Początek warszawskiego procesu pokojowego?

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie, źródło Tymon Markowski MSZ

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie, źródło Tymon Markowski MSZ

Współprzewodniczący konferencji bliskowschodniej, szefowie dyplomacji Polski i USA, Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo poinformowali wczoraj o utworzeniu siedmiu międzynarodowych grup roboczych ds. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

 

W Warszawie zakończyła się w czwartek (14 lutego) dwudniowa konferencja bliskowschodnia, w której uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych i przedstawiciele niższego szczebla 62 państw.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie już w najbliższą środę

Współorganizowana przez Polskę i Stany Zjednoczone międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie rozpocznie się w Warszawie w najbliższą środę. Dwudniowe spotkanie na szczeblu ministerialnym będzie jednak znacznie skromniejsze niż zakładano.

„Szeroki i produktywny udział w spotkaniu ministerialnym świadczy o zaangażowaniu międzynarodowej społeczności” w ustalenie przyczyn niestabilności w regionie, a także w dalsze “wspólne działania na rzecz lepszej przyszłości dla regionu i jego mieszkańców” – głosi wspólne oświadczenie Jacka Czaputowicza i Mike`a Pompeo.

Siedem międzynarodowych grup roboczych

W dokumencie podsumowującym obrady  szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli też, że członkowie nowo utworzonych grup roboczych przygotują konkretne rozwiązania dla regionu w wielu różnych dziedzinach.

Ich zadaniem ma być nadawanie impetu pracom nad „konkretnymi rozwiązaniami” w siedmiu obszarach: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu; rozprzestrzenianie pocisków balistycznych; bezpieczeństwo morskie i lotnicze; cyberbezpieczeństwo; bezpieczeństwo energetyczne, a także kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz prawa człowieka i bezprawne zatrzymania.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

„Grupy te zamierzają zbierać się na szczeblu roboczym w krajach na całym świecie, aby promować wspólne interesy społeczności międzynarodowej dotyczące budowy pokoju i bezpieczeństwa w regionie” – poinformowali Czaputowicz i Pompeo. „Nasze dwa kraje mają nadzieję, że ta konferencja i kolejne grupy robocze będą początkiem procesu warszawskiego – wspólnego, dynamicznego wysiłku, który spowoduje postęp we wskazanych i innych ważnych kwestiach w regionie” – napisali w konkluzjach z dwudniowego spotkania współprzewodniczący bliskowschodniej konferencji.

W imieniu Polski i Stanów Zjednoczonych – państw-współorganizatorów warszawskiego spotkania –  zarekomendowali ponadto, aby obecni uczestnicy tej konferencji, którzy zadeklarowali gotowość do działania “na rzecz bezpieczniejszego i stabilniejszego Bliskiego Wschodu” ponownie spotkali się w przyszłości, aby omówić postępy prac powołanych właśnie grup roboczych.

Duda: Polska chce być neutralnym pośrednikiem w sprawach Bliskiego Wschodu

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował wczoraj wieczorem, że Polska chce być neutralnym pośrednikiem w szczerej i otwartej dyskusji podczas konferencji bliskowschodniej – przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po zakończeniu pierwszego punktu międzynarodowego spotkania w Warszawie.
 

Współorganizowaną przez Polskę i USA konferencję …

Wsparcie globalnego forum ekspertów i naukowców dla grup roboczych

Współprzewodniczący wyrazili również zadowolenie z faktu, że Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wspólnie z jednym z amerykańskich think-tanków zamierzają powołać globalne forum ekspertów pod nazwą „Grupa Studiów Strategicznych nad Bliskim Wschodem”. Dzięki temu naukowcy i eksperci z całego świata będą przekazywać grupom roboczym opracowania strategicznych rozwiązań, wspierając w ten sposób ich dalsze działania.

Wspólne interesy Polski USA na Bliskim Wschodzie

Pompeo i Czaputowicz zwrócili też uwagę, że Stany Zjednoczone i Polska mają wiele wspólnych interesów na Bliskim Wschodzie, m.in. poszanowanie praw człowieka, zwalczanie ekstremizmu, ulepszanie międzynarodowych norm dotyczących nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, czy kwestie pomocy humanitarnej.

Amerykańskie rakiety zapewnią bezpieczeństwo w regionie?

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta USA Mike`a Pence’a minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał wczoraj dokument potwierdzający umowę na zakup systemów rakietowych HIMARS dla polskiego wojska. Jednak oczekiwana zwiększona obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce wciążnie jest przesądzona.