Pierwszy etap wymiany jeńców w Donbasie

www.facebook.com/oscesmm

Wczoraj (27 grudnia) przeprowadzony został pierwszy etap wymiany jeńców w Donbasie: ukraińskie władze uwolniły 233 jeńców, a separatyści – 74. W drugim etapie separatyści mają przekazać Ukrainie 29 jeńców, a ta uwolnić 74. Tego samego dnia premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował, że zaprosił szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego na Ukrainę.

 

Piewszy etap wymiany jeńców w Gorłówce

Wczorajsza wymiana jeńców miała miejsce w mieście Gorłówka, około 40 km od Doniecka, a nadzorowali ją obserwatorzy OBWE i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Obecnych było też trzech rosyjskich duchownych prawosławnych, a także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Spotkał się tam z uwolnionymi przez prorosyjskich separatystów jeńcami i podziękował im za wytrwałość.

Tak dużej wymiany jeńców jeszcze w trzyletniej historii konfliktu w Donbasie nie było – Ukraina uwolniła ich aż 233. Wcześniej zapowiadała uwolnienie jeszcze większej liczby separatystów, bo 306. W drugim etapie separatyści mają przekazać Ukrainie 29 jeńców, a ta uwolnić 74. Według szacunków Kijowa w więzieniach Donbasu przetrzymywano 170 obywateli Ukrainy.

Wymiana jeńców na Ukrainie mimo naruszenia rozejmu

Wymiana jeńców na Ukrainie: za każdego zwolnionego Ukraińca nawet czterech wspieranych przez Rosję bojowników.

Kneissl: Wymiana jeńców buduje zaufanie między stronami konfliktu

„Pozwolenie tak wielu osobom, które były przetrzymywane przez obydwie strony, na powrót do domu przed Nowym Rokiem i prawosławnym Bożym Narodzeniem to bardzo dobry rozwój wydarzeń” – powiedziała szefowa austriackiej dyplomacji Karin Kneissl, która przewodzi obecnie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). „Dzisiejsza wymiana to nie tylko gest humanitarny, ale również pomocny krok ku zbudowaniu zaufania między stronami konfliktu” – dodała.

Gabriel: Wymiana jeńców krokiem ku realizacji porozumień mińskich

Natomiast w ocenie niemieckiego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela środowa wymiana jeńców stanowi „znaczący krok ku wdrożeniu porozumienia z Mińska”. Jednym z postanowień zawartych w porozumieniu – wypracowanym w 2015 r. z pomocą Niemiec i Francji – jest właśnie wymiana jeńców. Do wczoraj udało się jednak doprowadzić do wymiany jedynie kilkudziesięciu osób, a po raz ostatni było to 15 miesięcy temu.

Wycofanie broni cięzkiej z Donbasu do grudnia?

Kolejne spotkanie Laurenta Fabiusa, Franka-Waltera Steinmeiera, Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina ma się odbyć właśnie  w grudniu.Podczas piątkowych (6 października) rozmów w rezydencji niemieckiego MSZ wszyscy czterej ministrowie zgodzili się, że obowiązujące od początku września zawieszenie broni jest …

Według francuskiej agencji prasowej wymiana jeńców ma mieć drugi etap, w czasie którego separatyści mogą przekazać 29 osób Ukrainie, która ma ich uwolnić 74. AFP zastrzega przy tym, że na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do kolejnej wymiany.

Premier Morawiecki zaproszony do Kijowa

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował w środę, że zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego do złożenia wizyty na Ukrainie. „Zaprosiłem kolegę do odwiedzenia Kijowa w dogodnym dla niego terminie” – napisał ukraiński premier na Facebooku.

Według Hrojsmana w środę przeprowadził on rozmowę telefoniczną z polskim premierem, podczas której obie strony potwierdziły swoje nastawienie na dialog i strategiczne partnerstwo. Zdaniem szefa ukraińskiego rządu takie partnerstwo obejmuje wiele kwestii: od gospodarki i przyszłości energetycznej, po sformułowanie agendy prac Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kopcińska: Polska wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że Hrojsman przekazał gratulacje premierowi Morawieckiemu z okazji objęcia urzędu szefa rządu. Według niej obaj szefowie rządu potwierdzili, że istotne jest pogłębianie obustronnej współpracy w dziedzinie gospodarki, bezpieczeństwa, kultury i wielu innych, w tym w sferze samorządowej.

„Premier (Morawiecki) potwierdził, że Polska wspiera aspiracje euroatlantyckie Ukrainy i zamierza kontynuować wsparcie w tej dziedzinie” – przekazała wczoraj Kopcińska. Dodała, że obaj premierzy wskazali też na potrzebę prowadzenia dialogu historycznego.