Polscy europosłowie jednym głosem ws. Białorusi

Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z polskimi europosłami nt. Białorusi, źródło Krystian Maj KPRM

Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z polskimi europosłami nt. Białorusi, źródło Krystian Maj KPRM

Polscy europosłowie – niezależnie od przynależności partyjnej – uzgodnili, że będą współdziałać na rzecz unormowania sytuacji na Białorusi. W debacie europarlamentarzystów, która odbyła się wczoraj w Parlamencie Europejskim w Brukseli uczestniczył też, poprzez łącze wideo, premier Mateusz Morawiecki.

 

“Cieszy nas, że mimo naturalnych różnic politycznych, działania polskich polityków dotyczące sytuacji na Białorusi mają skoordynowany charakter” – napisał na twitterze  rzecznik rządu Piotr Müller po środowym (2 września) spotkaniu. Mateusz Morawiecki przedstawił tam informacje o dotychczasowych działaniach polskiego rządu na rzecz Białorusi i podziękował europosłom za wspólną aktywność na arenie międzynarodowej.

Tydzień wcześniej w tej samej sprawie szef rządu spotkał się w Warszawie z przedstawicielami głównych ugrupowań parlamentarnych, a wczorajsza wideokonferencja z polskimi europosłami jest rezultatem ustaleń, które zapadły podczas rozmów przedstawicieli rządu z opozycją.

Morawiecki spotka się z opozycją ws. sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dziś liderów opozycyjnych klubów parlamentarnych na rozmowy ws. sytuacji na Białorusi.

Biedroń: Spotkanie wszystkich polskich delegacji dobrym znakiem

Na spotkanie tzw. Klubu Polskiego, czyli wszystkich polskich europosłów, ws. Białorusi zaprosiło dwoje europosłów z PiS: Ryszard Legutko i Anna Fotyga. Europoseł Robert Biedroń z Lewicy, który w PE jest szefem delegacji ds. stosunków UE z Białorusią, podkreślił, że również on jest jednym ze współorganizatorów spotkania. „Cieszę się, że będą uczestniczyły w nim wszystkie polskie delegacje. To dobry znak, bo w sprawach zagranicznych, szczególnie tak ważnych jak polityka sąsiedztwa, dobrze byłoby, gdybyśmy mówili jednym głosem” – powiedział PAP przed spotkaniem.

Fotyga: Będziemy spotykać się częściej

W ocenie Fotygi trwająca niemal półtorej godziny dyskusja była bardzo dobra. “Będziemy się spotykać częściej. Coś, co zainicjował premier Morawiecki, przynosi rezultaty” – powiedziała dziennikarzom w Brukseli po wyjściu z sali europosłanka PO/EKR. Podkreśliła przy tym, że ws. Białorusi polscy europosłowie reprezentują wspólne stanowisko już od dłuższego czasu. “To stanowisko jest wspólne wśród większości europosłów naszego regionu, Europy Środkowej i Wschodniej. Mamy również poparcie niektórych kolegów ze `starej` Unii Europejskiej” – zaznaczyła.

Białoruś: Łukaszenka straszy opozycją i zapewnia, że nie odwraca się od Rosji

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ostrzegł wczoraj, że opozycja doprowadzi do rozkawałkowania kraju i rzezi “porządnych ludzi”.

Halicki: Wspólny głos Polski  trzeba przełożyć na praktyczną siłę

Również szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki  powiedział, że spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze. “Potrzebna jest nie tylko koordynacja polskiego głosu, ale też przełożenie go na naszą praktyczną siłę w poszczególnych frakcjach w PE” zauważył w rozmowie z dziennikarzami europoseł PO/EPL.

Poinformował ponadto, że w PE będą toczyć się dalsze rozmowy nt. unijnych sankcji, które objęłyby osoby winne stosowania przemocy na Białorusi, a także ws. wyzwań politycznych w tym kraju. “Nie może być tak, że bandyci, którzy stosują terror wobec własnych obywateli, są bezimienni i będą bezkarni. Jako europarlamentarzyści mamy w tej kwestii rolę do odegrania” – podkreślił Halicki.

Państwa bałtyckie nakładają sankcje na białoruskie władze i Łukaszenkę

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły sankcje na 30 przedstawicieli władz Białorusi. Restrykcje objęły prezydenta Alaksandra Łukaszenkę oraz osoby odpowiedzialne za fałszerstwa wyborcze i brutalne tłumienie opozycyjnych demonstracji.

Sankcje dla Łukaszenki…

Polscy europarlamentarzyści są zgodni, że UE powinna objąć sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu, a na czarnej liście powinien znaleźć się też prezydent Aleksander Łukaszenka. Według Polskiego Radia na liście wstępnie uzgodnionej wczoraj przez unijnych ekspertów jest 17 osób, ale wśród nich nie ma nazwiska rządzącego od 26 lat prezydenta Białorusi. W przyszłym tygodniu listą zajmą się ambasadorowie państw członkowskich.

… i dla Rosji

Uzgodniono już jednak, że do tej listy w każdej chwili mogą być dopisane kolejne nazwiska. Według europosła PiS/EKR Jacka Saryusza-Wolskiego unijne sankcje powinny zostać nałożone również na Rosję za jej hybrydowe działania na Białorusi. W jego ocenie należy sięgnąć po najcięższe sankcje finansowe, czyli wykluczenie Rosji z międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

W rozmowach wzięli udział również polscy europosłowie Lewicy należący do frakcji Socjalistów i Demokratów. “Dobrze, że dyskusja na tak ważny temat odbywa się ponad politycznymi podziałami” – napisał na twitterze Bogusław Liberadzki.

Posiedzenia Klubu Polskiego, czyli zebrania wszystkich europosłów z Polski, odbywały się dość często po przystąpieniu Polski do UE, ale później – przez nasilenie konfliktu politycznego i przeniesienie sporów również na poziom europejski – przestały być organizowane.

PE: Nagroda Sacharowa dla Ujgura Ilhama Tohtiego

Laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa za wolność myśli został Ilham Tohti. Decyzję 24 października 2019 r. ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Apel liderów głównych frakcji w PE o ponowne wybory na Białorusi

Wcześniej tego dnia liderzy pięciu głównych frakcji w PE: Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – Manfred Weber, Socjalistów i Demokratów (S&D) – Iratxe Garcia Perez, Odnowić Europę – Dacian Cioloș, a także współprzewodniczący Zielonych: Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR): Ryszard Legutko i Raffaele Fitto podkreślili, że nie uznają Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi. Wezwali także do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów w tym kraju.

Liderzy głównych grup parlamentarnych w PE zaapelowali ponadto do Rosji o powstrzymanie się od wszelkich ukrytych lub jawnych ingerencji na Białorusi po wyborach, a unijne instytucje i państwa członkowskie UE – do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim krokom w tym kierunku.

Biedroń: Nagroda Sacharowa dla trzech działaczek białoruskiej opozycji

Biedroń postuluje m.in., żeby tegoroczną Nagrodę im. Sacharowa PE przyznać trzem działaczkom białoruskiej opozycji: Swiatłanie Cichanouskiej, Maryji Kalesnikawej i Weranice Capkało. „To trzy kobiety, które stanęły na czele ruchu opozycyjnego, były jego symbolem i taka nagroda na pewno sprawiłaby, że opozycja białoruska zostałaby w jakiś sposób wzmocniona” – uważa Biedroń.

W zeszłym roku nagrodę przyznawaną za walkę na rzecz praw człowieka i wolności otrzymał Ilham Tohti – znany ujgurski obrońca praw człowieka, profesor nauk ekonomicznych i orędownik praw mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego ma odbyć się w dniach 14-17 września.