Pekin: Andrzej Duda spotkał się z Xi Jinpingiem

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping w Pekinie, źródło KPRP

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping w Pekinie, źródło KPRP

Andrzej Duda spotkał się wczoraj w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Dzień wcześniej o bezpieczeństwie w regionie i sytuacji wokół Ukrainy polski prezydent rozmawiał również z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem oraz m.in. z prezydentami: Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem.

 

W czasie trzydniowej roboczej wizyty w Chinach Andrzej Duda uczestniczył ponadto w piątek (4 lutego) w ceremonii otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a w niedzielę (6 lutego) spotkał się z szefem MKOl Thomasem Bachem i kibicował polskim skoczkom. Najlepszy z nich Dawid Kubacki zdobył na skoczni normalnej brązowy medal.

Natomiast dziś (7 lutego) prezydent Duda składa wizytę w Brukseli, gdzie spotka się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, a także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Ponadto jeszcze w tym tygodniu w Berlinie ma się odbyć zaproponowane przez prezydenta Francji spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego. W rozmowach nt. eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą oraz wysiłków na rzecz zapobieżenia nowej wojnie za wschodnią granicą UE i NATO poza Emmanuelem Macronem  mają uczestniczyć także Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Prezydent Duda: Najpierw otwarcie igrzysk, spotkanie z szefową KE ws. Ukrainy. Potem wskrzeszenie Trójkąta Weimarskiego?

Wobec napięcia wokół Ukrainy Andrzej Duda spotka się w poniedziałek w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Spotkanie Duda-Xi Jinping

Kancelaria Prezydenta przekazała, że tematem wczorajszych rozmów bilateralnych w Pekinie, którym przewodniczyli Andrzej Duda i Xi Jinping były m.in. kwestie związane z handlem, inwestycjami, transportem i logistyką. Wcześniej prezydent Polski zapowiadał, że ma nadzieję przedstawić również przywódcy Chin polski punkt widzenia wobec rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.

Kolejne państwa decydują się na bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Chiny: "To wbrew duchowi olimpijskiemu"

Na zimowej imprezie sportowej czterolecia nie pojawią się delegacje dyplomatyczne z Australii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Kanady i Litwy.

Moskwa szuka w Chinach obrony przed sankcjami Zachodu?

Media zwracały uwagę, że spotkanie obu tych polityków odbywa  się w czasie, gdy  Moskwa szuka sojuszników, którzy pomogą jej obronić się przed ewentualnymi sankcjami Zachodu. Sankcje niedawno zapowiadała zarówno UE, jak i USA.

Według amerykańskiego prezydenta Joe Bidena sankcje, w tym blokada gazociągu Nord Stream 2, miałyby stanowić ostatni z trzech kroków odwodzących prezydenta Rosji Władimira Putina (który już zgromadził na granicy z Ukrainą trzy czwarte sił niezbędnych do ataku) od kolejnej agresji na Ukrainę. Poprzednie dwa – już zrealizowane – to dozbrojenie Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Propozycja "gwarancji bezpieczeństwa". Rosja stawia żądania USA i NATO

Spełnienie Żądań Rosji wobec USA i NATO ma zagwarantować obniżenie napięć w Europie.

Dera: Rozmowa Duda-Xi Jinping „miała podwójny wymiar”

Prezydencki minister Andrzej Dera zapewnił po rozmowach w Pekinie, że Andrzej Duda poinformował Xi Jinpinga o tym jak wygląda sytuacja wokół Ukrainy z perspektywy państw   Europy. Wyjaśnił przy tym, że  rozmowa  przywódców „miała podwójny wymiar”.

Podkreślił, że  chodziło o „poinformowanie strony chińskiej o obecnej sytuacji z punktu widzenia państw europejskich, państw należących do NATO, bo prezydent Chin ma zapewne informacje z drugiej strony”.  “Chiny są mocarstwem i dobrze, żeby wiedziały, co się dzieje”, dodał Andrzej Dera.

Przekazał ponadto, że istotna część rozmów dotyczyła kwestii gospodarczych. “Gospodarka chińska jest jedną z największych gospodarek, wszyscy się spotykają z przedstawicielami Chin, żeby załatwiać interesy gospodarcze”,  tłumaczył w TVN24 prezydencki minister.

"Bild": Marionetkowy rząd i obozy. Rosja ma plany, co zrobi po napaści na Ukrainę

Według „raportu tajnych służb”, o którym pisze niemiecka gazeta, Kreml posiada plan, przewidujący kilka etapów przejęcia kontroli nad Ukrainą.

Chiny wspierają Rosję

Tymczasem Pekin wspiera Moskwę, która przedstawiła niedawno zachodowi listę swoich żądań (które nazywa propozycjami gwarancji własnego bezpieczeństwa) od realizacji których uzależniła odstąpienie od planów zaatakowania Ukrainy. Kreml żąda od USA deklaracji, że „nie będą tworzyć baz wojskowych na terytorium państw” należących wcześniej do ZSRR, a USA i NATO oraz nie będą  „wykorzystywały infrastruktury tych państw, do prowadzenia jakiejkolwiek działalności wojskowej” (czyli zerwą współpracę m.in. z Ukrainą czy Gruzją).

Rosja chce m.in. także, żeby USA nie rozlokowywały broni jądrowej poza swoim terytorium. Obiecuje przy tym, że jeśli Waszyngton się do tego zobowiąże, to również Moskwa „wycofa takie uzbrojenie już rozlokowane poza granicami własnego terytorium”. Rosja domaga się ponadto, aby NATO wykluczyło przyjmowanie kolejnych członków, a nawet współpracę Sojuszu z Ukrainą i nie przeprowadzało bez wcześniejszej zgody ćwiczeń ani na Ukrainie, ani w Europie Wschodniej, ani na Kaukazie.

Zarówno zachodni przywódcy, jak i sekretarz generalny NATO od początku deklarowali, że żądania Moskwy są dla nich nie do przyjęcia. Jednak we wspólnym komunikacie wydanym po piątkowych rozmowach Putina i Xi Jinpinga w Pekinie obaj przywódcy zgodnie wyrazili sprzeciw wobec dalszego rozszerzania NATO.

Natomiast szef chińskiej dyplomacji Wang Yi wezwał niedawno sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, by poważnie wziął pod uwagę „uzasadnione obawy Moskwy dotyczące bezpieczeństwa”. „Bezpieczeństwo jednego kraju nie powinno odbywać się kosztem bezpieczeństwa innych, a bezpieczeństwo regionalne nie powinno być gwarantowane przez wzmacnianie lub nawet rozszerzanie bloków wojskowych”, oświadczył Wang.

Chiny wsparły również Moskwę w próbie zablokowania amerykańskiej inicjatywy zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Ukrainy. Posiedzenie jednak się odbyło.

Ambasador Ukrainy: Rosja przygotowuje się do uzasadnienia możliwej agresji – Debata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa zwołano na wniosek Stanów Zjednoczonych ze względu na zgrupowanie rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą i groźby nowej inwazji.

Polski prezydent na otwarciu Olimpiady

Andrzej Duda był najwyższym rangą unijnym liderem obecnym w Pekinie na otwarciu Olimpiady. Spośród europejskich przywódców w tej uroczystości uczestniczyli prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Serbii Aleksandar Vučić, premier Bośni i Hercegowiny Zoran Tegeltija, wielki książę Luksemburga Henryk i książę Monako Albert II. Pozostałe państwa wysłały na tę ceremonię raczej przedstawicieli niższej rangi. Chiny krytykowane są za łamanie praw człowieka w związku z czym część państw zapowiedziała bojkot dyplomatyczny uroczystości otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.