Polska oczekuje od Ukrainy reform i zacieśnienia relacji z UE i NATO

Związane flagi PL i UA, źródło ukrinform.ua

Związane flagi PL i UA, źródło ukrinform.ua

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych liczy, że nowy rząd Ukrainy przyspieszy reformowanie państwa oraz zacieśni relacje z UE i NATO. Natomiast  Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy ma nadzieję, że sprawy polsko-ukraińskie będą ważną częścią agendy politycznej ukraińskiego gabinetu.

 

 

W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej zdecydowanie wygrywa partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Po podliczeniu niemal połowy głosów wyraźnie prowadzi ona bowiem zarówno w głosowaniu na listy partyjne, jak i w okręgach jednomandatowych.

Ukraina: Według exit poll Sługa Narodu wygrywa wybory parlamentarne

Na Sługę Narodu, czyli partię założoną wokół prezydenta Wołydymyra Zełenskiego, zagłosowało według sondaży exit poll 43,9 proc. wyborców. W Radzie Najwyższe mają się znaleźć jeszcze 4 inne ugrupowania. Nie wiadomo jednak czy prezydenckiej partii będzie potrzebny jakiś koalicjant.
 

Według tzw. Narodowego …

Historyczne zwycięstwo Sługi Narodu

Partia Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną. Po podliczeniu ponad 43 proc. głosów, oddanych w niedzielnych wyborach, Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy potwierdziła, że do Rady Najwyższej wchodzi pięć ugrupowań politycznych.

Według danych po podliczeniu 88,66 proc. głosów oddanych na listy partyjne i w 199 okręgach jednomandatowych – które podała przed północą “Ukraińska Prawda” w internetowym wydaniu – pierwsze miejsce utrzymuje partia Sługa Narodu, którą poparło 43,03 proc. wyborców, co daje 252 mandatów w 450 osobowym parlamencie (jednak z uwagi na niemożność przeprowadzenia wyborów na terenach okupowanych przez Rosję i prorosyjskich separatystów – praktycznie są 424 mandaty). Druga – prorosyjska Opozycyjna Platforma–Za Życie zdobyła 12,92 proc. głosów, czyli 43 mandaty.

Kolejne dwa miejsca zajmują partie byłego prezydenta Petra Poroszenki Europejska Solidarność (8,22 proc.) i byłej premier Julii Tymoszenko Batkiwszczyna (8,18 proc.) – obie partie mają w tej sytuacji po 25 mandatów. Jeśli podane wczoraj częściowe wyniki się potwierdzą, to do ukraińskiego parlamentu wejdzie jeszcze tylko jedna partia – Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka (5,97 proc. i 20 mandatów ) Pozostałe partie, które startowały w wyborach, nie pokonały obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu wyborczego.

Pełne, oficjalne wyniki ukraińska komisja wyborcza poda najpóźniej piątego sierpnia.

Zełenski: Nie zawiedziemy Ukraińców

Po ogłoszeniu sondażowych wyników prezydent podziękował wyborcom za to, że uwierzyli jego ugrupowaniu i powtórzył, że na stanowisku premiera widzi „guru ekonomicznego”. “Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców” – zapewnił Zełenski.

Podkreślił, że główne priorytety jego partii “są takie, jak każdego Ukraińca”: zakończenie wojny w Donbasie, uwolnienie przetrzymywanych w Rosji jeńców i zwycięstwo nad korupcją. Tym razem ukraiński prezydent wśród priorytetów nie wymienił odzyskania zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Zełenski proponuje Putinowi rozmowy o Krymie i Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi rozmowy ws. Krymu i rozwiązania konfliktu w Donbasie. Miałby się one odbywać w Mińsku z udziałem dotychczasowych uczestników rozmów w tzw. formacie normandzkim rozszerzonym o prezydenta USA i szefową brytyjskiego rządu. 

Polskie MSZ liczy na reformy na Ukrainie i jej silniejsze relacje z UE i NATO

Polska z zadowoleniem przyjęła spokojny przebieg przedterminowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie, które – jak to określiło MSZ –  co do zasady odbyły się z poszanowaniem międzynarodowych standardów wyborczych. Resort odnotował jednak uwagi zawarte w raporcie wstępnym misji OBWE/ODIHR.

“Oczekujemy, że rezultatem wyborów będzie wyłonienie stabilnej większości w Radzie Najwyższej Ukrainy i powołanie nowego rządu, który wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim przyspieszy proces niezbędnych reform oraz będzie dążył do zacieśniania relacji z UE i NATO” –  głosi wydane wczoraj (22 lipca) oświadczenie resortu.

Ministerstwo zapewnia przy tym, że “Polska niezmiennie wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy, jak również jej wysiłki modernizacyjne, a także popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną tego kraju w obliczu agresywnych działań ze strony Rosji”. Wyraża ponadto nadzieję “na rozwój konstruktywnych relacji z nowymi władzami Ukrainy”.

Szczerski: Sukces ukraińskiego prezydenta

“Jest to polityczny sukces prezydenta Zełenskiego, który potrafił zbudować w krótkim czasie nie tylko swoje osobiste poparcie, ale także stworzyć formację polityczną, która pewnie przejmie samodzielne rządy na Ukrainie” – ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Ukraina: Wybory w niedzielę. Zwycięży partia nowego prezydenta?

Najnowsze sondaże pokazują, że w ukraińskiej Radzie Najwyższej szykują się poważne zmiany. Do parlamentu ma się bowiem dostać tylko 5 ugrupowań. Sondażom zdecydowanie przewodzi partia założona wokół nowego prezydenta. Na drugim miejscu jest ugrupowanie prorosyjskie, a na trzecim partia założona …

Przyznał, że wynik nie jest zaskoczeniem, bo zapowiadały go przedwyborcze sondaże. Prezydencki minister zwrócił uwagę, że samodzielne rządy nie tylko dają szanse na pełną realizację programu politycznego, ale nakładają także pełną odpowiedzialność. “Środowisko polityczne prezydenta Zełenskiego to środowisko nowe, które wzięło na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy” – podkreślił Szczerski.

Jesteśmy gotowi do współpracy z nowym rządem Ukrainy

Prezydencki minister zastrzegł, że na razie nie jest znany ani program, ani członkowie nowego rządu. “Będziemy więc oczekiwać na uformowanie nowego gabinetu i na informacje, jakie będą jego polityczne priorytety” – zapowiedział. Przywołał przy tym słowa prezydenta Andrzeja Dudy po pierwszym spotkaniu z Zełenskim, “że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu, spójnego politycznie z prezydentem Ukrainy”.

“Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczekujemy też dobrych rozmów z nowymi władzami Ukrainy, na temat wspólnych polsko-ukraińskich tematów” – zapewnił Szczerski. Poinformował ponadto, że wizyta prezydenta Zełenskiego w Warszawie spodziewana jest na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. “Jest taka wola, nie wykluczam także, że drugiego września zrealizujemy pierwszą oficjalną wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce” – przekazał prezydencki minister. Wyraził przy tym nadzieję na rozmowy dotyczące nie tylko  polityki prezydenta Zełenskiego, ale również nowego rządu Ukrainy.