Europosłowie chcą bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przez kraje UE

Pekin, Igrzyska Olimpijskie, stadion

Stadion olimpijski Ptasie Gniazdo w Pekinie, gdzie odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008. Obiekt ten ma być wykorzystywany także podczas przyszłorocznych zimowych Igrzysk. / Zdjęcie: Unsplash [@yingchih_hao]

Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję, w której domaga się bojkotu przez państwa członkowskie UE przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. To nie pierwszy głos, postulujący taki krok w odniesieniu do największej imprezy sportowej czterolecia.

 

 

Za bojkotem przyszłorocznych Igrzysk opowiedziała się przytłaczająca większość głosujących – aż 578 z obecnych na sali eurodeputowanych. Przeciwko głosowało 29 posłów, a 79 wstrzymało się od głosu. Rezolucję poparły wszystkie największe grupy w PE, w tym Europejska Partia Ludowa.

W 28-punktowej rezolucji dotyczącej głównie Hongkongu Parlament wzywa Komisję Europejską, Radę UE i państwa członkowskie, „aby odrzuciły zaproszenia dla przedstawicieli rządów i dyplomatów do udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 r., chyba że rząd chiński wykaże możliwą do zweryfikowania poprawę sytuacji w zakresie praw człowieka w Hongkongu, regionie ujgurskim Sinciang, Tybecie, Mongolii Wewnętrznej i w innych częściach Chin”.

Rezolucja nie wspomina jednak o opcji całkowitego bojkotu Igrzysk, czyli odmowy wysłania sportowców na tę imprezę.

Igrzyska w Paryżu 2024: Pierwsza "ekologiczna" olimpiada?

Organizatorzy Igrzysk w Paryżu chcą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z organizacją imprezy o połowę.

Pekin: Chiny nie sprzedadzą swoich interesów

Coraz więcej osób i podmiotów wzywa do bojkotu przyszłorocznej olimpiady. Na początku roku o taki krok w liście otwartym do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zaapelowało ponad 180 organizacji na rzecz praw człowieka. Podobny postulat wystosowali ostatnio brytyjscy laburzyści.

W odpowiedzi na postulaty bojkotu Chiny zarzuciły europejskim politykom próby sabotażu Igrzysk „z powodów politycznych”. „Chiny stanowczo sprzeciwiają się upolitycznieniu sportu oraz ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa pod pozorem obrony praw człowieka”, oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, Wang Wenbin.

Należąca do państwa gazeta „Global Times” stwierdziła, że rezolucja PE w sprawie łamania praw człowieka przez władze w Pekinie „wyraża najbardziej radykalne ideologie krzewione przez zachodnie społeczeństwa”.

„Antychińskie stronnictwa (w Parlamencie Europejskim – red.) pomimo faktów (…) próbują sprawić, że ich głos będzie jak najbardziej słyszalny, a ich wpływy jak największe”, stwierdzono w gazecie, zalecając PE „powściągliwość”. „Chiny nie poświęcą swoich kluczowych interesów, tylko po to, by uzyskać poparcie części europejskich stronnictw dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich”, dodano.

Ukraina rezygnuje z poparcia apelu ws. Ujgurów. Powodem ma być szantaż Chin

Pekin miał zagrozić wstrzymaniem dostaw zamówionej przez Kijów szczepionki firmy Sinovac, jeśli Ukraina poprze stanowisko Rady Praw Człowieka ONZ.

USA nie planują bojkotować Igrzysk

Wcześniej bojkotu Igrzysk domagała się spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Zasugerowała ona, że jeśli przywódcy państw zdecydują się przyjechać do Chin na Igrzyska mimo „trwającego tam ludobójstwa”, to sami pozbawią się w ten sposób jakiegokolwiek „moralnego autorytetu” do wypowiadania się w przyszłości na temat praw człowieka.

„Komentarze niektórych amerykańskich polityków zawierają kłamstwa i dezinformację”, zareagował na apel inny rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. „Amerykańscy politycy powinni zaprzestać wykorzystywania ruchu olimpijskiego do nikczemnych politycznych zagrywek”, a także traktowania „tak zwanych praw człowieka jako pretekstu do oczerniania Chin”, dodał.

Departament Stanu USA na początku wskazywał, że Waszyngton bierze pod uwagę możliwość bojkotu przyszłorocznych Igrzysk, jednak później jeden ze starszych urzędników departamentu poinformował, że taka opcja nie jest rozważana. Tym niemniej, jak przekazał wiosną rzecznik Ned Price, USA przed podjęciem decyzji w sprawie imprezy planują konsultować się z innymi państwami.

Chiny krytykują sankcje UE ws. Ujgurów. "W prowincji Sinciang nie dochodzi do ludobójstwa"

Minister spraw zagranicznych Chin skrytykował oskarżenia Zachodu o dopuszczanie się przez Pekin ludobójstwa wobec Ujgurów.

Kanada chciała przeniesienia imprezy… do Kanady

Postulat bojkotu nie jest jednak jedynym, jaki pojawia się w kontekście chińskich Igrzysk. W lutym Kanadyjska Partia Konserwatywna wezwała premiera Justina Trudeau, by wystąpił z wnioskiem do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie odebrania Chinom organizacji Igrzysk.

„Moim zdaniem Kanadyjczycy zgadzają się co do tego, że uczestnictwo w Igrzyskach organizowanych przez państwo, które dopuszcza się ludobójstwa przeciwko własnym mieszkańcom byłoby złamaniem podstawowych zasad etyki”, stwierdził lider partii Erin O’Toole. Powiedział także, że w razie, gdyby przeniesienie igrzysk nie doszło do skutku, należy powstrzymać się od wystawiania kanadyjskiej reprezentacji na tę imprezę. „Kanada nie powinna wysyłać sportowców do Chin w czasie, gdy dokonuje się tam ludobójstwo”, ocenił.

Konserwatyści nie wspomnieli o tym, kto mógłby ewentualnie przejąć od Chin organizację przyszłorocznych zawodów. Kanadyjscy Zieloni i Demokraci zgodnie stwierdzili jednak, że gotowość do wzięcia na siebie tego zaszczytu mogłaby zgłosić właśnie Kanada. W sprawie przeniesienia Igrzysk wystosowano w Kanadzie wniosek, pod którym podpisało się między innymi 13 kanadyjskich deputowanych, a także były narciarz, mistrz olimpijski w narciarstwie dowolnym z IO w Lillehammer z 1994 r. Jean-Luc Brassard.

„Jeśli Kanada wchodzi w grę, to oczywiście byłbym bardzo dumny, gdyby to nam przyznano rolę gospodarza tych igrzysk”, powiedział szef Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh. Przewodnicząca partii Zielonych Annamie Paul zasugerowała natomiast, że Kanada mogłaby zaprosić do wspólnej organizacji igrzysk olimpijskich Stany Zjednoczone.

Kanada stosunkowo niedawno była gospodarzem imprezy, o której organizację chciała się teraz ubiegać. W 2010 r. XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie gościło Vancouver wraz z pobliską wioską Whistler. USA organizowały igrzyska olimpijskie osiem lat wcześniej w Salt Lake City.

Kanada: Opozycja chce odebrania Chinom organizacji Igrzysk Olimpijskich. Powodem traktowanie Ujgurów

Zdaniem części opozycyjnych partii, alternatywnym gospodarzem imprezy mogłaby zostać właśnie Kanada, która organizowała zimowe igrzyska zaledwie 11 lat temu.

Kolejne Igrzyska, kolejne kontrowersje

Pekin jest pierwszym miastem w historii, które będzie miało na koncie organizację zarówno letnich, jak i zimowych IO. W 2008 r. stolica Chin była organizatorem XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Także i wtedy nie obyło się bez poważnych kontrowersji i gróźb bojkotu. Wiele stron nawoływało do bojkotu tamtej imprezy w związku z głośną wtedy sprawą represji wobec domagających się poszanowania ich wolności Tybetańczyków. Na całym świecie odbywały się demonstracje przeciwko igrzyskom w Chinach. W ramach protestu dwukrotnie zgaszono nawet znicz olimpijski podczas olimpijskiej sztafety.

„Komitet nie chciał nas posłuchać w 2008 r., argumentując, że Igrzyska staną się katalizatorem poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka (w Chinach – red.). Jak jednak przewidywali eksperci ds. praw człowieka, nadzieje te okazały się płonne: Chiny nie tylko nie zrobiły ani jednego kroku naprzód w obszarze praw człowieka, ale sytuacja wręcz się pogorszyła”, piszą organizacje we wspomnianym liście do MKOl.

„Dziś, w 2021 r. sprawy mają się dokładnie tak samo. MKOl odmawia reakcji mimo jasnych dowodów na ludobójstwo i wzmagające się łamanie praw człowieka”, podkreślono w piśmie.

Japonia: Ponad 80 proc. mieszkańców nie chce Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydaje się być zdeterminowany, aby największą imprezę sportową świata jednak przeprowadzić.

Historia bojkotu Igrzysk Olimpijskich

Pierre de Coubertin, ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego, uważał sport za uniwersalną metodę wychowania człowieka w duchu pokoju. Wskrzeszone przez niego igrzyska olimpijskie, jako nawiązanie do starożytnych igrzysk, w założeniu miały być świętem międzynarodowego pokoju i przyjaźni oraz wyrazem najlepszych humanistycznych wartości ucieleśniających się w sporcie.

Czas pokazał jednak, że nie zawsze tak było. Odbywające się w 1936 r. letnie Igrzyska w Berlinie i zimowe w Garmisch-Partenkirchen służyły III Rzeszy do zaprezentowania światu niemieckiej potęgi, a w praktyce okazały się pokazem nazistowskiej propagandy. Świadectwem tego, jak hitlerowska polityka wpłynęła na organizację igrzysk, był choćby wydany wiosną zakaz uczestnictwa Żydów w organizacjach sportowych.

Także bojkot największej imprezy sportowej świata przez różne kraje miał już miejsce wielokrotnie w historii igrzysk. Najsłynniejszy przypadek to rok 1980 i XII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, zbojkotowane przez łącznie 66 państw. Główną przyczyną była wówczas interwencja ZSRR w Afganistanie. W odpowiedzi na ten gest państwa bloku wschodniego zbojkotowały następne letnie igrzyska, odbywające się w Los Angeles.

Co ciekawe, również igrzyska w kanadyjskim Montrealu zostały w 1976 r. zbojkotowane przez państwa afrykańskie (oprócz Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej) w ramach protestu przeciwko niepodjęciu przez MKOl decyzji o wykluczeniu z igrzysk reprezentacji Nowej Zelandii, której reprezentacja w rugby złamała międzynarodową izolację uznanej za rasistowskią Republiki Południowej Afryki, organizując tournée po tym kraju. Wśród państw bojkotujących igrzyska znalazł się także Tajwan, który nie uzyskawszy zgody na występowanie pod nazwą Republika Chińska, zrezygnował ze startu.

Prezes MKOl Thomas Bach: Igrzyska Olimpijskie nie mogą być areną dla politycznych demonstracji

Jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski argumentuje niechęć do zmiany zapisów Karty Olimpijskiej?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Pierwsze zimowe Igrzyska Olimpijskie miały miejsce we francuskim Chamonix w 1924 r. Sportowcy rywalizowali wówczas w dziewięciu dyscyplinach: bobslejach, curlingu, hokeju na lodzie, patrolu wojskowym (to był jedyny raz, gdy rozegrano na igrzyskach oficjalne zawody w tej dyscyplinie), biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, skokach narciarskich, łyżwiarstwie szybkim i łyżwiarstwie figurowym.

Od tamtej pory zimowe Igrzyska odbywały się 23 razy. W obecnym stuleciu rolę organizatorów pełniły kolejno amerykańskie Salt Lake City (2002), włoski Turyn (2006), kanadyjskie Vancouver (2010), rosyjskie Soczi (2014) i południowokoreański Pjongczang (2018). W lutym przyszłego roku ZIO mają zostać zorganizowane Pekinie, zaś w 2026 r. gospodarzem będzie Mediolan.