Warszawa krytyczna wobec nowego święta na Białorusi

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, fot. Serge Serebro [Vitebsk Popular News. CC BY-SA 4.0]

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, fot. Serge Serebro [Vitebsk Popular News. CC BY-SA 4.0]

Ustanowienie nowego święta na Białorusi w dniu 17 września wzbudziło w Polsce wiele emocji. Zarówno wypowiedzi polityków, jak i reakcje w mediach społecznościowych wskazują, że Polacy niechętnie odnoszą się do święta Dnia Jedności Narodowej.

 

Dekret o wprowadzeniu nowego święta Dnia Jedności Narodowej podpisał dzień wcześniej (7 czerwca) białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka. Święto będzie obchodzone dnia 17 września, który na Białorusi do dziś oficjalnie określany jest jako dzień rocznicy przyłączenia ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

MSZ: Jest to gest wpisujący się w rosyjskie działania

MSZ z oburzeniem przyjęło deklarację władz Białorusi o ustanowieniu nowego święta pn. „Dzień Jedności Narodowej” wyznaczonego na 17 września, napisano w opublikowanym wczoraj (8 czerwca) komunikacie polskiego MSZ. W ocenie resortu prowadzenie polityki historycznej Białorusi na podstawie dziedzictwa paktu Stalina i Hitlera jest całkowicie niezrozumiałe. “Jest to gest wpisujący się w rosyjskie działania mające na celu reinterpretację niezwykle trudnej historii naszego regionu, który poważnie utrudni Białorusi dialog i porozumienie z państwami sąsiadującymi, a także państwami całej Europy”, przewiduje resort.

USA wznawiają sankcje przeciwko Białorusi

Jest to odpowiedź na uprowadzenie przez reżim w Mińsku samolotu Ryanair i zatrzymanie blogera Ramana Pratasiewicza.

Rezolucja PE

Komunikat MSZ nawiązuje m.in. do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. ws. znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy. Podkreśla, że przyjęty przez europosłów dokument “w sposób bezpośredni i jednoznaczny podkreśla odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej dwóch państw: nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji”.

Przypomina ponadto o powojennym podziale Europy, który był “wynikiem imperialnej polityki  ZSRS” i odnotowuje zniewolenie państw naszego regionu pod rządami Moskwy i “okrutnej ideologii komunistycznej”. “Z tym większym podziwem spoglądamy na aktywność białoruskiego narodu, który swoją tożsamość opiera na prawdziwym dziedzictwie historycznym i kulturowym niezależnej Białorusi”, dodaje resort dyplomacji we wtorkowym komunikacie.

Rozmowa Michel-Putin o Białorusi i Ukrainie. "Stosunki UE-Rosja są na niskim poziomie"

Charles Michel zaapelował do Rosji, aby pomogła w sposób pokojowy rozwiązać białoruski kryzys polityczny.

IPN: 17 września symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina

“17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy”, oświadczył natomiast Instytut Pamięci Narodowej odnosząc się we wtorek do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

Białoruś. Porwanie samolotu Ryanaira, żeby aresztować opozycjonistę

Polskie władze uznały porwanie samolotu Ryanair przez reżim Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu.

Aliu: Kuriozalny pomysł reżimu Łukaszenki

“Kuriozalny pomysł reżimu Łukaszenki, aby ogłosić <<świętem>> rocznicę ataku ZSRR na Polskę przeprowadzonego w porozumieniu z nazistami, świadczy o kompletnym oderwaniu od rzeczywistości i jest kolejnym dowodem na to, jak niebezpieczne i antydemokratyczne są <<władze>> Białorusi”, zareagował na dekret Łukaszenki chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.