PE wzywa do szerokich sankcji wobec Białorusi za porwanie samolotu z opozycjonistą

Parlament Europejski, źródło: European Union 2020, EC - Audiovisual Service, fot. Etienne Ansotteródło: European Union 2020, EC - Audiovisual Service, fot. Etienne Ansotte

Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii Europejskiej do nałożenia ostrzejszych sankcji na Białoruś. Chodzi o reakcję na uprowadzenie w maju do Mińska samolotu pasażerskiego z Aten do Wilna, na pokładzie którego był poszukiwany działacz opozycji.

 

Raman Pratasiewicz, niezależny dziennikarz i bloger, a przede wszystkim twórca opozycyjnego serwisu internetowego „NEXTA”, który ujawniał represje stosowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi, wciąż znajduje się w więzieniu w Mińsku.

Zdaniem obrońców praw człowieka, a także jego rodziny, był on poddawany torturom i tym można tłumaczyć jego medialne wypowiedzi, w których ostatnio chwalił Łukaszenkę i przepraszał za swoją opozycyjną działalność.

Jego uwolnienia od początku domaga się Unia Europejska, która w ramach sankcji zakazała już białoruskim przewoźnikom lotniczym korzystania z unijnej przestrzeni powietrznej i lądowania na unijnych lotniskach z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

Frans Timmermans o Białorusi: To chwila prawdy dla europejskich wartości

Według wiceszefa KE bandytyzm białoruskich władz na takim poziomie wymaga stanowczej odpowiedzi.

UE pracuje nad nowymi sankcjami wobec Białorusi

Według zapowiedzi Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josepa Borrella, jeszcze w czerwcu gotowe mają być nowe sankcje wobec białoruskiego reżimu.

Mają być to nie tylko sankcje personalne wobec osób odpowiedzialnych za uprowadzenie samolotu irlandzkich linii lotniczych Ryanair, ale także sektorowe sankcje gospodarcze. Trwają jeszcze rozmowy między państwami członkowskimi, podczas których wypracowany ma zostać ostateczny kształt tych restrykcji.

W dzisiejszej (10 czerwca) rezolucji Parlament Europejski wezwał unijne stolice, aby sankcje zostały przyjęte jak najszybciej i były dla białoruskiego reżimu jak najbardziej dotkliwe. W tekście przyjętego dokumentu nazwano uprowadzenie samolotu do Mińska „aktem  państwowego terroryzmu”. Wezwano też do natychmiastowego uwolnienia Pratasiewicza i aresztowanej razem z nim jego partnerki Safiji Sapiegi.

„Na liście objętych sankcjami powinni znaleźć się prokuratorzy, sędziowie i pracownicy organów ścigania, którzy odgrywają ważną rolę w represjach, a także agenci zajmujący się dezinformacją, mediami, propagandą i urzędnicy wspierający reżim, tacy jak Marat Markow, który 2 czerwca przeprowadził wywiad z Ramanem Pratasiewiczem w państwowej stacji ONT” – głosi tekst rezolucji.

Warszawa krytyczna wobec nowego święta na Białorusi

Ustanowienie nowego święta na Białorusi w dniu 17 września wzbudziło w Polsce wiele emocji.

Sankcje na kluczowe gałęzie gospodarki

Europosłowie zaapelowali też o to, aby sankcje uderzyły w kluczowe gałęzie białoruskiego przemysłu, w szczególności w sektor przetwórstwa ropy naftowej i wytwarzania produktów ropopochodnych, a także soli potasowej i stali oraz w przetwórstw drewna. Zajmują się tym głównie duże państwowe zakłady, a część zysków trafia do bliskich Łukaszence osób.

„Należy bezwzględnie odmówić reżimowi wsparcia finansowego, odmówić nowych linii kredytowych dla banków tego kraju oraz wstrzymać inwestycje w infrastrukturę lub przedsięwzięcia gospodarcze. Należy uniemożliwić europejskim instytucjom finansowym nabywanie obligacji oraz wszystkich innych instrumentów finansowych emitowanych przez białoruski rząd i powiązane z nim instytucje publiczne” – wezwali posłowie do PE.

Domagają się oni również  zawieszenia udziału Białorusi w międzynarodowych organizacjach i imprezach sportowych, w tym w piłkarskich mistrzostwach Europy i świata oraz w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Rozmowa Michel-Putin o Białorusi i Ukrainie. "Stosunki UE-Rosja są na niskim poziomie"

Charles Michel zaapelował do Rosji, aby pomogła w sposób pokojowy rozwiązać białoruski kryzys polityczny.

PE upomniał się o Polaków na Białorusi

Europosłowie wezwali także Europejską Federację Piłki Nożnej (UEFA) do odebrania białoruskiej telewizji państwowej TVR praw do transmisji rozpoczynającego się w najbliższych dniach turnieju EURO 2020 i przekazania ich nieodpłatnie niezależnej telewizji Biełsat TV, która nadaje z Polski, ale jest tworzono w zdecydowanej większości przez Białorusinów.

W tekście rezolucji znalazły się także sowa potępienia wobec represje i wrogich działań białoruskich władz wymierzonych w przedstawicieli polskiej mniejszości oraz przeciwko polskiemu systemowi szkolnictwa na Białorusi. Wezwano w tym przypadkui do bezwarunkowego uwolnienia Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta i innych więźniów politycznych.