PE: Hiszpanka pokieruje socjalistami. Rumun faworytem wśród liberałów

Iratxe Garcia Perez / Zdjęcie via twitter @IratxeGarper

Coraz mniej niewiadomych odnośnie formowania się grup w Parlamencie Europejskim. Od wczoraj nową przewodniczącą socjalistów jest hiszpanka Iratxe García. Lidera nie wybrali jeszcze liberałowie z „Odnówmy Europę”. Faworytem do zajęcia tego stanowiska jest były premier Rumunii Dacian Cioloș.

 

 

Iratxe García czeka na formalne potwierdzenie wyboru na przewodniczącą Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w PE w związku z wycofaniem się jedynego konkurenta, dotychczasowego lidera socjalistów Niemca Udo Bullmana. Tymczasem największe szanse na kierowanie trzecią co do wielkości frakcją w PE ma Rumun Dacian Cioloș. Nazywany rumuńskim Macronem, polityk stał się faworytem po rezygnacji byłej francuskiej minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. Bliska współpracowniczka prezydenta Francji wywołała w ubiegłym tygodniu skandal podczas swojego parlamentarnego debiutu. W trakcie nieformalnego spotkania z dziennikarzami, francuska wypowiedziała kilka lekceważących uwag wobec partnerów z parlamentarnej frakcji. Kosztowało ją to przywództwo w połączonej grupie liberałów i Francuzów wybranych z listy partii Macrona.

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim nabierają kształtu

Dwa tygodnie temu wybraliśmy Parlament Europejski, a politycy i media w Polsce już koncentrują swoją uwagę na kolejnych wyborach, do Sejmu i Senatu. Tymczasem nowy Parlament Europejski organizuje się i podejmuje pierwsze decyzje.
 

Europejska Partia Ludowa, największa grupa polityczna w Europarlamencie …

Klimat i walka z nierównościami

García będzie drugim hiszpańskim socjalistą na czele frakcji S&D po Enrique Barónie Crespo, pełniącym te funkcję w latach 1999-2004. Nowa przewodnicząca jest europarlamentarzystką od 2004 r. Prawdopodobnie odniosłaby sukces nawet gdyby Udo Bullmann nie zdecydowałby się wycofać kandydatury, ponieważ zapewniła sobie poparcie większości z krajowych delegacji tworzących grupę socjalistów. 

W rozesłanym przed kilkoma dniami liście do każdego ze 141 europarlamentarzystów należących do S&D García obiecała pracę nad budowaniem jedności oraz starania o to, by głos socjalistów był słyszalny na nowej politycznej scenerii PE. Według nowej przewodniczącej, receptą na fenomen partii populistycznych, eurosceptycznych i skrajnie prawicowych jest zbudowanie postępowej i proeuropejskiej większości. Jako główne wyzwania w nadchodzących latach, García postrzega konieczność zmniejszenia nierówności społecznych oraz walkę z ociepleniem klimatu.

Nowe szyldy frakcji w Parlamencie Europejskim

Z nową nazwą i być może z nowym przywódcą europejscy liberałowie zainaugurują kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Wczoraj ukonstytuowała się także oficjalnie nowa frakcja ugrupowań prawicowych, a Zieloni – zgodnie ze zwyczajem – wybrali dwoje przywódców.
 

 

Wraz ze zbliżającą się inauguracją nowej …

Agronom z bogatym życiorysem

Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzi, by Cioloș objął przywództwo w „Odnówmy Europę”. Polityk cieszy się poparciem zarówno prezydenta Francji, hiszpańskich Obywateli (Cs) czy niemieckiego FDP (Wolna Partia Demokratyczna). Może także liczyć na państwa Europy Środkowo-Wschodniej czy Bałkanów. Wybory musza odbyć się do jutra. Kontrkandydatami Rumuna są Szwed Frederick Federley oraz holenderka Sophie In’t Veld. 

Za Cioloșem przemawia bardzo bogate doświadczenie zebrane w wielu instytucjach. Z wykształcenia jest agronomem. Poza kierowaniem rządem Rumunii w latach 2015-2017, polityk był unijnym komisarzem ds. rolnictwa (2010-2014). Obecnie jest kojarzony z  – także znajdującym się w bliskich relacjach z Macronem – głównym negocjatorem ds. brexitu Michelem Barnier. Przed nowym przewodniczącym trudne zadanie poskładania frakcji. Skandal z Loiseau w roli głównej oraz  zmiana szyldu – podobno ustępstwo na rzecz Macrona – z Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wskazują, że dawni liberałowie i „macroniści” nie tworzą jeszcze monolitu. Dyscyplina zaś będzie niezwykle istotna, biorąc pod uwagę ambicje prezydenta Francji, zamierzającego uzyskać jak najwięcej z europejskiego tortu dla liberałów.

Weber ponownie przewodniczącym europejskich chadeków

Manfred Weber ponownie został wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, a poparcia udzielił mu również Fidesz Viktora Orbana. We władzach frakcji znalazło się także miejsce dla Ewy Kopacz. Była premier została wybrana jej wiceprzewodniczącą.
 
Konflikt na linii Orban – Weber zażegnany?
Dziś Manfred Weber …

Z trudności zdaje sobie sprawę Cioloș, który przez ostatnie kilka dni przekonywał liderów poszczególnych reprezentacji narodowych do konieczności nadania formacji „silnego paneuropejskiego kręgosłupa”.