skład Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. Źródło Jakub Szymczuk KPRM

Jutro  prezydent Andrzej Duda ma zainaugurować prace Biura Polityki Międzynarodowej – przekazał pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia tego biura Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister dodał, że w czwartek (15 kwietnia) Andrzej Duda powoła jednocześnie szefa Biura oraz wchodzące w jego skład Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

Krzysztof Szczerski przypomniał, że będzie to „realizacja prezydenckiej zapowiedzi dotyczącej wzmocnienia organizacyjnie i instytucjonalnie tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej”.

Polska: Szczerski tworzy “dyplomatyczny BBN” 

W KPRP powstaje Biuro Polityki Międzynarodowej, które ma utworzyć Krzysztof Szczerski, dotychczasowy szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Biuro Polityki Międzynarodowej na wzór BBN

“Podchodzimy do realizacji tej zapowiedzi w sposób projektowy, zadaniowy, a nie stricte biurokratyczny, w związku z tym nie zaczynamy od siedziby czy sprzętu” – podkreślił w niedzielę (11 kwietnia) minister. Zwrócił przy tym uwagę, że nowe biuro powstaje z przekształcenia istniejącego już w prezydenckiej kancelarii Biura Spraw Zagranicznych i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP.

Na czele Biura Polityki Międzynarodowej stanie – na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego – szef Biura w randze sekretarza stanu, który będzie wchodził w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta. “W ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstanie m.in. Sekretariat ds. Trójmorza – jako osobny zespół zajmujący się koordynowaniem spraw dotyczących Inicjatywy Trójmorza” – dodał Szczerski.

Szczyt Trójmorza: Ambitne plany gospodarcze członków inicjatywy. Polska zacieśnia współpracę z Estonią

Z powodu pandemii większość przywódców uczestniczyła w szczycie w sposób zdalny.

Będzie też Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej

Minister poinformował ponadto, że w ramach zmian dotyczących polityki międzynarodowej, prezydent powoła też Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, „czyli kolegialny organ doradczy prezydenta, który będzie funkcjonował przy Biurze Polityki Międzynarodowej”. Zapewnił przy tym, że Kolegium nie będzie miało charakteru partyjnego czy politycznego, ale wyłącznie ekspercki i doradczy.

“W skład Kolegium wejdą szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową, czyli Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Instytutu Zachodniego i Instytutu Europy Środkowej, a także eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz nestorzy polskiej myśli międzynarodowej” – zapowiedział Szczerski. Dodał, że praca w tym gremium będzie miała charakter społeczny, a nie etatowy.

Według prezydenckiego ministra, już jutro – w dniu inauguracji Biura Polityki Międzynarodowej – prezydent powoła szefa Biura, a także – o ile pozwolą warunki epidemiczne – odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. W Biurze Polityki Międzynarodowej ma działać też zespół polityczny, którego zadaniem – jak przekazał Szczerski – będzie koordynowanie komunikacji publicznej, kontakty między instytucjami.

Prezydent ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polska-USA

Zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce i utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, którą ratyfikował wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Wkrótce po inauguracji prac Biura – zapowiedział ponadto pełnomocnik prezydenta – rozpoczną się rozmowy z MSZ nt. porozumienia międzyinstytucjonalnego Kancelarii Prezydenta RP i MSZ określającego prace nowego biura w Kancelarii Prezydenta.

Instytucja „specjalnych przedstawicieli Prezydenta RP”

Krzysztof Szczerski zapowiedział przy tym, że biuro to zostanie „wzmocnione przez pracowników delegowanych z MSZ”. Przypomniał także, że taką możliwość – instytucję „specjalnych przedstawicieli Prezydenta RP” – wprowadziła niedawno uchwalona przez Sejm ustawa o Służbie Zagranicznej. Minister podkreślił, że nie muszą to być koniecznie – jak w przypadku ambasadorów – osoby pełniące swoje obowiązki za granicą.

“Specjalni przedstawiciele Prezydenta, to będą osoby wyposażone przez Prezydenta w pełnomocnictwa w związku ze specjalną misją, która może wiązać się z wyjazdem zagranicznym, na przykład w sytuacji takiej, jak obecna, dotycząca Polaków na Białorusi” – wyjaśniał Szczerski. Dodał, że mogą to być też pełnomocnictwa o trwałym charakterze, jak na przykład specjalny przedstawiciel prezydenta ds. polityki klimatycznej.

Polska: Szczerski tworzy “dyplomatyczny BBN” 

W KPRP powstaje Biuro Polityki Międzynarodowej, które ma utworzyć Krzysztof Szczerski, dotychczasowy szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Szczerski odchodzi z kancelarii Prezydenta?

Tymczasem portal niezalezna.pl poinformował wczoraj (13 kwietnia), że Krzysztof Szczerski odchodzi z Kancelarii Prezydenta i zostanie wkrótce stałym przedstawicielem Polski przy ONZ. Ma zastąpić Joannę Wronecką arabistkę, byłą ambasador Polski w Egipcie (1999–2003) i Maroku (2005–2010), a także ambasador UE w Jordanii (2010–2015). W latach 2015–2017, kiedy resortem spraw zagranicznych kierował Witold Waszczykowski, była tam jednym z wiceministrów.

Odwołana z końcem maja tego roku ze stanowiska przy ONZ Wronecka ma objąć stanowisko Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu.

Dalsza roszada stanowisk

Miejsce Krzysztofa Szczerskiego w Kancelarii Prezydenta zajmie obecny ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch, a jego miejsceobecny  dyrektor generalny Służby Zagranicznej Andrzej Papierz.

45-letni Kumoch – europeista, orientalista i politolog, a także dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową (był m.in. korespondentem PAP w Moskwie i zastępcą szefa działu zagranicznego Agencji oraz szefem działu krajowego gazety „Dziennik”), od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Był m.in. ambasadorem Polski w Szwajcarii i szefem polskiej misji dyplomatycznej w Turcji. Pracował też w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych oraz współpracował z Instytutem Sobieskiego. Biegle posługuje się siedmioma obcymi językami (m.in. francuskim, angielskim, chorwackim, hiszpańskim i rosyjskim).

Natomiast Andrzej Papierz, również były dziennikarz (pracował w Tygodniku Solidarność, Polskim Radiu, Telewizji Polsat i TVP, a także w dzienniku „Życie” i w telewizji RTL 7, a ponadto był dyrektorem CIR) który ma objąć placówkę w Turcji, był w swojej dyplomatycznej karierze ambasadorem Polski w Bułgarii i ambasadorem tytularnym w Kabulu, ponadto konsulem generalnym w Ałmaty i Biszkeku, a także w Stambule. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak również, że Papierz może też objąć stanowisko ambasadora w Hiszpanii, Czechach lub na Węgrzech.