Polacy bez wiz do USA “w najbliższym czasie”

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump w Nowym Jorku, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump w Nowym Jorku, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump zgodnie stwierdzili wczoraj w Nowym Jorku, że w najbliższym czasie Polska przystąpi do amerykańskiego programu wizowego Visa Waiver. Oznacza to, że niebawem Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

 

Andrzej Duda, który w sobotę (21 września) rozpoczął kilkudniowa wizytę w USA w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, spotkał się wczoraj z prezydentem USA Donaldem Trumpem i z prezydentem Republiki Korei Moon Jae-inem oraz otworzył „polski pokój konferencyjny” w zespole sal Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dziś w Nowym Jorku spotkanie Trump-Duda

Podczas dzisiejszego spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa ma zostać podpisana deklaracja wojskowa dotycząca lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Po raz pierwszy w historii odsetek odmów podań o wizy USA poniżej 3 proc.

Według danych, na które powołuje się Onet, odsetek odmów podań o wizy w konsulatach USA w Polsce po raz pierwszy w historii spadł do 2,8 proc. Oznacza to, że Polska spełniła wymagania programu bezwizowego USA, gdyż visa waiver przewiduje próg odmów na poziomie trzech procent. Po zniesieniu wiz polscy obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych na okres do 90 dni (USA rozumiane są jako 50 stanów oraz Portoryko i Wyspy Dziewicze).

Nie będzie więc konieczności spotkania z konsulem ani wnoszenia 160 dolarów opłaty za przystąpienie do procedury wizowej. Wystarczy rejestracja przed wylotem lub rejsem statkiem do USA w elektronicznym systemie ESTA i opłacenie aplikację w ESTA, która wynosi 14 dolarów. Media przypominają, że objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednak nieodwołalne, ale wymaga utrzymania 3 proc. progu odmów prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Już od września polecimy do USA bez wiz?

Wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał wczoraj w Waszyngtonie polsko-amerykańską umowę o zapobieganiu i zwalczaniu poważnej przestępczości. Podpisanie i wdrożenie tego dokumentu w życie jest jednym z warunków przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA, co może nastąpić już we wrześniu.

Jeszcze tylko “parę miesięcy” z wizami

Na pytanie, kiedy Polacy będą mogli przyjeżdżać do USA bez wiz, Donald Trump odpowiedział, że “już niedługo”, o ile  wszystkie dane zostaną potwierdzone. “Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale z tego, co mówiła mi (ambasador USA w Polsce) Georgette Mosbacher, ten wskaźnik został osiągnięty” – powiedział Trump na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu  z polskim prezydentem. “Bardzo szybko teraz to się wydarzy, za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca” – zapewnił.

W ocenie Andrzeja Dudy amerykańskie wizy przestaną być Polakom potrzebne “być może jeszcze przed końcem roku”. “To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione – oświadczył polski prezydent.

“Mam takie nieodparte wrażenie, że kwestia zniesienia wiz dla Polaków to osobista ambicja prezydenta USA Donalda Trumpa; mam nadzieję, że zostanie to już wkrótce ogłoszone” – dodał na konferencji prasowej w Nowym Jorku. Duda wyraził przy tym przekonanie, że zniesienie wiz przyczyni się do intensyfikacji kontaktów  między Amerykanami i Polakami.

Amerykańskie wizy zostaną zniesione?

Na wtorkowym zebraniu amerykańskiego Senatu po raz kolejny zgłoszono wniosek o zniesieniu wiz dla Polaków chcących przyjechać do USA. Ma to sprowokować władze Stanów Zjednoczonych do włączenia Polski w tzw. program o ruchu bezwizowym, działający w ramach JOLT.JOTL i VWP …

Prezydent  Trump niebawem znów w Warszawie

Na wczorajszej konferencji prasowej prezydent USA potwierdził również, że niebawem znów będzie w Polsce. “Odwiedzę Polskę wkrótce, niebawem” – zapowiedział. “Mamy otwarte zaproszenie i na pewno udam się tam niebawem” – podkreślił Trump. Przyznał, że pamięta swoją ostatnią wizytę w Polsce i swoje przemówienie w Warszawie. Ocenił, że była „to naprawdę miła wizyta”.

Amerykański prezydent miał przyjechać na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jednak w ostatniej chwili przełożył swoją wizytę. Oficjalnym powodem był silny huragan Dorian zbliżający się do wybrzeży Florydy.

Donald Trump nie przyjedzie do Polski 

Prezydent USA Donald Trump nie przyjedzie jutro do Polski, a na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zastąpi go wiceprezydent Mike Pence. Trump przełożył wizytę z powodu huraganu Dorian, który ma z wielką siłą uderzyć we wschodnie wybrzeże Florydy.

Spotkanie Duda-Moon Jae-in

Prezydent Andrzej Duda spotkał się wczoraj również ze swoim odpowiednikiem z  Korei Południowej Moon Jae-inem. Służby prasowe polskiego prezydenta przekazały, że rozmowa obu polityków dotyczyła współpracy gospodarczej, w tym koreańskich inwestycji w Polsce w dziedzinie nowoczesnych technologii, przemysłu chemicznego, energii i infrastruktury transportowej, a także wymiany handlowej, która obecnie osiąga rekordowe rozmiary.

Duda i Moon Jae-in omawiali także globalne problemy bezpieczeństwa i współpracy wojskowej ze szczególnym naciskiem na cyberbezpieczeństwo. Korea Południowa przewodniczy grupie ds. cyberbezpieczeństwa w ramach tzw. Procesu Warszawskiego dotyczącego pokoju na Bliskim Wschodzie.

Od dziś obowiązuje unijny akt o cyberbezpieczeństwie

Od dziś będzie obowiązywał unijny akt o cyberbezpieczeństwie (Cybersecurity Act).  Wraz z nowym prawem zwiększą się uprawnienia unijnej agencji zajmującej się bezpieczeństwem sieci. Od teraz ma ona ściślej współpracować z państwami członkowskimi.
 

 

Ustawa jest efektem porozumienia zawartego w grudniu 2018 r. …

„Polski pokój” w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

“Bardzo się cieszę, że po swojej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska zostawia pamiątkę w postaci wyposażenie sali, w której na co dzień odbywają się rozmowy i prace Rady Bezpieczeństwa dotyczące pokoju na świecie” – powiedział Andrzej Duda, otwierając oficjalnie „polski pokój”. Jego wyposażenie w całości dostarczyła nasza rodzima firma.

Z końcem roku Polska kończy niestałe, dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zgodnie z istniejącą w ONZ tradycją, poszczególne państwa przekazują do budynku ONZ różne elementy dekoracyjne wystroju wnętrz, promując w ten sposób swoją tradycję, historię i kulturę.  Z inicjatywy prezydenta Dudy w tym roku Polska zaprojektowała i przekazała wystrój pokoju konferencyjnego Rady Bezpieczeństwa.

Projekt sponsorowała i przygotowała firma meblarska Szynaka Meble z Iławy. Meble, dywany i zasłony nawiązują do polskich wzorów ludowych z okolic Żelazowej Woli, a istotny element dekoracji “polskiego pokoju” stanowi obraz przedstawiający dworek i postać Fryderyka Chopina.