PE wzywa do globalnego zakazu „robotów zabójców”

Amerykański dron bojowy typu Predator, źródło: U.S. Department of Defence, fot. Chief Warrant Officer 2 William D Crow (Released)

Amerykański dron bojowy typu Predator, źródło: U.S. Department of Defence, fot. Chief Warrant Officer 2 William D Crow (Released)

Chodzi o tzw. autonomiczne systemy uzbrojenia, czyli wyposażoną w sztuczną inteligencję broń, która miałaby samodzielnie podejmować decyzję dotyczącą wybrania, zaatakowania i w efekcie zniszczenia celu. W sierpniu fiaskiem skończyły się toczone pod egidą ONZ eksperckie rozmowy na ten temat.

 

Parlament Europejski wczoraj (12 września) przyjął w tej sprawie rezolucję podczas posiedzenia plenarnego. Europosłowie wskazali w niej na „potrzebę podjęcia pilnych działań, by zapobiec rozprzestrzenianiu autonomicznych śmiercionośnych systemów uzbrojenia”. Chodzi głównie o bezzałogowe samoloty oraz w pełni zautomatyzowane roboty. W przypadku wyposażenia ich w system autonomicznego sterowania oparty o tzw. sztuczną inteligencję, mogłyby one decydować np. o przeprowadzeniu ostrzału bez udziału w tym jakiegokolwiek sterującego nimi człowieka.

„Autonomiczne śmiercionośne systemy uzbrojenia mogą całkowicie zmienić sposób prowadzenia wojen, dramatycznie zwiększyć tempo i częstotliwość wrogich działań wojskowych oraz spowodować bezprecedensowy wyścig zbrojeń” – napisano w rezolucji.

Sztuczna inteligencja zmniejszy rachunki za prąd

Informatycy proponują Wielkiej Brytanii: napiszemy program sztucznej inteligencji, który zmniejszy zużycie prądu w kraju o 10 proc. Jak chcą to osiągnąć?

Brak porozumienia w Genewie

Z dostępnych informacji wynika, że nad opracowaniem – nazywanych potocznie „robotami zabójcami” („killer robots”) – autonomicznych systemów uzbrojenia pracuje przynajmniej kilka krajów, w tym USA, Rosja, Korea Południowa czy Chiny. Istnieją już pierwsze wersje takich urządzeń (łączą one działania autonomiczne i kontrolę operatora), ale w laboratoriach i warsztatach wielu koncernów zbrojeniowych trwają prace nad kolejnymi, bardziej zaawansowanymi i w pełni już autonomicznymi wersjami. „Zdaję sobie sprawę z tego, że wygląda to trochę jak debatowanie o bardzo odległej przyszłości czy o science-fiction, ale wcale tak nie jest” – zapewniała niedawno Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federica Mogherini. W przyszłości w takie w pełni autonomiczne systemy wyposażone mogą być nie tylko drony, ale także okręty podwodne, pojazdy opancerzone czy czołgi.

Pod koniec sierpnia nie udało się jednak osiągnąć porozumienia w sprawie przepisów regulujących używanie lub całkowicie zakazujących „zabójczych robotów” podczas zorganizowanej w Genewie pod egidą ONZ konferencji ekspertów i naukowców z 70 krajów świata. Tygodniowe obrady, w których brali udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych, nie doprowadziły do wypracowania jednolitego stanowiska. Jego wypracowanie zablokowali między innymi przedstawiciele USA, Rosji, Izraela i Korei Południowej, którzy przekonywali, że może to zakłócić wszelkie prace nad sztuczną inteligencją, także tą cywilną.

Kolejne negocjacje w listopadzie

Istniejące już autonomiczne systemy uzbrojenia funkcjonują dziś de facto w międzynarodowej próżni prawnej. Oficjalnie jednak nie doszło jeszcze nigdy do użycia w walce „robotów zabójców”. Organizacje pozarządowe przestrzegają jednak przed brakiem działań w kierunku prawnomiędzynarodowego uregulowania tej kwestii.

„Jeszcze nie jest za późno, aby zmienić kurs. Wprowadzenie pełnego zakazu całkowicie autonomicznych robotów może nas uchronić przed prawdziwie dystopijnymi scenariuszami na przyszłość” – mówił w Genewie ekspert ds. sztucznej inteligencji w Amnesty International Rasha Abdul Rahim. Kolejne rozmowy na ten temat, już z udziałem przedstawicieli władz państw członkowskich ONZ będą się toczyć na forum ONZ w listopadzie.

Grupa Wyszehradzka przedstawiła swoje stanowisko dotyczące sztucznej inteligencji

Państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) chcą m.in., aby UE zwiększyła finansowanie dla projektów cyfrowych, a Komisja Europejska aktywniej włączyła się we współpracę państw członkowskich w kierunku rozwijania sztucznej inteligencji (AI). Stanowisko V4 ogłoszono podczas zorganizowanej w Brukseli konferencji Digital Day. W …