Po szczycie klimatycznym czas na obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Sekretarz generalny ONZ António Guterres / Zdjęcie via twitter @antonioguterres

Francja, Wielka Brytania i Niemcy uznały w przededniu rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ odpowiedzialność Iranu za atak na saudyjskie instalacje naftowe. Po rozmowach na rzecz klimatu światowi liderzy przechodzą zaś do rozmów na temat migracji, Bliskiego Wschodu czy globalnego spowolnienia gospodarczego.

 

 

To szczyt klimatyczny zajmował uwagę międzynarodowej opinii publicznej w ciągu minionych dni, jednak już dziś w Nowym Jorku rozpoczynają się obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przemowie Sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych António Guterresa oraz emocjonalnemu wystąpieniu szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg towarzyszyły wczoraj deklaracje poszczególnych państw odnośnie silniejszego zaangażowania na rzecz ograniczenia emisji do atmosfery. Europa nadal przewodzi wysiłkom na rzecz ratowania klimatu przy biernym statystowaniu USA i Chin. Tymczasem akces do paryskiego porozumienia klimatycznego zgłosiła Rosja.

Guterres: Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wezwał wczoraj obecnych na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku do podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania zmian klimatu. “Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze” – uprzedzał.  Ostrzegł też, że “natura jest na nas …

Wolta Europy

Z punktu widzenia Europy dzisiejsza inauguracja obrad rozpoczyna się od mocnego akcentu: wspólnego oświadczenia liderów Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Dotąd państwa europejskie będące częścią porozumienia nuklearnego z Iranem nie występowały otwarcie przeciwko polityce Teheranu próbując równoważyć presję jaką wywiera Waszyngton na bliskowschodnim państwie. Jednak tuż przed rozpoczęciem obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Francji, premier Wielkiej Brytanii oraz kanclerz Niemiec wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali m.in., że „Iran ponosi odpowiedzialność za atak (z 14 września)”.

Emmanuel MacronBoris Johnson oraz Angela Merkel napisali także, że „nadszedł czas, by Iran zaakceptował długoterminowe ramy negocjacyjne swojego programu nuklearnego oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa regionalnego i programów rakietowych”. Cytowane stanowisko jest bliższe polityce Donalda Trumpa.

Iran zapowiedział uwolnienie brytyjskiego tankowca

Po ponad 2 miesiącach od zatrzymania go na wodach Cieśniny Ormuz między Zatoką Perską a Morzem Arabskim pływający pod brytyjską banderą tankowiec „Stena Impero” otrzymał zgodę na opuszczenie irańskiego portu Bandar Abbas. Statek został 19 lipca zatrzymany pod zarzutem spowodowania …

Iran, brexit i wiele więcej

Amerykański prezydent wystąpi dziś przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, jednak to jutrzejsze spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przykuwa uwagę światowych mediów ze względu na informacje o naciskach amerykańskiej administracji na Kijów w sprawie działalności syna kandydata Demokratów – Joe Bidena – w wyścigu o fotel prezydenta. Głównym celem Trumpa będzie jednak próba przekonania światowych liderów do zawiązania koalicji przeciwko Iranowi, którego USA oskarżają o atak z 14 września na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Nie wiadomo czy dojdzie do dwustronnych rozmów prezydenta USA z przywódcą Iranu Hasanem Rouhanim. Ten ostatni ma w planach m.in. spotkanie z Borisem Johnsonem oraz środowe wystąpienie na forum ZO ONZ.

Z punktu widzenia Europy ważne powinny być rozmowy dotyczące brexitu. Johnson spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem a także z przywódcami unijnej 27. Będzie to pierwsza okazja do omówienia szczegółów alternatywnego planu Londynu w kwestii uniknięcia twardego brexitu. Ponadto w Nowym Jorku nie zabraknie dyskusji o Wenezueli – to już prawie 10 miesięcy, gdy Juan Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem, a końca konfliktu nadal nie widać – oraz o globalnym spowolnieniu gospodarczym.

Zełenski spotka się w tym tygodniu z Trumpem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleci dziś do USA, by uczestniczyć w 74 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz spotkać się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.
 

Wołodymyr Zełenski, podobnie jak Andrzej Duda i kilkudziesięciu innych szefów państw, rozpoczyna dziś wizytę w Stanach Zjednoczonych, …

Pierwsze efekty szczytu

Zgromadzenie Ogólne ONZ stało się sceną dla ogłoszenia przez António Guterresa powołania komisji konstytucyjnej ds Syrii. Potwierdziły się tym samym informacje sprzed ponad dwóch miesięcy kolportowane przez wysłannika Narodów Zjednoczonych, Geira Pedersena, o bliskim porozumieniu z Syrią w tej sprawie. Sekretarz Generalny ONZ poinformował, że organ zbierze się w najbliższych tygodniach. Na mocy porozumienia rządu Syrii i grupującej opozycję Syryjskiej Komisji Negocjacyjnej celem będzie dążenie do opracowania nowej ustawy zasadniczej dla kraju.

Zgodnie z zamysłem ONZ ma to być kolejny krok to wygaszania konfliktu i rozpisania w przyszłości wolnych wyborów. W Komisji zasiądzie 150 osób, wywodzących się z rządu, opozycji oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Według sekretarza generalnego ONZ, powołanie Komisji jest dowodem poszanowania suwerenności Syrii.

USA oskarżają Iran o kłamstwo ws. tankowca

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zaprezentował zdjęcia satelitarne pokazujące tankowiec z irańską ropą naftową tuż obok wybrzeży Syrii. Statek ten w lipcu został zatrzymany przez władze Gibraltaru pod zarzutem łamania unijnych sankcji. Ostatecznie jednak jednostkę, mimo amerykańskiego …

Rosyjska ratyfikacja

Tymczasem podczas wczorajszego szczytu klimatycznego prawie 70 państw zobowiązało się do przeglądu swoich planów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu osiągnięcia celów porozumienia paryskiego z 2015 r. ONZ alarmuje, że wysiłki państw powinny wzrosnąć od 3 do 5 razy, by uniknąć przegrzania się planety. Jednak wśród rządów, które zapowiedziały większe zaangażowane zabrakło trzech z czterech krajów o największym poziomie zanieczyszczenia powietrza: Chin, USA i Indii (60 proc. emisji całej planety). Jednym z plonów szczytu klimatycznego jest ratyfikowanie przez piątego emitenta światowych zanieczyszczeń – Rosję – paryskiego porozumienia. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew uzasadnił tę decyzję „niebezpieczeństwami wynikającymi ze zmian klimatu”.

Zgodnie z paryskim porozumieniem pierwszy przegląd celów poszczególnych państw odbędzie się w przyszłym roku. Naukowcy przekonują, że dotychczasowe wysiłki są niewystarczające a Sekretarzowi Generalnemu ONZ zależy na przekonaniu sygnatariuszy do zintensyfikowania wysiłków. O ile w awangardzie zmian klimatycznych znajduje się wiele państw Europy, to UE ponownie nie udało się przedstawić wspólnego celu redukcji emisji. Dlatego w mediach dominują deklaracje kanclerz Merkel czy zapowiedzi prezydenta Macrona broniącego utrzymania zmniejszenia emisji o 55 proc. do 2030 r. dla całej UE. Ponadto francuski prezydent chciałby powiązania podpisywania przez UE umów handlowych z paryskim porozumieniem klimatycznym i zakazem wylesiania.

Rusza Szczyt Klimatyczny ONZ

W Nowym Jorku rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda. Tuż przed szczytem nasz kraj został jednak skrytykowany za politykę klimatyczną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
 

Szczyt Klimatyczny ONZ w Nowym Jorku zgromadził przywódców …