PE wzywa do nałożenia sankcji za represje wobec Ujgurów

Ilham Jewher przemawia w Parlamencie Europejskim, źródło: Parlament Europejski, © European Union 2019

Europosłowie chcą nałożenia sankcje na osoby odpowiedzialne za stosowanie represji wobec Ujgurów, czyli muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej zachodnie Chiny. Tegoroczną Nagrodę Sacharowa przyznano przebywającemu w chińskim więzieniu ujgurskiemu działaczowi.

 

Według szacunków ONZ nawet 1 mln Ujgurów może przebywać w specjalnych obozach i łagrach, w których zmuszani są do ciężkiej pracy. Potwierdził to ogromny wyciek chińskich dokumentów państwowych, do którego doszło w listopadzie. Ukazał on, jak działa współczesny chiński gułag dla poddawanej wynaradawianiu grupy etnicznej.

Kim są Ujgurzy?

Ujgurzy to ludność pochodzenia tureckiego, w większości wyznająca liberalną wersję islamu. Są jednak przez chińskie władze centralne często oskarżani o radykalizm i wspieranie terroryzmu. Pod pretekstem walki z dżihadystami chińskie służby dokonywały aresztowań ujgurskich działaczy społecznych i politycznych.

Ludność ujgurska zamieszkuje Autonomiczny Region Sinciang, który jest duży terytorialnie, ale stosunkowo rzadko zaludniony. Według oficjalnych chińskich statystyk jest ich ok. 10 mln, ale największa ujgurska organizacja Światowy Kongres Ujgurów szacuje, że może ich być nawet 30 mln. Wielu Ujgurów ma bowiem w obawie przed potencjalnymi represjami deklarować w spisach powszechnych inną narodowość.

Choć Ujgurzy mają w Chinach status oficjalnej mniejszości etnicznej, to ich prawa bywają łamane z równią siłą co buddyjskich Tybetańczyków. Ale muzułmańscy Ujgurzy nie mają swojego Dalajlamy, który mocno promowałby ich sprawę na światowych salonach. Także wyznawana przez nich religia – islam – nie przysparza im wielu sojuszników na Zachodzie.

Ujawnienie istnienia wielkiego systemu represji w zamkniętych obozach pokazuje skalę działań chińskiego rządu. Jeśliby przyjąć oficjalną liczbę żyjących w Chinach Ujgurów za podstawę, to za drutami przebywa co dziesiąty z nich, choć wiele wskazuje, że część z więźniów to także przedstawiciele innych również zamieszkujących zachodnie Chiny grup etnicznych jak np. Kazachowie, Kirgizi czy Uzbecy. Dla władz chińskich najważniejsze ma być to, że wszyscy oni wyznają islam.

PE: Nagroda Sacharowa dla Ujgura Ilhama Tohtiego

Laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa za wolność myśli został Ilham Tohti. Decyzję w czwartek (24 października) ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

 

 

Tuż przed wręczeniem Nagrody Sacharowa Marie Arena – szefowa podkomisji praw człowieka w PE powiedziała w wywiadzie dla EURACTIV.pl, że „wybór …

Unijna nagroda dla Ujgura

Sprawa ujgurska zaczyna jednak nabierać na świecie rozgłosu. Tegoroczną Nagrodę na Rzecz Wolności Myśli im. Andrieja Sacharowa otrzymał ujgurski obrońca praw człowieka i profesor ekonomii Ilham Tohti, który w 2014 r. został skazany za dożywocie pod zarzutem „wspierania separatyzmu”. Tohti nie mógł osobiście odebrać tej nagrody. Zrobiła to w środę (18 grudnia) w Strasburgu jego córka Ilham Jewher.

„Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie ma w szkole, w miejscach publicznych, w prywatnych domach. Mój ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty. To pod tym fałszywym pozorem ekstremizmu rząd umieścił milion ludzi – a prawdopodobnie więcej – w obozach koncentracyjnych, w których Ujgurzy są zmuszani do porzucenia swojej religii, języka i kultury, gdzie są torturowani, a niektórzy umierają” – mówiła europosłom córka laureata Nagrody Sacharowa.

Wyjaśniła też, że od 2017 r. nie ma wieści o jej ojcu ani o miejscu, w którym jest przetrzymywany. „Od 20 lat pracuje nad promowaniem dialogu i wzajemnego zrozumienia między nimi a innymi Chińczykami. Dzisiejszy dzień powinien być dniem radosnym, świętem wolności słowa. Zamiast tego jest dniem smutku. Po raz kolejny to krzesło jest puste, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym” – mówił przewodniczący PE David Sassoli.

Ludzie wciąż giną za prawa człowieka, choć mamy XXI wiek – WYWIAD

„Wybór laureata tegorocznej Nagrody Sacharowa jest naprawdę bardzo trudny, ponieważ wszyscy nominowani ryzykują swoją wolność, często też życie”, mówi Marie Arena* w rozmowie z EURACTIV.pl tuż przed ogłoszeniem wyników tegorocznej nagrody Parlamentu Europejskiego.

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Sytuacja praw człowieka na świecie …

PE chce sankcji wobec Chin

Dzień po tej uroczystości europosłowie przegłosowali rezolucję, w której wzywają państwa członkowskie do nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za dramat Ujgurów. Chodzi o zamrożenie ich aktywów oraz wydanie zakazu ich wjazdu na teren Unii Europejskiej. Sankcje dotknęłyby m.in. Chińczyków pracujących w urzędach zajmujących się mniejszościami etnicznymi i narodowymi.

W rezolucji znalazło się także wezwanie do tego, aby Chiny „zamknęły wszyscy obozy i miejsca pracy przymusowej i natychmiast oraz bezwarunkowo wypuściły wszystkie przetrzymywane tam osoby.” Z kolei do państw członkowskich europosłowie zaapelowali o wprowadzenie zakazu importu do UE towarów wyprodukowanych w obozach pracy dla Ujgurów lub innych miejscach pracy przymusowej w Chinach.

PE chce także, aby Chińczycy dopuścili do obozów zagranicznych obserwatorów i dziennikarzy, aby mogli się oni zapoznać z sytuacją panującą w tych obozach. Obecny podczas debaty na ten temat w Strasburgu Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i Bezpieczeństwa Josep Borrell zapewnił, że „podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby umożliwić wprowadzenie takich sankcji, o ile zgodzą się na to państwa członkowskie”. „Chiny zostaną potraktowane tak jak każdy kraj, który łamie prawa człowieka” – powiedział Borrell. Obiecał też, że będzie namawiał państwa członkowskie do podobnego stawiania sprawy.

Marek Prawda: Unia musi "odzyskać przyszłość"

„W interesie takich państw jak Polska jest dbanie o to, by UE była czymś więcej niż tylko wspólnym rynkiem” – przekonuje w rozmowie z EURACTIV.pl Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
 

Mateusz Kucharczyk, Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl: Rok 2019 obfitował …