Polskę odwiedza dziś Derek Chollet z Departamentu Stanu USA. „Lex TVN” jednym z tematów rozmów?

Derek Chollet, Marcin Przydacz, USA, Polska

Podsekretarz stanu USA Derek Chollet i jego polski odpowiednik Marcin Przydacz podczas spotkania na marginesie szczytu NATO, 14 czerwca 2021. [Twitter] [@marcin_przydacz]

Do Polski przyjeżdża dziś (21 lipca) amerykański podsekretarz stanu Derek Chollet, który będzie przebywać w Warszawie do piątku. Amerykanin ma rozmawiać z polskim rządem głównie o obawach związanych z Nord Stream 2, ale niewykluczone, że pojawi się też temat krytykowanej przez USA ustawy ws. mediów.

 

Derek Chollet wczoraj i dziś przebywał w Kijowie. Dzisiaj rozpoczyna też trzydniową wizytę w Warszawie. Jednym z kluczowych tematów, jakie wysłannik Departamentu Stanu chce poruszyć w rozmowie z władzami Ukrainy i Polski, są obawy tych krajów dotyczące inicjatywy Nord Stream 2.

W Kijowie amerykański dyplomata rozmawiał z ukraińskimi władzami na temat amerykańskiego wsparcia wobec rosyjskiej agresji oraz reform gospodarczych i antykorupcyjnych, zdaniem Waszyngtonu niezbędnych, by myśleć o przyszłym wstąpieniu tego kraju do NATO. Jeszcze tego lata Biały Dom ma odwiedzić prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W Polsce Chollet ma spotkać się z członkami rządu i przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także świata biznesu. Jak przekazuje „Gazeta Wyborcza”,  rozmowy mają dotyczyć „strategicznych kwestii bilateralnych i regionalnych, jak i naszego wspólnego zaangażowania na rzecz demokratycznych wartości i instytucji”.

"Lex TVN": Polska na kursie kolizyjnym z USA? / Włochy w euforii / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 12 lipca.

Jednym z tematów będzie „lex TVN”?

„GW” zwraca jednak uwagę, że wizyta przypada w momencie krytycznym dla losów ustawy medialnej, która uderzy głównie w należącą do amerykańskiego koncernu Discovery stację TVN. Stany Zjednoczone już wcześniej dawały do zrozumienia, że są zaniepokojone tą inicjatywą.

„USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji”, napisał przed dwoma tygodniami na Twitterze amerykański chargé d’affaires w Polsce Bix Aliu.

Do jego wpisu nawiązał rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. „Silne demokracje cenią sobie wolne i niezależne media. Dzięki różnorodności głosów i niezależnym punktom widzenia społeczeństwo jest poinformowane, a rząd odpowiedzialny (za swoje działania – red.). Jest to niezbędne w państwach demokratycznych, także w Polsce i Stanach Zjednoczonych”, podkreślił.

Spotkanie Biden – Merkel: USA "zaniepokojone" postawą Niemiec w kwestii Nord Stream 2

Wczorajsza wizyta Merkel była jej ostatnią w USA w roli szefowej niemieckiego rządu.

Ukraina i Polska krytykowały postawę USA ws. Nord Stream 2

W maju Departament Stanu przedstawił Kongresowi obowiązkowy raport z listą podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021. Na liście znalazła się spółka Nord Stream AG i jej prezes Matthias Warnig.

Jednak praktycznie natychmiast sekretarz stanu Antony Blinken podjął decyzję o wyłączeniu wspomnianej firmy i jej prezesa oraz zarządzającej nią kadry spod sankcji, uzasadniając ten krok interesem narodowym USA. Chodziło o to, by uniknąć pogorszenia relacji z Berlinem, na których zależy amerykańskiej dyplomacji.

Krok ten został przyjęty z nieskrywaną satysfakcją przez niemiecki MSZ. Zupełnie odmienne były rzecz jasna reakcje w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza na Ukrainie, która na pominięciu przy tranzycie gazu ma stracić najwięcej, także jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne.

Wołodymyr Zełenski zarzucił USA, że nie podejmując wystarczających kroków na rzecz przeciwdziałania Nord Stream 2 „dostarczają amunicję Rosji”, zaś polski premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że amerykańska decyzja „jest ze szkodą dla głębszej transatlantyckiej jedności”.