“Pewien postęp” w moskiewskich rozmowach ws. rozejmu w Libii

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, źródło: kremlin.ru

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, źródło: kremlin.ru

Prowadzone wczoraj w Moskwie kilkugodzinne rozmowy przedstawicieli stron konfliktu w Libii ws. zawieszenia broni nie przyniosły porozumienia – przekazał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Zapewnił jednak, że “osiągnięto pewien postęp”.

 

Tymczasem tego samego dnia (13 stycznia) rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się w Berlinie konferencja poświęcona wojnie domowej w Libii, a administracja prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana zapowiedziała jego wizytę w niemieckiej stolicy w najbliższą niedzielę (19 stycznia).

Niemcy chcą szczytu na temat Libii

Niemiecka dyplomacja planuje zwołanie specjalnego szczytu w sprawie sytuacji w Libii, gdzie trwa wojna domowa. Miałby się on odbyć jeszcze w tym miesiącu.

 

O planach rządu w Berlinie poinformował rzecznik kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert. „Przygotowania do takiej konferencji trwają. Powinna …

Rozmowy stron konfliktu przez pośredników

Poniedziałkowe rozmowy, w których uczestniczyli przedstawiciele stron konfliktu: szef libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz as-Sarradż i szef rządu samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), generał Chalifa Haftar, trwały prawie osiem godzin. Strony nie rozmawiały bezpośrednio – pośredniczyła w nich Rosja i Turcja. Zarówno jedno, jak i drugie państwo reprezentowali na tym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych i szefowie resortów obrony.

Ławrow: Osiągnięto pewien postęp

Siergiej Ławrow przekazał po zakończeniu niemal ośmiogodzinnego spotkania, że to generał Chalifa Haftar, który stoi na czele sił walczących z władzami w Trypolisie, nie zgodził się od razu podpisać tekstu  proponowanego porozumienia. Według szefa MSZ Rosji, poprosił o czas na decyzję do dzisiejszego poranka.

Omówiony na spotkaniu w Moskwie dokument miałby – według rosyjskiego ministra – „pozwolić na skonkretyzowanie kwestii związane z zawieszeniem broni”. „Osiągnięto pewien postęp”, bo Haftar ocenił dokument pozytywnie – zapewnił Ławrow wyrażając nadzieję, że wtorkowa (14 stycznia) decyzja generała  będzie pozytywna i obie strony wieloletniego konfliktu w Libii podpiszą porozumienie ws. Rozejmu.

Eskalacja napięcia w Libii wywoła nową falę migracyjną do Europy?

Coraz więcej obaw o przyszłość Libii, w której toczy się wojna domowa między uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem w Trypolisie a buntownikami ze wschodu kraju. Każda ze stron popierana jest przez inne mocarstwa.

 

Libia rozdarta jest wojną domową niemal od czasu …

Ma być bezterminowe zawieszenie broni

Omówiony wczoraj dokument dotyczący rozejmu między stronami konfliktu w Libii przewiduje według mediów bezterminowe zawieszenie broni. Agencja RIA Nowosti podała, że w dokumencie mowa jest o rezygnacji z wszelkich działań ofensywnych i o powołaniu komisji, która określi linię rozgraniczenia między walczącymi stronami oraz będzie monitorować realizację porozumienia.

Wojna domowa w Libii

Wojna domowa w Libii wybuchła w 2011 r. wkrótce po obaleniu i zabiciu wieloletniego dyktatora Muammara Kaddafiego. Walczący z nim wspólnie przedstawiciele różnych libijskich grup, plemion i klanów niedługo potem zaczęli walczyć między sobą. Walki się nasiliły, gdy Haftar wystąpił przeciw rządowi w Trypolisie i zajmował coraz to nowe tereny kraju. Od kwietnia jego armia oblega stolicę i od tego czasu z obu stron frontu inicjowany jest ostrzał artyleryjski i bombardowania.

Stronę rządową, która ma uznanie międzynarodowe, wspierają Turcja, Rosja, a także UE, która ma z rządem w Trypolisie umowy migracyjne (na ich mocy Libia zawraca statki z migrantami z Afryki Subsaharyjskiej, którzy próbują się przedostać przez Morze Śródziemne do Europy). Natomiast wojska gen. Haftara mają wsparcie m.in. ze strony sąsiedniego Egiptu, a także państw z Półwyspu Arabskiego.

O przerwanie walk do gen. Haftara apelowała już na początku kwietnia Rada Bezpieczeństwa ONZ, a także m.in. USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja, Wielka Brytania i Włochy, a Unia Europejska domagała się wznowienia rozmów pokojowych. Ówczesna szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini informowała wtedy, że jest w stałym kontakcie ze specjalnym wysłannikiem ONZ ds. Libii Ghassanem Salame i koordynatorką oenzentowskiej pomocy humanitarnej w Libii Marią Ribeiro.

 

UE apeluje o wznowienie rozmów pokojowych w Libii

Trwa ofensywa Libijskiej Armii Narodowej (LNA), która posuwa się w kierunku Trypolisu. Rezyduje tam uznawany międzynarodowo rząd Libii. ONZ i Unia Europejska apelują do rebeliantów, aby wstrzymali swój masz na stolicę kraju.
 

Libię po obaleniu w 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego …