Polska popiera sobotni atak w Syrii

Prezydent Andrzej Duda, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Polska popiera sobotni atak w Syrii na ośrodki produkcji broni chemicznej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w sobotę (14 kwietnia), że choć nasz kraj w nim nie uczestniczył, to był w tej kwestii konsultowany. Prezydent Andrzej Duda oświadczył natomiast, że “uczciwe państwa nie mogą dopuścić, żeby niewinni ludzie zabijani byli przy użyciu broni chemicznej”.

 

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły w sobotę nad ranem serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku. Zginęło ponad 60 osób.

Atak sił międzynarodowych w Syrii

W sobotę (14 kwietnia) nad ranem  połączone siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji ostrzelały centrum badań naukowych w Damaszku i miejsca składowania broni chemicznej, a także pobliskie stanowisko dowodzenia. Uderzenie jest odpowiedzią na na ponowne użycie broni chemicznej przez reżim Baszara …

Duda: Popieramy i wspieramy naszych sojuszników

Uczciwe państwa nie mogą dopuścić do tego, żeby niewinni ludzie zabijani byli przy użyciu broni chemicznej, bo wszyscy wiemy, że tolerowanie takich działań w efekcie prowadzi do jeszcze gorszych skutków – powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do przeprowadzonej tego dnia międzynarodowej operacji wymierzonej w ośrodki produkcji broni chemicznej w Syrii.

Prezydent oświadczył, że Polska wspiera te działania, uznając je za potrzebne. “Jesteśmy członkiem koalicji, jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i, rzecz jasna, popieramy i wspieramy działania naszych sojuszników, zwłaszcza że były to takie działania, o których byliśmy informowani, konsultowani” – powiedział dziennikarzom. Zapewnił przy tym, że Polska – jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ – patrzy na wydarzenia w Syrii odpowiedzialnie.

Pytany o możliwość zwiększenia zaangażowania Polski na Bliskim Wschodzie, Andrzej Duda oświadczył, że udział polskich żołnierzy w misjach patrolowych i szkoleniowych będzie  nadal realizowany.

Zapowiedział też, że Polska pozostając cały czas w kontakcie ze swoimi sojusznikami i będzie odpowiadała na „bieżące potrzeby”. “W tej chwili nie ma takiego planu, aby doszło do zwiększenia polskiego kontyngentu, czy też by pojawił się nowy polski kontyngent” – powiedział prezydent zastrzegając jednak, że “sytuacja jest dynamiczna”. W jego ocenie  obecnie każdy rozwój sytuacji w Syrii jest możliwy. “Proszę nie oczekiwać ode mnie, że będę prorokował” – podkreślił.

Pytany o szanse na podjęcie dialogu z Rosją, powiedział, że szanse na dialog są zawsze zastrzegł, że “jego warunkiem jest chęć, niestwarzanie sytuacji zagrożenia i niebycie agresorem”. “Rosja niestety dzisiaj okupuje Krym, Rosja de facto okupuje część Ukrainy” – przypomniał polski prezydent. To właśnie stanowi jego zdaniem “problem w relacjach z Rosją każdego kraju, który jest rzeczywiście krajem demokratycznym i każdego kraju, który uczciwie patrzy na otaczający nas świat i chce bezpieczeństwa”.

Szczerski: Sobotni atak nie był zaskoczeniem

„Polska była konsultowana w związku z planami tej akcji w ramach konsultacji sojuszniczych, więc ta akcja nie jest dla nas zaskoczeniem” – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że użycie polskiego wojska wymaga zgody prezydenta, a “takiej decyzji nie ma i takiego wniosku również nie ma”.

Szef gabinetu prezydenta odmówił odpowiedzi na pytanie  o to, „jak bardzo szczegółowe były to konsultacje” twierdząc, że nie może zdradzać szczegółów sprawy. “Ważne jest to, że choć nie byliśmy częścią procesu decyzyjnego, byliśmy konsultowani i to jest istotne” – podkreślił w radiowej Trójce.

Szczerski zwrócił także uwagę, że Polska jest zaangażowana dyplomatycznie w sprawy konfliktu w Syrii jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. “Byliśmy jednym ze współautorów ostatniej rezolucji po ataku chemicznym w Syrii, która została zawetowana przez Rosję, wyraziliśmy dla tego weta dezaprobatę” – przypomniał.

Zapowiedział ponadto, że na forum Rady Bezpieczeństwa Polska będzie robić wszystko co możliwe, żeby  “społeczność międzynarodowa zajęła w tej sprawie stanowisko właściwe, czyli takie, które podkreśli niedopuszczalność używania broni chemicznej i tego typu środków, które są niezgodne z prawem i jakimikolwiek konwencjami dotyczącymi prowadzenia konfliktów”.

Minister Jacek Czaputowicz o priorytetach polskiej dyplomacji w 2018 roku – pełny tekst wystąpienia

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wygłosił w Sejmie Informację Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 r.

Panie Prezydencie!

Panie Marszałku!

Panie Premierze, Panie i Panowie Ministrowie!                    

Wysoka Izbo!

Wasze Ekscelencje Szanowni Członkowie Korpusu Dyplomatycznego!

Szanowni Państwo!

Dziś mam zaszczyt po raz pierwszy, jako …

Oświadczenie polskiego MSZ ws. Syrii

„Polska apeluje o powstrzymanie się od działań, które prowadzić będą do dalszej eskalacji sytuacji” – głosi oświadczenie polskiego MSZ ws. sobotniego ataku na pozycje syryjskie. Resort zaapelował o powstrzymanie działań, które mogłyby prowadzić do eskalacji konfliktu.

“Ostatnie wydarzenia widzimy w kontekście powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii i jako konsekwencję dotychczasowej bezkarności ich sprawców” – czytamy w dokumencie resortu, który podkreśla, że “brak właściwej reakcji na tego typu działania stanowi zachętę do kolejnych ataków przy użyciu zabronionej prawem międzynarodowym, wyjątkowo niehumanitarnej broni”.

W ocenie ministerstwa spraw zagranicznych społeczność międzynarodowa nie może pozostawać w tej sytuacji bezczynna, ale powinna podjąć wszystkie niezbędne działania, żeby zapobiec takim atakom w przyszłości, “zwłaszcza na bezbronną ludność cywilną”. “Jednocześnie odpowiedzialne organy międzynarodowe powinny podjąć decyzje umożliwiające zidentyfikowanie i osądzenie sprawców dotychczasowych ataków” – apeluje polskie MSZ.

Zapowiada także wysiłki naszego kraju na arenie międzynarodowej w celu całkowitego wyeliminowania broni chemicznej. “Jej użycie jest nieakceptowalne i powinno być ścigane bez względu na okoliczności i miejsce jej użycia. Polska apeluje o powstrzymanie się od działań, które prowadzić będą do dalszej eskalacji sytuacji” – napisano w komunikacie resortu dyplomacji.

Podzielone opinie świata ws. sobotniego ataku w Syrii

Podzielone opinie świata ws. sobotniego ataku w Syrii: zarówno UE, jak i NATO poparły atak sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji wymierzony w syryjski potencjał broni chemicznej. Podobne stanowisko zajęło wiele państw, w tym Polska. Jednak Rosja, główny sojusznik rządu …